Politiek zwaargewicht is opeens lichtgewicht 'Messias van de Donau' wint de harten van vooral jongeren bij verkiezingen 3 Met zijn 31 jaar is de Oostenrijker Sebastian Kurz de jongste regeringsleider van Europa. Wie is deze 'messias van de Donau'die rechts hip wist te maken? Het is Wunderwuzzi gelukt. Met zijn centrum-rechtse ÖVP won hij gisteren de parlementsverkiezingen en daarmee zit Oostenrijk opge scheept met een baby als kanselier, grappen ze in het Alpenland. De voor politieke begrippen piep jonge Kurz heeft de nogal stoffig ge worden ÖVP volledig op zijn kop ge zet. Een paar maanden terug stond de partij er treurig voor in de peilingen. Nu kan centrumrechts niet meer stuk. Vooral jongeren zijn dol op Kurz met zijn strak naar achteren gekamde haren. Ze noemen hem zelfs de 'mes sias van de Donau'. Kurz opende fron taal de aanval op de oude garde. De partijleider doet niet aan stropdassen. Hij is beheerst, glimlacht aan een stuk door en neemt alle tijd voor selfies. Privé Maar Kurz loopt niet met zijn privéle- ven te koop. De Oostenrijkers moeten het doen met een campagnefilmpje waarin Wunderwuzzi (Whizzkid), de boerderij laat zien waar hij zijn kin derjaren doorbracht. Hij fietst wat rond met zijn vader, die als ingenieur bij Siemens werkte, maar die zijn baan verloor, waarna zijn ouders elk dub beltje moesten omdraaien. Kurz keu velt wat met zijn oma op een bankje. En wandelend door de Weense arbei derswijk waar hij met zijn vriendin Susanne Thier in een appartementje woont, zegt de dertiger dat hij 'abso luut geen beroepspoliticus wilde wor den'. Het gebeurde toch. Al op 16-jarige leeftijd klopte Kurz aan bij de jeugdaf deling van de ÖVP. 'Kom maar terug als je studeert', hoorde hij daar. Kurz koos voor rechten, maar brak die studie af en ging de gemeenteraad in. Op zijn 23ste was hij staatssecreta ris voor Integratie, drie jaar later mi nistervan Buitenlandse Zaken. Met overdonderende steun schopte Kurz het afgelopen mei tot partijleider van de ÖVP, die gisteren 31,5 procent van de stemmen binnenhaalde. De dertiger heeft de machtsover name zorgvuldig voorbereid, blijkt uit documenten die Oostenrijkse me dia in handen hebben. Kurz houdt uitgebreide dossiers bij van zijn poli tieke tegenstanders. Hij weet precies wat hun sterke en zwakke punten zijn. Ook Kurz zelf bleek een zwak punt te hebben. Hij probeerde zijn partij hipper te maken met de campagne 'Schwarz macht Geil' (zwart is de kleur van centrumrechts). De bijbehorende video toont uitbundig dansende jonge vrouwen en een auto met de naam Geil-o-Mobiel. Dat schoot nogal wat Oostenrijkers in het ver keerde keelgat. »De uitgebluste ÖVP is dankzij Kurz opeens de populairste partij in Oostenrijk Kurz weet de kiezers vooral te raken met het thema asielzoekers. Hij ver bood de boerka en gooide de door vluchtelingen veel gebruikte Balkan route dicht. De ÖVP-leider belooft een grens aan het aantal islamitische migranten en een einde aan 'het mis bruiken van de sociale voorzieningen'. Daarmee snoepte Kurz de voor sprong die de rechts-populistische FPÖ in de peilingen had weg. De bondskanselier geldt nu zelf als een populist. Of FPÖ-light. Europa vreest een ruk naar rechts. Kurz wil een regering vormen met de FPÖ die onder leiding staat van de voormalige neonazi Heinz-Christian Strache. Dat nemen leiders als Angela Merkel (Duitsland) en Emmanuel Ma cron (Frankrijk) hem niet in dank af. Zeker niet nu Oostenrijk in de tweede helft van 2018 de Europese Unie voor zit en Kurz pleit voor minder bemoei enis van Brussel met nationale aange legenheden. Zware dobber Op zijn beurt krijgt Kurz een zware dobber aan de FPÖ-leider. Want Wun derwuzzi mag dan bondskanselier zijn, Strache is een man met een groot ego en een van de meest ervaren politici van het land. De FPÖ komt in de prognoses uit op 25,9 procent van de stemmen, de soci aaldemocratische SPÖ op 27,1 procent. Daarmee is die partij tweede, maar vertrekkend kanselier en leider Chris tian Kern heeft al gezegd dat de partij bij verlies de oppositie in gaat. Rond 750.000 Oostenrijkers hebben per post gestemd. Die stemmen wor den pas vandaag en donderdag geteld. Daardoor kan het even duren voordat de officiële uitslag bekend is. Hoe lang Kurz het zal uitzingen, moet blijken. „Ik denk dat ik over tien jaar niet meer in de politiek zit", zei hij eerder in een interview met dagblad Krone. „Er zijn veel leuke dingen naast de politiek. Ik hoop mijn rechten studie af te ronden en daarna advocaat te worden." De voormalig CDA'er was van 2010 tot 2012 minister van Finan ciën. Daarna vertrok hij naar KPN, waar hij in de top aan de slag ging. In een interview op de intranetpa- gina van zijn werkgever zegt hij dat de bedrijfsarts hem aanspoor de gezonder te leven. Het was geen gemakkelijke beslissing om zijn leven om te gooien. „In feite voelde ik me toen nog gezond, dus waarom zou je dan? Daarna is alles me meegevallen, ook al moest ik er veel voor blijven doen", aldus De Jager. Met een mini gastric bypass en een compleet aangepaste levens stijl lukte het de voormalige mi nister om een kilo per week af te vallen. Door de operatie ontstaat veel sneller een verzadigd gevoel. Het gevolg is verminderde eetlust, soms een opgeblazen gevoel en minder zin in calorierijke voeding. En dat werkte goed uit voor de ge boren Zeeuw. Bijkomend voordeel is dat hij niet meer overal wordt aangespro ken. Prettig, want het leven in de spotlights beviel hem in het verle den niet altijd. „Ik word op straat niet meer spontaan herkend. En dat geldt ook voor mensen die me goed kennen en me een jaar niet meer hebben gezien: regelmatig moet ik me opnieuw voorstellen. Dat leidt soms tot grappige situa ties." maandag 16 oktober 2017 GO Oostenrijk valt voor hippe, rechtse baby-kanselier Gerben van 't Hof Rotterdam/Wenen Sebastian Kurz ver laat - lachend zoals al tijd - met zijn vriendin Susanne Thier een stembureau in de Oostenrijkse hoofd stad Wenen, fotoafp Als minister was hij nog veel te dik. Maar Jan Kees de Jager be sloot in zijn nieuwe functie als fi nancieel baas van KPN het roer om te gooien. En dat is gelukt! Niemand herkent hem nog nadat hij maar liefst 50 kilo verloor. Renske Baars Den Haag Herkent u hem nog? Jan Kees de Jager raakte in een jaar tijd maar liefst 50 kilo gewicht kwijt. FOTO ANP EN KPN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3