'Aan boord van het ISS had ik de muziek bij me die de soundtrack van mijn leven vormde' ijn laatste ruimtevlucht is alweer vijf jaar geleden, maar denk niet dat André Kuipers (59) in een zwart gat is gevallen. Hij heeft sindsdien 150 theatershows gegeven, verzorgt lezingen en maakt tv- programma's. „Ik reis niet meer zo veel naar het buitenland als toen, maar ik heb het nog steeds druk. De meeste activitei ten zijn in Nederland. Soms slaap ik vier nachten in vier hotels." Zijn vrouw Helen waarschuwde van tevoren dat de tijd die haar man had, was beperkt tot een uur. Maar Kuipers raakt nooit uitgesproken over zijn ervaringen in de ruimte. Nu hij weer met beide benen op de grond staat, heeft hij een nieuwe missie. De wereld waarschuwen voor de kwetsbaarheid van de aarde en jongeren interesseren voor wetenschap en techniek. Daarom staat hij volgende maand met een spectaculaire show in de Amsterdamse ZiggoDome. „Om te ver tellen over mijn fascinatie voor het on eindige heelal, ons minuscule planeetje en de spanning van mijn ruimtereizen." Na Wubbo Ockels was Kuipers de tweede Nederlander in de ruimte. Twee keer stapte hij in een Russische Sojoez- raket voor een missie naar het internatio nale ruimtestation. De eerste keer, in 2004, verbleef hij er slechts elf dagen en mocht hij even snuffelen aan het grote werk. De tweede keer, van 21 december 2011 tot 1 juli 2012, zweefde hij 193 dagen rond Moeder Aarde. Als zijn collega's sliepen, zocht hij vaak de rust op in de uitkijkkoepel van het in ternationale ruimtestation ISS. Zwevend luisterde hij naar zijn favoriete muziek. Dat maakte het kosmische gevoel nog grootser. „Muziek is heel belangrijk voor mij. Pink Floyd, Vangelis, Vivaldi, pop muziek uit de jaren 70. Meestal muziek die ik associeerde met ruimtevaart of de tijd dat ik mijn eerste sciencefiction- boekjes las. Samen vormde die muziek een soundtrack van mijn leven." DEDROOM It was the third of September That day I'll always remember, yes I will 'Cause that was the day that my daddy died I never got a chance to see him Never heard nothing but bad things about him Mama, I'm depending on you to tell me the truth And Mama just hung her head and said 'Son, Papa was a rolling stone Wherever he laid his hat was his home And when he died all he left us was alone' 'Papa was a rolling stone, my son Wherever he laid his hat was his home And when he died all he left us was alone' Het intro, de trompetten, de echo. Het nummer uit zijn tienerjaren staat sym bool voor de periode dat zijn ruimte- vaartdroom ontstond. „Ik ben gewoon een Amsterdams arbeiderskind", zegt Kuipers. „Ik had nooit kunnen denken dat ik ooit de ruimte in zou gaan." Het begon allemaal met zijn oma. Zij kocht voor de 12-jarige André bij de siga renwinkel drie boekjes van Perry Rho- dan, een serie over ruimteschepen, robots en aliens. „Ik was gek op sciencefiction. Ik las strips, boeken, keek op televisie naar de Thunderbirds en de serie Cosmos van Carl Sagan. Dat was mijn fantasie wereld. In die tijd waren de eerste maan landingen. Ik zag scherpe beelden van autootjes die hoog opveerden toen ze over de maan reden. Toen de Space- shuttle kwam, laaide het vuur helemaal op. Het werd mijn jongensdroom." Kuipers brengt zijn jeugd door in Amsterdam-Oost. Zijn vader heeft de ambachtsschool gedaan en werkt bij een bank. Zijn moeder is huisvrouw. Ze wonen in een wijk met veel jonge gezinnen van de bank, in een oase van groene grasvelden tussen flatgebouwen. „Het was er heel leuk. Er woonden veel kinderen. We maakten elftallen en voet balden tegen elkaar. Ik zie mijn jeugd vrienden nog steeds." In het gezin is Kuipers de enige die zich interesseert voor ruimtevaart. Hij is vast besloten zijn droom te verwezenlijken en stippelt zorgvuldig de route uit om astronaut te worden. Hij weet welke op leidingen hij nodig heeft om een kans te maken. Kuipers studeert geneeskunde, Papa was a Rolling Stone - The Temptations (1972) 101 zaterdag 14 oktober 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74