Kroniek Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Waren haar oren vroeger goed geproportioneerd, nu vindt hij ze ineens wel heel erg groot. \et, kijkend naar mijn oude moedertje, miste ik iets aan haar. Ik moet naden ken wat. Haar wenkbrau wen? Lilian, een schat van een verzorgende die het leuk vindt de bewoonsters een beetje op te maken, had ma vorige week met potlood een paar stevige wenkbrauwen aangeme ten. Die stonden haar heel erg goed, maar na een paar dagen waren ze natuurlijk verdwenen. Ik bekijk ma's oren. Ah, geen oor bellen in. Dat is het. Op haar kamer tje liggen een paar clipoorbellen. Die ga ik haar zo aandoen. Ik kijk nog eens goed naar mijn moeders oren. Jeetjemina. Wat groot zijn ze. Vorige week schreef ik op deze plaats: dementeren betekent krimpen, slinken, opdrogen en ver schrompelen. Nou, behalve haar oren dus. Wat zijn die gigantisch groot. Het was me nooit zo opgevallen. Mijn vader, die had grote oren. Hoe groter ze werden hoe minder hij hoorde, trouwens. Er moest een gehoorapparaat aan te pas komen de laatste tien jaar van zijn leven. En zelfs dat hielp niet goed. Ik zeg tegen ma: „Grootmoeder, wat heeft u grote oren." Ze kijkt me aan. Met van die ogen die me vroeger meteen verantwoording deden afleg gen. En nu ook. Ik zeg: „Je hebt gewoon heel grote oren, ma." Ze trekt haar bijna on zichtbare wenkbrauwen op. Geen idee wat ze precies denkt. Ma's gehoor is fenomenaal. Altijd geweest. Als ze vroeger thuis boven was, hoorde ze het als ik beneden de koekjestrommel opende. Ik wachtte tot ze de stofzuiger aandeed, alleen IK KIJK NAAR MA ALS TIENER EN TWINTIGER. ZE WAS KNAP dan lukte het me om wat te snaaien. Ma's gehoor is eigenlijk te goed. Als meneer Groeneveld - hij zit aan tafel naast haar en is dovig - zijn stem verheft, dan trekt ma haar schouders even in. Laatst begon hij ineens te zingen. Ze schrok. Ma is overgevoelig. Ze zit op een plek aan tafel vlak bij de afwasma chine, met haar rug ernaartoe. Als dat apparaat in hoog tempo en luid wordt in- of uitgeruimd, krimpt ma steevast eventjes in elkaar. „Ben zo terug, ma." In haar slaap kamertje vind ik haar clippers. Ik sta stil voor de fotowand. Ik kijk naar ma als tiener, als twintiger en dertiger. Ze was knap. En ze had schitterende oren, goed geproportioneerd, be scheiden van afmeting. „Zo moedertje, kom eens hier." Ik hang de clippers vast aan haar lellen. „Laat eens kijken. Ja, prima. Nu ben je helemaal af, ma." 41 E Reageren? magazine @persgroep.nl magazine 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 91