II 8 Olympisch kampioen mag dan aan het afbouwen zijn bij Royal Antwerp, Maartje Paumen (32) wilde niet abrupt stoppen met hockey. In België bouwt ze haar carrière af. En blijkt dat de winnaar en de leider in haar voorlopig nog niet met pensioen zijn. Den Bosch, dat is topsport. Bij Antwerp racen ze na hun werk naar detraining. Dat vind ik juist mooi, ze doen het uit pure passie ook het veld over om voorin wat af te dwingen. clubs in België zijn te vergelijken met de bovenkant van het rechterrijtje in de Nederlandse hoofdklasse. 'Geamuseerd' Royal Antwerp en koploper Gent spelen gelijk, 1-1. Coach Gierts neemt in het kringetje het woord en bena drukt behalve de goede wedstrijd ook dat 'iedereen zich geamuseerd heeft'. Minstens zo belangrijk in het Belgische hockey. In de blik van Paumen herken je de winnaar, die baalt van het punten verlies. „Maar als ik straks naar huis rijd, heb ik een heel voldaan gevoel. We worden elke wedstrijd beter. Ik heb genoten." Voordat ze aan een be- elukkig krijgt Royal Antwerp Hockey Club in het eerste kwartier geen strafcorner tegen. Want de tas met gezichtsmas kers was zoek en wordt pas tegen het einde van het eerste kwart afgegeven bij het doel. Aan de andere kant, de enige vrouw in de Belgische hoofd klasse met een levensgevaarlijke strafcorner speelt juist bij 'Royal': Maartje Paumen. Het is even wennen, deze zondag middag. Behalve haar rugnummer 17 is alles anders. Van geel-zwart naar rood. Van de Oosterpias naar de Ont spanningslaan in Sint-Job-in-'t- Goor. Van spe len in een sta dion naar een piepkleine, halflege houten tribune. En van de best lopende kroeg in Den Bosch op zondag naar de serene rust van Royal Antwerp. Maar zodra om klokslag 12 uur het eerste fluitje klinkt, blijkt er nog iets te zijn wat niet is veranderd. De gedrevenheid van Paumen. Ze heeft geen aanvoer dersband, maar die heeft een echte cap tain ook niet nodig. 'Go, go, go. Hou daar. Nu draaien. Draaien! Goed zo.' Zeventig minuten lang geeft Paumen gas, verbaal en fysiek. Als centrale verdediger, maar geregeld steekt ze Afbouwen Ze noemt dit afbouwen, qua niveau is het dat ook. Maar de boze blikken naar de scheidsrechter, het intense juichen bij een doelpunt en de vele druppels zweet die na afloop op het kunstgras vallen, verraden dat dat een relatief begrip is. „Dit was voor mij de beste optie", legt Paumen haar keuze uit om na dertien jaar (en elf landstitels) te switchen naar de Belgische hoofd klasse. „Ik kan in Nederland niet in andere kleuren spelen dan geel zwart. Ik had naar Den Bosch 2 kun nen gaan, maar die overstap was te groot geweest. Helemaal stoppen was ook geen optie, dus Antwerp is per fect. De coach, Sofie Gierts, is een goede vriendin van me. Op mijn 30ste verjaar dag kreeg ik van haar een shirt van de club met het cijfer 30. En toen ik in 2016 bekendmaakte te stoppen bij Oranje, was ze de eer ste die me belde." En dus stapt Paumen drie of vier keer per week in haar auto naar Sint- Job-in-'t-Goor, een klein uurtje rijden. Natuurlijk was het wennen. „Den Bosch, dat is topsport. Daar is iedereen 24/7 bezig met hockey. Bij Antwerp heeft de halve ploeg een fulltime baan. Ze racen na hun werk naar de club voor de training. Dat vind ik juist mooi, ze doen het uit pure passie. En ik vind het leuk om nu mijn ervaring te kunnen delen in een nieuwe omgeving. De club is ambitieus en wil kampioen worden." En, zo blijkt deze zondagmiddag, het niveau is lang niet slecht. De top- maandag 16 oktober 2017 Alles is anders, behalve het Rik Spekenbrink Sint-Job-in-'t-Goor Maartje Paumen (32) rugnummer 17 van Paumen HanROSCh. FOTO PETER VAN GOGH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36