m 2013 j 5 Geld nodig voor preventie TiMI VB En dus trouwden Arie en Jeanne in 1942. Op 14 oktober pakten ze tram 5 naar de Coolsingel. Hij in 'kleding die je had', zij in een mantelpakje. Maar toch, dat samenwonen. Pracht- ontwikkeling, vindt Jeanne. „Ik zou het iedereen aanraden. Je leert elkaar pas kennen als je samen bent. Hij bleek bijvoorbeeld een zwijger te zijn, terwijl ik een ruzie direct wilde uitpraten. Ik heb me daarbij neerge legd. En het scheelt gedonder. Geen rechtszaak als je wilt scheiden." Het einde Hoe kijken de twee, anno 2017, naar een eerste huurcontract? Een ver plichting van één jaar. Je vindt je partner het einde, maar vindt hij of zij dat ook wel van jou? Ach. Dat wisten Arie en Jeanne óók niet. Sterker: die 75 jaren zijn voorbij gevlogen. Arie: „Het ging allemaal automatisch. Gewoon blijven ade men. Dat is het. En zeg ja. Op alles ja." Geef elkaar ook de ruimte, klinkt het uit de rode stoel. Dat begon bij Jeanne toen ze met Arie nog in Rot terdam woonde. „Arie ging elke week naar de Kuip. Vonden mijn vriendinnen gek. Waarom niet, zei ik dan. Ik ga wel met de kinderen naar het park." De twee doen veel apart. Jeanne staat vroeg op, Arie slaapt uit. Zij wil nog wel eens met haar scootmobiel de natuur in. Eén keer ging Arie mee. De volgende dag bleef hij thuis. Jeanne: „Hij zei: die bomen staan er morgen ook nog." Arie zegt bang te zijn voor een lekke band. Even is het stil. Samenwonen, na één jaar? Weer zo'n generatie- kloofje. Arie: „Nou, gewoon door gaan als je het goed met elkaar kunt vinden. Dan komt alles goed." Van de Duitsers moest je 20.00 uur thuis zijn. Na de bruiloft konden we doen wat we wilden Dat voorstel doen de Stichting Rookpreventie Jeugd en het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskunde, een toonaangevend vakblad voor artsen en medisch wetenschappers. Volgens het plan moeten de tabak- boeren straks 40 miljoen storten in een 'Verslavingsfonds roken'. Het doel van de initiatiefnemers is om fabrikanten wettelijk te ver plichten 1 procent af te dragen van hun bruto-omzet in ons land. Ne derland telt op dit moment vier grote tabaksproducenten: Philip Morris, British American Tobacco, Japan Tobacco International en Im perial Tobacco Benelux. De opbrengst is bestemd voor de lancering van landelijke preventie campagnes. Daarnaast krijgen mensen die willen stoppen extra betaalde hulp. Ook wordt ingegre pen bij rokende laagopgeleiden, zwangere vrouwen en aanstaande vaders. Het is zelfs mogelijk om een tegemoetkoming in het eigen risico te geven aan minima die zich wil len laten behandelen om van hun rookverslaving af te komen. Kracht Om het voorstel kracht bij te zetten, lieten de initiatiefnemers opiniel- peiler Maurice de Hond onderzoek doen. Daaruit blijkt dat 63 procent van de Nederlanders van mening is dat de tabaksindustrie een deel van haar omzet in een verslavingsfonds zou moeten storten. In de Tweede Kamer hebben meerdere partijen oren naar het plan. „We moeten er alles aan doen om mensen van het roken afhel pen", zegt SP'er Nine Kooiman. „De vervuiler zou hieraan moeten mee betalen. Ik heb dit al voor elkaar ge kregen bij de gokwet." Verslavingsfonds In deze gokwet, die ter goedkeuring in de Eerste Kamer ligt, staat dat er een verslavingsfonds wordt opge zet om gokkers met problemen te helpen. Ook preventie speelt een belangrijke rol. In dit fonds belandt 0,25 procent van het bruto resultaat dat zowel online kansspelen als speelautomaten en speeltafels in casino's opleveren. Ook PvdA'er Henk Nijboer is en thousiast over het idee. „Ik ben po sitief over elk plan dat kan helpen om verslaving tegen te gaan, want je gaat niet vanzelf stoppen met ro ken. En als je eenmaal begint, kom je er niet meer vanaf." i Tabaksindustrie voelt niets voor antirookpotje. „We betalen al genoeg" Peter van den Driest van Philip Morris Nederland zegt dat de ta baksindustrie aan belasting en ac cijns al enorm veel geld overmaakt aan de overheid. „En dan is het aan de overheid om te bepalen of ze dat geld inzetten voor preventie. En hoeveel. Wij zitten niet te wachten op een extra fonds. En we zetten bovendien al vol in op rookloze al ternatieven voor de sigaret, die een grote bijdrage kunnen leveren aan het verminderen van de schadelijke gevolgen van tabaksgebruik." rfl 10 dagen De mooiste eilanden van Istrië en Kroatië 10 dagen Hart van Schotland, Trossachs Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Rondreis Roemenië 15 dagen Rondreis Klassiek Spanje en Andalusië 10 dagen Rondreis Noorwegen 12 dagen Rondreis de Baltische Staten zaterdag 14 oktober 2017 A Verslaggever Eric Oosterom wil gaan samenwonen en luistert naar tips van ervaringsdeskundigen Arie en Jeanne Ridderhof. FOTO MARCO DE SWART mutuihi 'Stort winst sigaret in rookfonds' Tabaksproducenten moeten een klein deel van hun omzet in Ne derland in een fonds stoppen om rookverslaafden te helpen en tabaksgebruik te ontmoedi gen. Edwin van der Aa Victor Schildkamp Den Haag Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 ^^^^Qgikfouten en prijswijzigingen voorbehouden. v.a. slechts Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Diverse vertrekdata 2018 Brochure en (03l8J 58 09 58 oe <mgen. www.bolderman.nl fa Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kamer Acl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5