'De aarde is net als een baby: mooi om te zien, maar heel kwetsbaar' met duurzame materialen, heeft zonne panelen, een zonnecollector en aard warmte. Een gasaansluiting is er niet meer. Hij eet voornamelijk vegetarisch en alleen vissoorten die niet worden bedreigd. Natuurlijk, Kuipers mist het echte astronautenwerk, de ruimte. „Als ik ga zwemmen, laat ik me onder water altijd even zweven. Om toch weer even dat gevoel te hebben." Binnen ESA is zijn status 'non-actief. „In theorie kan ik weer worden opgeroe pen, maar de kans dat ik word gebeld voor een nieuwe vlucht is niet groot, want er vliegt slechts één Europeaan per jaar naar het ISS. Nederland is maar een kleine speler binnen ESA. Er zijn lan den die nog nooit een astronaut hebben geleverd. Die willen ook wel een keer. Voor ik aan de beurt zou zijn, ben ik met pensioen. Ik word nog wel elk jaar ge keurd. Ik blijf natuurlijk een beetje hopen dat er iets geks gebeurt. Zoals bij John Glenn, die op zijn 77ste nog een keer de ruimte inging. Maar het is niet realis tisch." Hij volgt de ontwikkelingen rond nieuwe missies naar de maan en Mars op de voet. „Ik had daar best naartoe ge wild", zegt Kuipers. „Het lijkt me fantas tisch om naar de maan te gaan en vandaar de aarde te zien. Maar als ik ooit naar Mars kan, wil ik wel mijn gezin mee nemen. Want om nou weer tegen mijn kinderen te zeggen dat ik een paar jaar weg ben... Zij betalen ook de prijs voor mijn jeugddroom. Ik wil dan wel weer terug kunnen, want de aarde blijft toch het mooiste." 41 magazine 13 André Kuipers geeft op 11 november 2017 drie shows in de ZiggoDome in Amster dam. Zie spacexperience.nl. Bij uitgeverij Fontaine verschenen zojuist de kinderboeken André het astronautje op reis naar de planeten en Heb je wifi in de ruimte?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77