l V Bedoeld of onbedoeld licht en luchtig Aandoenlijke bolletjes Lees mee met cle boekenredactie OP HET NACHTKASTJE recensies Ook inde nieuwe roman van Franca Treur, Hoor nu mijn stem (Pro metheus, €20), is de Heere er weer. Maar de vraag is of hij blijft. Want net als in Treurs hit debuut Dorsvloer vol confetti (2009) speelt een geloofscrisis de hoofd persoon parten: de gere formeerde Ina twijfelt. Sfeervol beschrijft Treur hoe een jonge Ina in Zee land wordt opgevoed door haar opa en twee tantes. Vroom en geïsoleerd. Maar Ina is nieuwsgierig. Eenmaal volwassen ver huist ze naar de Randstad en verandert ze haar naam in Gina. Vanaf dat mo ment doet de roman den ken aan een romantische comedy. Gina - vrijgezel, sympathiek en naïef - moet zich staande houden in de grote stad. Soms is dat ronduit geestig. Maar heeft Treur het ook zo be doeld? De uitgever noemt het boek een 'psychologi sche roman', maar ner gens graaft Treur diep in de psyche van haar perso nages. In de aankondiging van het boek noemt de uitgever het ook 'over rompelend'. Maar nergens gebeurt iets onverwachts of verwarrends. De roman lijkt, net als Ina, iets te moeten zijn wat hij niet is: zwaar op de hand en serieus. Maar Treur be schrijft, bedoeld of on bedoeld, eerder licht en luchtig over de wereld van lange rokken, zwarte kou sen en gevouwen handen. En dat doet ze prima. Diana Chin-A-Fat In het dank woord van 25 gram geluk; Hoe een egeltje je leven kan ver anderen (Lev., €18) roemt de Italiaanse vee arts Massimo Vacchetta 'de magische, gevoelige pen' van Antonella Toma- selli. Zij tekende op hoe zo'n aandoenlijk bolletje zijn leven weer betekenis gaf. Dat verhaal is bijzon derder dan haar schrijf stijl; 'clichématig' is een betere omschrijving. Maar het gaat hier niet om mooie zinnen, het gaat om die stekelige maar o zo bijzondere diertjes. Vanaf het moment dat Vacchetta een nauwelijks levensvat baar egeltje onder zijn hoede krijgt, besluit hij zich helemaal op de egel- opvang te storten. Dat geeft zijn leven weer zin en dat maakt Tomaselli ondanks haar afgezaagde schrijfstijl heel navoel baar. Ruud Roodhorst Leesclubs zijn er in vele soorten en maten, maar allemaal zouden ze iets kunnen hebben aan het nieuwe online platform, Book&Club. et is een stiekeme wens van menige leesclub: bij de bespre king van het gekozen boek ook eens de auteur aan tafel te heb ben. Kijk alleen al naar de lees clubs die de jonge uitgeverij Das Mag op z'n festival organiseert rondom schrijvers als Lize Spit, Adriaan van Dis, Hanna Bervoets en Jamal Ouariachi. Allemaal in no time uitverkocht. Nu is het voor een uitgever natuurlijk niet zo'n probleem om wat auteurs op te trommelen, maar voor de gemiddelde boekenclub ligt dat net even anders. Mare Barteling heeft daar iets op gevonden. Op het online platform Book&Club verschij nen maandelijks nieuwe discussievideo's met auteurs van Nederlandse romans, die leesclubs in hun bijeenkomsten kunnen gebruiken. De auteur op bezoek, maar dan virtueel, vanaf het scherm van de laptop of tablet. Pot thee Barteling is ook oprichter van de site Why I Love This Book, waarop lezers in video's van een minuut een roman recen seren. Op zijn bezoeken aan tientallen leesclubs in het hele land zag hij een grote verscheidenheid aan samenstellin gen, sferen en boekbespreekmethodes. Barteling: „De ene club zit met een pot thee de hele avond serieus over een boek te bomen, de andere knoopt er een fees telijk diner aan vast en een derde ziet het vooral als aanleiding voor een gezellig avondje bijkletsen. Sommige gezelschap pen hebben de bijeenkomst strak voor bereid met vragen en gespreksonder werpen, bij andere zien ze wel waar ze het over gaan hebben. Maar allemaal hadden ze één ding gemeen: ze gaven aan dat ze graag eens live met de auteur van het gelezen boek zouden kletsen." In die behoefte voorziet Barteling met Book&Club, deels. In video's leest een auteur voor uit zijn of haar boek, om daarna in te gaan op zeven relevante the- lezen Ruud Roodhorst: De rode stoeltjes van Edna O'Brien - Knappe roman waarin Vladimir Dragan (lees: Radovan Karadzic) onderduikt in een suffig Iers dorp. Ellen den Hollander: Het achtste leven van Nino Hara- tischwili - ben al op de helft, nog 600 pagina's te gaan. Hoor nu mijn stem Roman 25 gram geluk Feelgood Onderonsjes Tekst PAM VAN DER VEEN Illustratie ERIK VAREKAMP 161 zaterdag 14 oktober 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80