Is lachen echt gezond? f (m 25 lal Lekker lachen zonder reden. Hoe en waarom doe je dat? Een kijkje achter de schermen bij lachyoga-docent Jolanda Heusinkveld in Winterswijk. „Kom mensen, doen we nog even de roeibootlach." Daar staan ze dan. In een kring. De vijf vrouwen die allemaal 'ha-ha-ha-ha' roepen. Op zeer hoge toon. Ze dragen gemakkelijke kleding en kijken elkaar wat onwennig aan. Na een tijdje moet de één na de ander lachen. Het is dan ook best lachwekkend, dit proberen te la chen zonder reden. Jolanda neemt het woord: „En voel nu even dit: De lach vanuit je buik." Vervolgens roept ze met een zeer lage stem een paar keer: „Ho-ho-ho-ho-ho." De vrouwen doen haar na en weer schiet de één na de ander uiteindelijk in de lach. Na een dik half uur hebben de deelneemsters onder meer de bui- klach, de vingertoppenlach en roeibootlach achter de kiezen. „Ik wist niet wat ik moest ver wachten", zegt Cindy Geurkink, „ik lach normaal best veel maar nu merk ik echt dat ik me heel ont spannen voel. Misschien omdat we er bewust mee bezig zijn." Ook de andere dames zeggen zich heel relaxed te voelen. Zowel lichame lijk als 'in hun hoofd'. Jolanda Heusinkveld, gecertifi ceerd lachyoga-docent, richtte twee jaar geleden Nieuwe Vrolijk heid op. Een bedrijf dat mensen wil helpen uit te zoeken wat ze nodig hebben om de balans in hun leven te bewaren. De workshop GELOTOLOGIE 'Kracht van de lach' is vooral po pulair in het onderwijs en de zorg sector, volgens Jolanda. „Maar ook bij vrijgezellenfeesten of familie partijen. Het zorgt voor verbin ding tussen mensen, relativeert en ontspant." Ze is niet de enige die de kracht van de lach serieus neemt. Nadat Wil Hendriks ruim een decen nium geleden de lachyoga in Ne derland introduceerde, liep het snel storm. Er volgden opleidin gen en er werden overal lachclubs opgericht waar mensen via een open inschrijving deel kunnen ne men aan een lachworkshop. „Als een soort energizer. Een oppepper die de deelnemer nieuwe energie moet geven", zegt Jolanda. We reldwijd zijn er volgens haar 6.000 lachclubs in 61 landen. De ontdekker van al het posi tieve dat de lach teweeg zou bren gen, is de Indiase arts Madan Kata- ria. Jolanda: „Volgens hem is la chen heel gezond en kan het een rol spelen in pijnbestrijding. Er zouden dan ook endorfinen vrij komen tijdens het lachen." Hoe zit het nu met mensen die verdrietig zijn? Op die vraag geeft een van de deelneemsters die en kele maanden geleden haar man verloor, antwoord:. „Het was voor mij best spannend. Ik dacht even dat ik moest huilen, maar het werd lachen. Ik voelde me na afloop fijn en ontspannen. Het deed me goed." Veel mensen die in de lachyoga-wereld wer ken, claimen dat la chen gezond is. Een aantal beweert ook dat tijdens lachsessies en dorfinen worden aan gemaakt die pijnstil lend werken. Verder zou het goed voor je li chamelijke conditie zijn. Volgens de Utrechtse universitair docent Sibe Doosje, die wetenschappelijk on derzoek deed naar hu mor, lijkt het erop dat over dit thema nogal wat mensen elkaar na praten, wat volgens hem zorgelijk is. „Hier door heb je het niet over feiten maar over meningen." Psycho loog Doosje stelt dat nooit aangetoond is dat lachen gezond is. Evenmin is vast komen te staan dat er endorfi nen vrij komen. „Het zou nogal een lastig onderzoek zijn. Want je hebt bloed nodig om dit aan te tonen. En bloedprikken en la chen gaan niet echt sa- Bloed prikken en lachen gaan niet echt samen men." Dat lachen fy siek iets met je doet, is niet te ontkennen. „Je spant je spieren im mers aan. Overigens zijn dat bij huilen de zelfde spieren. Maar wil je calorieën ver branden dan zou je twee tot drie uur moe ten lachen om het zelfde te bereiken als een half uurtje roeien." Het enige dat volgens Doosje uit onderzoek is gebleken, is dat la chen een ontspan nende werking heeft. Daarnaast heeft het een sociale functie: „Lachen schept een band." zaterdag 14 oktober 2017 Zonder reden lekker lachen Willemien Weerman Winterswijk Volgens Alida van Leeu wen, die als psycholoog gespecialiseerd is in de gelotologie (wetenschap van het lachen) en zich ambassadeur van de lach noemt, is het aantal men sen dat zich bezighoudt met het fenomeen lach, groeiende. Zowel op we tenschappelijk gebied als in de coaching en de op leidingen voor lachdocent of lachtherapeut. „Lachen is enorm gezond. Daar is iedereen het over eens", laat Van Leeuwen weten. „Maar het is een lastig vakgebied en er is nog veel onbekend over de positieve effecten van het lachen. Maar als je je zelf als onderzoeksobject zou zien en een keer echt goed gaat lachen. Hoe voel je je dan daarna? Heerlijk ontspannen? Ge lukkig? Inderdaad!" Van Leeuwen, die zelf ook actief bezig is met lach- workshops en lachcoa- ching, geeft toe dat je problemen niet kunt weg lachen. „Maar door te lachen kun je problemen wel anders ervaren." - Sibe Doosje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61