'DAT IK NU WEET HOE IK IN ELKAAR ZIT, GEEFT ME RUST' niet ziek", benadrukt Smit. Wel kan het voor een introverte persoonlijkheid lastig zijn zich staande te houden op bijvoor beeld de werkvloer. „Hoe vaak ik niet te horen heb gekregen: 'Liesbeth, je moet echt een wat grotere mond hebben, an ders red je het niet!' Maar mezelf profile ren voelt voor mij heel onaangenaam, alsof ik loop op te scheppen. Je kunt je toch ook redden zonder grote mond? Ik vind eigenlijk dat mensen uit zichzelf moeten zien wat ik kan en doe. Het pro bleem is: dat gebeurt natuurlijk lang niet altijd." Door te schrijven voor haar beroep heeft ze haar weg in de extraverte maat schappij gevonden. „Dat is mijn geluk, dan ben ik in mijn eigen wereld." Veranderen wil ze zichzelf niet meer. „Dat ik nu weet hoe ik in elkaar zit, geeft me veel rust. Ik ben naar binnen gekeerd en vind daar een rijke wereld, mits je mij mijn gang laat gaan en niet onder druk zet met zoiets als competitiedwang. Daar klap ik echt van dicht. Ik heb veel lol met observeren wat mensen doen en zeggen. Ik hoef niet overal bij te zijn en er zéker niet bij te horen. Niet vanuit arrogantie, maar omdat ik genoeg heb aan mezelf en een paar anderen." Eén van die 'paar an deren' is haar al even introverte vriend. „We hebben een heel vrolijke, rustige liefde. Dat was in vorige relaties wel an ders, daarin was het groepsgebeuren heel belangrijk. De surpriseparty's en vrijge- zellenfeestjes vlogen je om de oren, maar het was mij wezensvreemd. Ik begreep nooit waar ik zo uitgeput van was." In haar huidige relatie kunnen verjaardagen gewoon afgezegd worden en is er ruimte voor stilte. „In restaurants gaan we altijd naast in plaats van tegenover elkaar zit ten. We hoeven niet de hele tijd tegen elkaar aan te praten of in eikaars ogen te staren, maar kijken samen naar de wereld." Smit heeft niet als doel om de extravert af te kraken, zegt ze met klem. „Door het schrijven van mijn boek ben ik zelfs an ders naar extraverten gaan kijken. Voor heen was er vaak ergernis: Waarom val je me in de rede? Waarom wil je meteen een antwoord? Waarom lijkt het alleen maar om jou te draaien? Terwijl extraver sie ook gaat over veel energie en enthou siasme." Tegelijkertijd wil ze een stem geven aan de Nederlandse introvert en het clichébeeld van de verlegen, zwij gende en veel te serieuze eenling omver werpen. „Ik hoop dat mensen gaan beseffen dat er niks mis met ze is. Dat er nog miljoenen anderen zijn die de groepsapp en de kantoortuin de levende hel op aarde vinden. Als je je introversie niet als een handicap ziet, maar jezelf ac cepteert voor wie je bent, kun je een heel gelukkige 'stille Willy' worden." Ik moet nog even kijken of ik kan, de stille revolutie van de introverte mens (Nijgh Van Ditmar, €20, vanaf 17 oktober in de boekwinkel) 41 VOOR EXTRAVERTEN VOOR INTROVERTEN magazine 25 Wat je moet weten over je 'stille' collega: Ze houden van stilte om zich te concen treren. Ze hebben soms moeite om duidelijk of snel te communi ceren. Ze weten en kunnen meer dan ze laten zien. Ze hebben oog voor detail en voor langere processen. Ze begrijpen graag precies waarom ze iets doen en wat het nut ervan is. Ze kunnen lastig delegeren en heb ben dus de neiging te veel te doen. Ze blijven liever doorwerken dan dat ze socializen. Ze functioneren goed met weinig su pervisie en werken graag zelfstandig. Ze hebben een hekel aan competi tie. Wat je moet weten over je 'drukke' collega: Ze netwerken graag en vinden socializen met collega's leuk, ook in hun vrije tijd. Ze reageren snel en actief op een ver zoek zonder dat van tevoren door te denken. Ze ontwikkelen ideeën door discus sie en interactie. Ze verkopen zichzelf goed en graag. Ze praten terwijl ze denken. Ze zijn verbaal en stellen veel (per soonlijke) vragen. Ze waarderen aan dacht. Ze voelen zich aangetrokken tot andere extraverten. Ze zijn competitief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 89