Haaien en roggen terug in zee 13 We krijgen eieren uit publieke aquaria drie tot vier weken kunnen wennen in de oesterput. Met de eerste zen ding van vijf is dat overigens niet ge lukt. Die zijn pas afgelopen donder dag in Yerseke beland en worden dus al na anderhalve dag in de Ooster schelde gezet. Dat gebeurt vanoch tend, vanaf 10.30 uur bij de Oesterij aan de Havendijk. Handboek Van de Water en Laterveer: „Wat we doen is innovatief en experimenteel. Als het uitzetten slaagt, kunnen we een handboek maken voor het kwe ken en uitzetten van stekelroggen. Daarmee kan overal ter wereld wor den gewerkt. En we kunnen ook an dere soorten gaan kweken. Haaien, bijvoorbeeld. Maar voor we daaraan beginnen hebben we eerst nog ont heffing nodig om die uit te mogen zetten." PROJECT Aanlandplicht zaterdag 14 oktober 2017 GO de Oosterschelde Monique van de Water van het WNF en zeebioloog Michaël Laterveer in het kweekcentrum in Utrecht, foto angel iek de jonge Het project 'Haaien en roggen terug in de Noordzee' wordt uitgevoerd door het Wereld Natuur Fonds (WNF) in samenwerking met Stich ting De Noordzee, Blue Linked, Dutch Shark Society en Sportvisse- rij Nederland. Blue Linked van Mi chaël Laterveer leidt het kweekpro- gramma. Sportvisserij Nederland neemt deel in het merk- en volgsys teem. Doel van het project: een Noordzee, waarvan het ecosysteem is hersteld en waarin gezonde populaties haaien en roggen voorkomen. Dit doel moet in 2030 gehaald zijn. Het vergroten van de aantallen haaien en roggen kan worden be reikt door: - het beperken van bijvangsten. - het opkweken en uitzetten van jonge exemplaren van bedreigde en lokaal uitgestorven haaien en rog gen. - het creëren van veiliger leefgebie den voor haaien en roggen. Er komt een aangescherpte 'aan landplicht': een verbod op het te ruggooien van gevangen vis. De aanlandplicht wordt gefaseerd in gevoerd. De plicht geldt niet voor bedreigde soorten haaien en roggen. Die vis sen moeten nog steeds zo snel mo gelijk worden teruggezet in het water. Momenteel komen er negen soor ten haaien en negen soorten rog gen voor in Noordzee. De stekelrog is niet de talrijkste soort, maar wordt wel het meest gevangen als bijvangst. De rog leeft op de zeebodem en eet kreeftjes en kleine vissen. Michaël Laterveer, zeebioloog Aan de hand van foto's van de vlekken- patronen, kan elk dier afzonderlijk worden gevolgd. FOTO PETER VERHOOG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49