Herfs Jongen (13) verdrinkt in zwembad Goes Gezongen verhalen tijdens herdenking en manifestatie Canadays 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Herfst is een prachtig woord. Herfstspreeuw is nog mooier. Zeven medeklin kers achter elkaar: een mooier woord is er niet. Herfst is verwant aan het Engelse woord 'harvest' en dus aan oogst. In de polders rijden de trekkers met bakken vol aard appelen, uien en suikerbieten af en aan. In het klein, hier in de tuin, was de oogst overvloedig. De nacht vorst die eind april huishield in veel boomgaarden ging gelukkig onze deur voorbij. Wij kregen een oogst die we als gezin nooit weg kunnen werken. Maar het aardige van teveel hebben, is dat je kunt delen. Of het nu pruimen, stoofpe ren, druiven of appeltjes zijn. Met alle vruchten leuren we vrolijk langs deze en gene. Je zou natuurlijk een tegenprestatie kun nen eisen of vragen. Maar mijn er varing is dat belangeloze vrijgevig heid een geweldig positief effect heeft op zowel het welzijn van de gever als de ontvanger. Misschien een tikje tegen de tijdgeest in, maar ik kan het iedereen aanra den. Zo dartelden enige tijd geleden de kleinkinderen van onze buren door de tuin. Schuddend aan de pruimenboom en op een wiebe lige ladder plukten ze appeltjes. Misschien zou ieder kind dat moe ten ervaren, de groei en het won der van de oogst. De manden met de walnoten raken ook weer aardig gevuld. Normaal de hekkensluiter, maar dit jaar zijn ze vroeg. Wel kom zijn ze altijd. De mooiste dit jaar was één van onze stoofperen, de Winterriet- peer, een middeleeuws ras. Hij is verdrongen door moderne rassen als Saint Remy en Gieser Wilde man. Jammer, want het is een mooie, smakelijke peer, die boven dien prachtige namen heeft: Win terkraaipeer, Sileziepeer, Rogge broodspeer, Pannekoekpeer en Winterkalebas. Een kalebas is het zeker, qua vorm en qua gewicht, met drie pe ren heb je al gauw een kilootje te pakken. Die peer komt uit een tijd waarin diversiteit 'was'. Eenzelfde peer in een piepklein landje kon wel zes namen hebben. Als peer mocht je toen bovendien een tikje uit de kluiten gewassen zijn. En die peren zijn er gelukkig nog steeds. Mijn ervaring is dat belangeloze vrijgevigheid een positief effect heeft DESTELLING Vandaag: De nazomer kan niet lang genoeg duren Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MO® EMKELE EA6EN PRACHTK3 WEER MAAR ONZE TEKENAAR HEEFT ALVAST EEN PAAR \>ASEN VOORUIT 6EWERKT Vader en zoontje nog steeds kritiek Oproep: wie wil optreden met Karin Bloemen? Kees Gillissen kampioen Kustvissen Goes ADRZ krijgt keurmerk seniorvriendelijk Rond drie uur vonden vriendjes het slachtoffer in de Lazy River, het stromend gedeelte van het zwem bad. „Ze dachten aanvankelijk dat Ezra een spelletje speelde en had den niet direct in de gaten wat er aan de hand was", vertelt zwem baddirecteur Bart van den Heuvel van Omnium. Toen de jongen een maal uit het water was gehaald, zijn de zwembadmedewerkers meteen overgegaan op reanimatie met be hulp van een AED. Twee ambulan ces, politie en een traumahelikopter kwamen naar het zwembad in Goes om hulp te verlenen. „Het duurde een behoorlijke tijd voordat de hulpverlening arriveerde", zegt Van den Heuvel. „Dat kan re maken hebben met de fietswedstrijd die op dat moment net voorbij kwam." De hulpverleners hebben alles gedaan om het leven van de jongen te redden, maar zonder resultaat. Volgens politiewoordvoerder Es ther Boot heeft Ezra vermoedelijk een epileptische aanval gekregen. Tijdens de reanimatie werd een deel van het zwembad afgesloten voor her publiek. De vriendjes van het slachtoffer zijn in de kantine van het zwembad opgevangen door het badpersoneel. Aan bezoekers die het voorval van dichtbij meemaakten, is slachtofferhulp aangeboden. Het Goese Lyceum waar Ezra naar school