'Ik heb geen sleutel, want die raak ik| altijd kwijl. In de winter is de deur wel dicht en danj moet ik aanbellen' Uitsterfbeleid Miranda (43). Zij heeft niet zoveel last van aanpassingsmoeilijkheden. „Ik kan overal wonen", zegt Miranda. „Ik pas me makkelijk aan. Al kook ik nog altijd veel, dat is toch de traditie. Ook hier kan er altijd iemand langskomen en die kan altijd aanschuiven en mee-eten. Maar Richella is een echt reizigersmeisje. Dat zie je aan alles, vind ik. Als ze op bezoek gaat bij haar oma, tut ze zich helemaal op." Ook voor vandaag heeft Richella haar best gedaan. Speciaal voor de foto is ze naar de kapper en de visagist geweest. Ze vertelt dat ze zich nog goed herin nert dat haar broertje niet sprak over 'huis' of'thuis', toen zij net van het kamp waren vertrokken. „Hij had het altijd over 'het gebouw' als hij ons huis bedoelde." Moeder en dochter weten niet wat de toekomst brengt. Nog los van het feit dat de standplaatsen niet voor het oprapen liggen, is de grond prijzig. Een stand plaats kost gemiddeld een ton. „Dan komt er nog een wagen bij en ben je al snel twee ton verder." 41 magazine 33 Zo'n honderd jaar ge leden trokken woon wagenbewoners nog van de ene plaats naar de andere. Het woord 'reizigers', zoals woonwagen bewoners zichzelf ook wel noemen, ver wijst naar die manier van leven. Het woord 'kampers' vinden zij een scheldwoord, zeker als een 'burger' hen zo noemt. In 1918 maakte de Woonwagenwet een einde aan de vrijheid om met een wagen te reizen. Na de Tweede Wereld oorlog werden woonwagens gecon centreerd in kampen. Sinds de wet in 1999 weer werd afge schaft, voert elke gemeente een eigen standplaatsbeleid. Op een enkele uit zondering na, zijn Nederlandse ge meentes al jaren weinig toeschietelijk met het afgeven van standplaatsen. Ze voeren een zogehe ten uitsterfbeleid en willen van de woon wagenkampen af vanwege criminaliteit, overlast en hoge (onderhouds)kosten. Sinds 2014 staat de woonwagencultuur op de Unesco-lijst voor immaterieel erfgoed in Nederland. Heimwee Richella woont al jaren in een stenen huis, maar droomt ervan weer naar het kamp terug te kunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 97