Persoonlijk Ze zijn niet vei legen of saai, ze willen gewoon niet cle hele Lijd sociaal doen. Met introverte mensen is niks mis. onter stapt ze de brasserie binnen. Open blik, spraakzaam. „Ik ben niét verlegen!" is een van de eerste dingen die ze zegt. „Dat is zo ongeveer het grootste mis verstand over introverte mensen: dat ze onzeker zijn, niet graag praten, het eng vinden een kamer met mensen binnen te stappen. Dat, en dat het stille, saaie muurbloempjes zijn waar je niet mee kunt lachen." Er zijn veel vooroordelen rondom in troversie, aldus journaliste Liesbeth Smit (43). In een wereld waarin outgoing zijn status heeft, lopen de meer naar binnen gekeerden tegen onbegrip aan. Zo ook Smit zelf. 'Doe niet zo ongezellig!' 'Wat ben je stil!' Of: 'Is er iets?' - het zijn vragen die vaak op haar afgevuurd wor den als ze niet met de groep meedoet. Maar met de groep meedoen, dat is nu precies waar introverten vaak moeite mee hebben. Niet omdat ze zich beter voelen dan de rest, maar omdat ze gevoe lig zijn voor geluid en drukte, omdat ze bedachtzaam en observerend zijn en sociale interactie hen veel energie kost. Om uit te leggen wat het betekent om introvert te zijn in een extraverte wereld, schreef Smit het boek Ik moet nog even kij ken of ik kan. Met die titel vat ze het uni versum van de introvert wel zo'n beetje samen, denkt ze. „Het is een uitstekende zin om te gebruiken bij sociale twijfel. Er zit uitstel in, maar geen onwil of een harde afwijzing." Het zijn ook dit soort zinnen waarmee ze zichzelf bedenktijd geeft bij uitnodigingen. „Dat heb ik in middels wel geleerd. Het voorkomt dat ik op plekken terechtkom waarvan ik denk: 'Wat doe ik hier?' En dat ik tussendoor op de wc zit bij te komen. Maar soms gaat het alsnog mis. Dan wil ik me niet laten kennen en ga ik extravert acteren, maar dat pakt meestal verkeerd uit. Laatst tij dens een cursus vroeg de begeleider: 'Wie wil er een korte presentatie doen?' Als in slow motion zag ik mijn hand om hooggaan. Vervolgens heb ik van pure spanning alleen maar staan raaskallen voor de groep. Zoiets moet een introvert echt nooit onvoorbereid doen." Als jong meisje wilde ze niet naar school „Ik weigerde gewoon, was daar heel koppig in. Maar op mijn zevende moest ik toch echt. De eerste drie maan den heb ik alleen maar gehuild. Ik vond het onveilig. Niet dat ik de andere kin deren niet leuk vond, maar er heerste Tekst PAM VAN DER VEEN Foto's ERIK SMITS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85