'In de ruimte besef je dat je onderdeel bent van iets veel groters' ziekenhuis, dus ik belde zelf. Het bleek toch goedaardig. Ik was superblij: ik ga niet dood, ik heb geen medicijnen nodig. Ik dacht: nu moet ik zo blijven leven, de focus vasthouden. Maar na een tijdje ga je je toch weer druk maken om aardse dingen." Kuipers krijgt een baan bij de Europese ruimtevaartorganisatie ESA. Die selec teert eens in de tien a vijftien jaar nieuwe astronauten. Kuipers twijfelt of hij op medische gronden wel in aanmerking komt. Hij denkt dat zijn kans kleiner is omdat hij een bril draagt. Tot zijn opluchting ziet hij meer astronauten met een bril. In 1992 zit Kuipers bij de laatste kandidaten, maar wordt niet geselec teerd. Wubbo Ockels is nog actief en twee astronauten uit zo'n klein landje is te veel. Als ESA het astronautenkorps zes jaar later uitbreidt, stroomt hij alsnog door. „Als je astronaut wilt worden, moet je zorgen dat je achtergrond goed is en dan moet je wachten op een selectiekans. Er zit ook een factor geluk in. Je moet op het juiste moment de juiste leeftijd en de juiste opleiding hebben. Mijn geluk was dat ESA ging uitbreiden. Ik had ook niet verwacht dat ik zou worden gekozen. Ik ben erin gestapt met het idee: ik pro beer het en ik kijk wel waar het schip strandt. Tot mijn verbazing kwam ik steeds verder." KOSMISCH GEVOEL Kom vlieg met me mee overland, overzee want het avontuur ligt ginds achter de horizon wie of wat je ook bent dit is het moment het is nu of nooit vlieg weg en kijk niet achterom er ligt meer voorbij die grens dan je ooit denken kon Bajkonoer, 21 december 2011. Urenlang zit André Kuipers opgevouwen in de raket op het lanceerplatform in Kazach- stan. Op afstand kijken zijn vrouw en vier kinderen toe. Kuipers doodt de tijd tot de lancering met muziek. Hij luistert naar spannende, opzwepende muziek van de film Apollo 13, hoort Liesbeth List en Ramses Shaffy in Pastorale zingen over de kracht van de zon en de aarde en hij luistert naar Trijntje Oosterhuis. „Die tekst (van Henny Vrienten, red.) klopte helemaal op dat moment." Jarenlang heeft Kuipers naar dit mo ment toegeleefd. Hij wordt de eerste Nederlander die twee keer de ruimte in gaat. Hij geniet van het zweven. „De aarde is onder, boven, naast je. Je ziet Venus of Mars opkomen, een komeet, de maan, de zon. Je beseft dat je onderdeel bent van bewegende bollen, van iets veel groters. Anderen noemen het een reli gieus gevoel, ik een kosmisch gevoel." Kuipers woont met zijn gezin in Vijf huizen, dichtbij Schiphol, om de amper dertig uur die hij thuis is tussen de trai ningen door, zo efficiënt mogelijk te be nutten. „Ik was ontzettend veel op reis en trainde op allerlei plaatsen: Rusland, de Verenigde Staten, Japan, Duitsland. Als ik in Duitsland en Rusland werkte, was ik elk weekend thuis. Dan vloog ik op vrijdag naar huis en op zondagoch tend weer terug, om maandag weer in de klas te zitten." Zijn oudste dochters - Robin en Megan (destijds 21 en 19), uit een eerder huwelijk - hebben zijn eerste vlucht al bewust meegemaakt. Stijn en Sterre (toen 5 en 3 jaar) wisten niet anders dan dat ze papa vaak alleen op een computerscherm zien. Tijdens de vijf maanden in het inter nationale ruimtestation ISS, belt, mailt en videochat Kuipers met het thuisfront, terwijl hij op 400 kilometer hoogte met een snelheid van 28.000 kilometer per uur over Nederland raast. De prijs van een astronautengezin is Paspoort André Kuipers hoog, daarvan is Kuipers zich bewust. Hij moet een balans vinden tussen alle lief des van zijn leven, tussen het aardse ge zinsleven en het oneindige heelal. „Dat is de keerzijde. Niet de missie zeifis zwaar, maar vooral de vier jaar daarvoor, waarin je nauwelijks thuis bent. Ik miste verjaar dagen en belangrijke momenten. De eer ste keer zelf fietsen, het eerste tandje eruit, mijn oudste dochter die slaagde voor het atheneum. Dat is frustrerend, maar inherent aan het vak." Zo'n gekkenhuis als toen is het allang niet meer. „Ik heb een ander leven. Ik heb geen baan van 9 tot 5. Ik doe veel dingen in de weekenden of avonden. En overdag ben ik af en toe vrij. Ik spendeer nu veel meer tijd aan mijn kinderen, breng ze vaak naar school, atletiek of zeilen." NIEUWE MISSIE Of hij veranderd is sinds zijn laatste ruimtevlucht? „Mijn karakter niet, maar ik kijk wel anders naar het leven. Voor heen was ik optimistisch. Mijn broer, bioloog, is altijd pessimistisch. Hij fun geerde als mijn geweten. Mensen moeten geen auto rijden of kinderen nemen, vindt hij, want de bevolking groeit veel te hard. Ik dacht altijd: het komt wel goed. Tot ik de aarde vanuit de ruimte zag, toen werd ik ineens pessimistisch. Als je recht op de aarde kijkt, is het majestueus, met mooie kleuren. Zodra je erlangs kijkt, zie je het vijandige heelal: zwart, leeg en koud. De aarde verschrom pelt. Dan voel je dat je op een heel klein bolletje woont, met alleen een flinter dunne dampkring die ons beschermt. De aarde is net als een baby: mooi om te zien, maar heel kwetsbaar." Als ambassadeur van het Wereld Na- tuurfonds vraagt Kuipers aandacht voor de problemen die ontbossing en lucht vervuiling met zich meebrengen en waarschuwt hij voor de kwetsbaarheid van de aarde. Dat is zijn nieuwe missie. „Tijdens mijn leven verdwijnt het bos in Borneo. Als we niks doen, gaat het nog veel harder dan ik dacht. Ik heb een ander besef gekregen van de aarde in het universum en de beperktheid van onze planeet." Kuipers heeft er zijn dagelijks leven ook zoveel mogelijk op aangepast. Hij woont inmiddels in Edam in een stolp boerderij, met zijn vrouw en twee jong ste kinderen. De boerderij is geïsoleerd Vlieg met me mee - Trijntje Oosterhuis Geboren 5 oktober 1958 in Amsterdam. Opleiding Atheneum-B en geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam. Carrière Werkt als onder zoeker in het AMC Amsterdam en bij de Koninklijke Luchtmacht. Begint in 1991 bij ruimte vaartorganisatie ESA. Sinds 1998 is hij lid van het Euro pese astronauten team. Vliegt als enige Nederlander twee keer met een Russische Sojoez- missie naar de ruimte (2004 en 2011-2012). Hij verblijft bijna 204 dagen in het inter nationale ruimte station ISS. Is onderscheiden als Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Privé Getrouwd, vier kinderen. Cosmos - Vangelis (instrumentaal) 121 zaterdag 14 oktober 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76