Roggen kiezen ruime sop Directe banden humanitaire organisaties met Syriëgangers Wonderboy wint in Oostenrijk PSV verstevigt koppositie Timo Roosen profiteert optimaal in eerste editie Tacx Pro Classic Nederlandse, humanitaire stichtingen lijken in toenemende mate te worden misbruikt voor het financieren van terrorisme. Walcheren 31-jarige kandidaat van rechtse ÖVPwint verkiezingen maar wie is hij eigenlijk? Eindhovenaren winnen, Feyenoord laat punten liggen De Financial Intelligence Unit (FIU) Nederland, de overheidsinstelling waarbij banken en andere financi ële instellingen ongebruikelijke transacties verplicht moeten mel den, zegt dat het daarbij vaak gaat om kleine zelfverklaarde humani taire of educatieve organisaties. Die hebben soms rechtstreekse banden met Nederlandse Syriëgangers. De dienst krijgt steeds meer meldingen binnen die kunnen duiden op het misbruik van de stichtingsvorm voor het financieren van strijders of terroristische organisaties. Het gaat doorgaans om stichtin gen die in Nederland (vooral on line) duizenden euro's inzamelen voor noodhulp aan burgers in lan den in het Midden-Oosten, zoals Syrië. Maar of al het geld daar daad werkelijk heen gaat is onduidelijk. De stichtingen hebben meestal geen (financiële) jaarverslagen. Hennie Verbeek, hoofd van de FIU: „We hebben ook donaties voorbij zien komen met als omschrijving: 'voor de broeders' of 'voor de strijd'. In 2016 bestempelde de dienst 4494 transacties als 'verdacht' met een terreurlink. Een verdubbeling ten opzichte van een jaar eerder. De stijgende trend zet ook in 2017 door. Niet alle transacties hebben betrek king op stichtingen. Er zijn al enkele jaren zorgen over dergelijke stichtingen, de FIU con stateert nu 'een mogelijk toene mend misbruik'. Het kan een ma nier zijn om als privépersoon min der in de gaten te lopen. „Een stich ting kun je gebruiken om dingen te verhullen." Om welke organisaties Bestuurders van deze stichtingen zitten vaak in meerdere stichtingen tegelijk het gaat, mag de dienst niet zeggen. „Het gaat in ieder geval om meer dan een handvol stichtingen. Je ziet ook dat bestuurders van dergelijke stichtingen vaak in meerdere be sturen tegelijk zitten." Soms hebben die bestuurders en organisaties (in)directe banden met Nederlandse Syriëgangers. Een keer trof de dienst in de papieren een bestuurslid aan dat ook op de natio nale sanctielijst staat: de lijst waarop Nederlanders staan die worden verdacht van betrokken heid bij terroristische activiteiten en wier banktegoeden zijn bevro ren. Soms gaat het om een broer of een andere relatie van een Syrië- ganger. „Het houdt niet per se in dat ze bezig zijn met het financieren van die mensen, maar ze hebben wel die contacten." P4 Nieuwsmedia »P3 SPORT2 SPORT16 Ondine van der Vleuten Yerseke Vijf gechipte stekelroggen kozen zaterdag het ruime sop bij De Oesterij in Yerseke. Nog eens duizend gekweekte vissen zullen hen volgen. Dankzij een plastic tag kunnen onderzoekers hen ook na hun vrijlating volgen. De roggen, afkomstig uit een kweekcentrum in Utrecht, maken deel uit van het project 'Haaien en roggen terug in de Noordzee'. Onder meer het We reld Natuurfonds en Stichting De Noordzee namen het initia tief tot dit project, met als cen trale vraagstelling: is het moge lijk de populaties haaien en rog gen ter herstellen met ge kweekte vis? Vanuit het kweek centrum verhuisden de stekel roggen enkele weken geleden naar de oesterputten van Prins en Dingemanse in Yerseke om te wennen aan een normaal dag en nachtritme en de stroming van het natuurlijke Oosterschel- dewater. Ook keken de onder zoekers of het de dieren lukte zelf hun voedsel te verzamelen. FOTO JOHAN VAN DER HEI JDEN Stichtingen steunen terrorisme Cyril Rosman Rotterdam - Hennie Verbeek, hoofd FIU Zeer warm pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1