f, mm 8 «PSLf3Wj_j Soms doodmoe, af en toe lachend, een enkele keer woedend, worstelden VVD, CDA, D66 en Christenunie zich naar een regeerakkoord. Op het einde ging het alsnog bijna mis. Een reconstructie. Het lijkt wel alsof je aan een soort Stockholm- syndroom gaat lijden a i BH am! Ineens ligt ChristenUnie-on- derhandelaar Carola Schouten klaarwak ker in bed. Het is vier uur in de nacht, maar de adrenaline giert door haar lijf. De formatie spookt door haar hoofd. Discussies over topbonussen. De schelle lach van Pechtold, een boze Rutte. De wietwet. De Bijbelteksten van infor mateur Zalm. Dit is toch niet nor maal, denkt ze. Twintig uur per dag met werk bezig zijn. De stress. Als maar opgesloten zitten met die lui van WD, CDA en D66. Schouten legt het die ochtend ineens op tafel, aan het begin van weer een lange dag. „Ik lig hier 's nachts wakker van, jongens. Hebben jullie dat nou ook?" De onderhande laars buitelen ineens over elkaar heen. Ze hebben ein-de-lijk een ex cuus om het erover te hebben. „Dat heb ik ook!" roept Pechtold. Net als ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers, CDA-leider Sybrand Buma en secon danten Pieter Heerma (CDA) en Wouter Koolmees (D66). Iedereen valt Schouten bij. Spuugzat zijn ze het soms. Informateur Zalm kijkt met een glimlach de tafel rond. Verbroede ring. Al blijft het in de hoek van WD'ers stil. „Nee, dat heb ik eigen lijk niet. Ik slaap goed", zegt Rutte. Zijn medeonderhandelaar Halbe Zijlstra eveneens. De rest lacht: die rare WD'ers. De scène is een van de spaarzame momenten van openlijke ontspanning in wat verder lange en behoedzame onderhandelingen zijn. De ideologische verschillen tus sen deze vier partijen zijn nu een maal groot. GUNNEN Toch gaat het soms soepeler dan de buitenwereld denkt. Vooral om dat ze elkaar iets willen 'gunnen'. Zo als rond wietteelt. D66 wil legale overheidsteelt, het CDA is mordicus tegen. „We kunnen heel hard 'nee- nee-nee' zeggen, maar dan gebeurt er niets", zegt Pechtold. VVD leunt richting D66. Dus geeft het CDA snel toe. „Het meandert toch al die rich ting op", constateert Buma zakelijk. Zo gaat het steeds: de lessen in het Wilhelmus van Buma komen tegen over het bezoeken van de Nachtwacht te staan, dat weer van Pechtold komt. En terwijl de buitenwereld denkt dat klimaatbeleid een struikel blok is tussen CDA en D66 is het ei genlijk in twee avonden in de stei gers gezet. „Ik snap dat klimaat een belangrijke paragraaf moet zijn", zegt de CDA-leider tegen Pechtold. „Leg me uit waar jouw pijn zit, Sybrand", reageert Pechtold op zijn beurt. Prag matisme voert de boventoon. Wanneer ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers na de eerste volle week onderhandelen de kamer ver laat, houdt een assistent van Zalm hem even aan. Die is monter. „Jullie zijn in één week al verder dan we met GroenLinks ooit zijn gekomen." INGRIJPEN Als het toch vastloopt, houdt infor mateur Gerrit Zalm een biechtstoel procedure - een-op-eengesprekken - in een zijkamer van de onderhande lingsruimte. Soms schrijft hij zélf ge woon een concepttekst om uit een impasse te komen. „Hier en daar moet ik ze een beetje prikkelen." De lange onderhandeldagen eisen hun tol. De Stadhouderskamer is bo vendien een bedompt hok. De ramen kunnen niet open, het ruikt er al snel 'naar mensen'. Dus wordt geopperd te verkassen. In het nabijgelegen Jo han de Witthuis hervinden de acht onderhandelaars letterlijk en figuur lijk lucht in de ommuurde tuin. Daar kunnen Zalm, Pechtold, Segers en Koolmees lekker roken, in plaats van in het 'kloterige' rookhok naast de Stadhouderskamer. Ze zijn dat bus hokje met afzuigkap meer dan beu. Toch blijft het een cocon waarin de acht, afgesloten van de buitenwereld, proberen tot hun regeerakkoord te komen. Als ze terugkomen bij hun fracties, kunnen anderen soms niet begrijpen waarom ze standpunten hebben opgegeven. „Op een gegeven moment lijkt het wel alsof je aan een soort Stockholm-syndroom gaat lij den. Je verplaatst je echt in de ander", legt een partijleider uit. Toch weet iedereen: op medisch- ethisch terrein gaat het nog knette ren met D66. DOODSWENS Behoedzaam worden die thema's verkend. Embryoselectie, de eutha nasiewet. Pechtold brengt voorbeel den uit zijn omgeving naar voren over mensen met een doodswens. Segers stelt er zijn ervaringen tegen over. Toch groeit er iets. „Echt een doorleefd begrip voor de visie van de ander", zegt een betrokkene. Soepel gaat het niet. De onderhan delaars zijn doodmoe. Door de mis lukte onderhandelingen met Groen Links hebben de meesten al maan den van vergaderen achter de rug. Zalm bewijst dan zijn waarde. Hij komt uit een gelovig nest, beheerst de 'tale Kanaans'. Soms citeert hij ineens een Bijbelse tekst. Uit de mond van een WD'er doet dat de Christenunie goed. Na dagen van koortsachtig beraad naderen ze elkaar. Wat dan op tafel ligt: Christenunie accepteert onder zoek op het gebied van embryo's, maar dan wordt de euthanasiewet niet haastig verruimd. zaterdag 14 oktober 2017 In de tuin van het Johan de Witthuis wordt druk gebeld en gerookt tijdens de formatie. Boven: Sybrand Buma van het CDA. Rechts: Alexander Pechtold en Wouter Kool mees van D66. Jongens, ik lig hier Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag —Een partijleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8