ging, zal binnenkort stilstaan bij zijn overlijden. Her Zeeuwse programma vindt plaats in Ellewoutsdijk, op zaterdag 21 oktober, en in Nieuwdorp en Vlissingen, van donderdag 26 tot en met zaterdag 28 oktober. Opvallend is de voorstelling 'Ge zongen verhalen over de Tweede Wereldoorlog', naar het boek Gaan jullie ons nu doodschieten1 van Ro land Bergeys. Aan de hand van in terviews met 30 mensen die des tijds opgroeiden schetst de Vla ming daarin een beeld van het da gelijks leven in Vlaanderen en Ne derland tijdens de Tweede Wereld oorlog. De muziekgroep Borsalino, waarvan Bergeys deel uitmaakt, maakte liedjes over onder meer De Vluchtkoe, Zingende verpleegsters, Geboorten in schuilkelders en Dia manten die levens redden. Ze wor den gecombineerd met verhalen en fotoprojecties. Op 26 oktober is de voorstelling te zien in het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp (aanmelden- @bmzeeland.nl), een dag later in het MuZEEum in Vlissingen (info@muzeeum.nl) Op zaterdag 28 oktober vindt de jaarlijkse Mallard Wandeltocht plaats. Er zijn vier routes uitgezet langs plekken waar in 1944 de Slag om de Schelde werd geleverd. Bij de Sloedam in Arnemuiden (10.30 uur) en de Oranjemolen in Vlissin gen (14 uur) vinden herdenkingen plaats. De manifestatie Canadays begint op 21 oktober. In het noodkerkje van Ellewoutsdijk wordt het to neelspel 'Toe, vertel noe is...' van Jo- pie Minnaard opgevoerd. Daarin worden herinneringen opgehaald aan de oorlog en de bevrijding van Aan de hand van interviews wordt een beeld geschetst van het dagelijks leven Zuid-Beveland (aanvang 14.30 uur, aanmelden@bmzeeland.nl). Zaterdagavond 21 oktober wordt in de Sint-Gertrudiskerk in Bergen op Zoom (20 uur) de Canadays Lec ture gehouden, ingevuld voor en door jongeren. Een van de sprekers is generaal buiten dienst Ton van Loon. maandag 16 oktober 2017 Reageer op pzc.nl Zaterdag: Ons rechtssys teem moet op de helling 790 reacties MIDDELBURG De drankrijder die vrij dagavond een 41-jarige Middelburger en zijn zes jarige zoontje aanreed, is een 47-jarige man uit Roosendaal. De man is aangehouden en zijn rij bewijs ingenomen. De man en zijn zoontje fiets ten op de Langevieleweg toen zij frontaal geraakt werden door de automo bilist. Volgens de politie is de toestand van de zwaargewonde vader en zoon nog steeds 'onver minderd ernstig'. TERNEUZEN Jonge Zeeuwse zangta lenten maken kans om op 9 februari op te tre den met Karin Bloemen in het Scheldetheater in Terneuzen. De zangdiva wil in haar nieuwe show Volle Bloei een podium bieden aan jonge zan gers en zangeressen tot 25 jaar. Wie denkt in aan merking te komen kan tot 18 november een filmpje van maximaal 2 minuten uploaden via Youïube., Stuur de link naar in- grid@zeelandtheaters.nl. DOMBURG Kees Gillissen uit West- kapelle is zaterdag in domburg winnaar gewor den van het Open Natio naal Kampioenschap Kustvissen. Hij ving elf vissen met een totale lengte van 339 cm. Van de ruim honderd deelne mers was meer dan de helft afkomstig uit Zee land. Ruud van Noord (HSV Groot Rotterdam) werd tweede, Sjaak Ver burg van HSV Westka- pelle derde. Het ADRZ heeft het keurmerk 'Seniorvrien delijk' gekregen van de gezamenlijke ouderen bonden. Dat wil zeggen dat het ziekenhuis de organisatie van zorg heeft aangepast aan de wensen en behoeften van kwetsbare ouderen. De 13-jarige Ezra Trinidad uit- Goes is zaterdagmiddag ver dronken in zwembad Omnium in Goes. Ondanks snelle reanima tiepogingen kon de jongen niet worden gered. Timo van de Kasteele Goes Bij het Omnium werden bloemen gelegd voor Ezra. Eind oktober is het weer tijd voor Canadays, een reeks aan activiteiten in Zeeland en West- Brabant om de Canadese in spanningen tijdens de bevrijding te herdenken. Ernst Jan Rozendaal Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2