12 WEE Vandaag worden er vijf stekelroggen uitgezet in de Oosterschelde bij Yerseke. Van onderaf gezien is het net of ze een gezichtje hebben. Maar dat is schijn. Wat hun ogen lijken, zijn hun neusgaten. REPORTAGE PROEF MET TERUGZETTEN GEKWEEKTE VIS De stekelrog komt nog maar sporadisch voor in de kustzone UP De stekelroggen zijn vorig jaar mei uit eieren gebo ren. Tot gisteren groei den ze op in een bassin in Utrecht. Nu zijn ze rijp voor de grote zee. Met een merkje in hun vleugel vormen ze de voorhoede van zo'n duizend ge kweekte stekelroggen, die de ko mende jaren in de Oosterschelde worden uitgezet. Een wereldprimeur: het is voor het eerst dat er op grote schaal ge kweekte roggen in zee wordt vrijge laten. Op die manier wordt onder zocht of in aquaria geboren en opge groeide vissen geschikt zijn om be dreigde soorten in zee te versterken. Monique van de Water leidt na mens het Wereld Natuur Fonds (WNF) het project 'Haaien en roggen terug in de Noordzee'. Michaël Later- veer was als zeebioloog van Dier gaarde Blijdorp in Rotterdam zeven tien jaar betrokken bij fokprogram- ma's voor koralen, naaktslakken, se pia's, zeepaardjes, haaien en roggen. Sinds enkele jaren heeft hij een eigen onderzoekbureau op het gebied van mariene milieu, Blue Linked. We treffen Van de Water en Later- veer op de eerste verdieping van een grote fietsenstalling aan de Kanaal- weg in Utrecht. Daar heeft Laterveer een kweekcentrum ingericht, eerst voor koraal, later voor tarbot. Toen het roggenproject zich aandiende, stelde hij zijn aquaria daarvoor be schikbaar. Roggen en haaien In Europese wateren wordt ruim dertig procent van de aanwezige soorten haaien en roggen bedreigd. Zo is het aantal doornhaaien in de Noordzee sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw met 8o procent ach teruit gegaan. De vleet - ooit één van de grootste roggen in de Noordzee - is al sinds eind 19e eeuw verdwenen. Monique van de Water van het WNF: „We onderzoeken of de popu laties haaien en roggen door middel van gekweekte vis kunnen worden hersteld. Natuurherstelprojecten zijn al gebruikelijk bij landdieren zoals tijgers en orang-oetans. Ook met een zoetwatervis als zalm gebeurt dat, die wordt teruggezet in de rivieren. Nu zijn we begonnen met de kweek van stekelroggen, een zoutwatervis. Het is een haalbaarheidsstudie. Het idee achter het project is, dat we als natuurorganisatie de bedreigde of in de Noordzee uitgestorven soorten een steuntje in de rug geven door ge kweekte soorten uit te zetten in ge bieden waar ze veel voorkwamen." Waarom de stekelrog? Monique van de Water: „We kweken hier stekelrog, omdat die vis nog maar sporadisch voorkomt in de Ne derlandse kustzone. Sinds 1950 is de bodemvisserij geïntensiveerd, dat is één van de redenen van de achteruit gang. Ook de afsluiting van kustwa teren speelt een rol. De vroegere Zui derzee was een kraamkamer voor de stekelrog. Ze planten •••V zich langzaam voort, een stekelrog is pas met een jaar of vijf tot zeven ge slachtsrijp. Daardoor duurt het lang voor populaties zich herstellen. De laatste vijftien jaar is de intensieve visserij afgenomen. Ook het besluit om de Haringvlietdam volgend jaar op een kier te zetten, maakt de kan sen voor de stekelrog in de voordelta weer groter. Daarom is dit de eerste vis die wordt gekweekt en uitgezet. We hebben gekeken of het DNA van onze dieren matcht met de vissen in de Noordzee. Dat blijkt het geval. Ook is onderzocht of de Oosterschelde ge schikt is voor onze roggen. Onderzoe kers van Wa- geningen noe men de Ooster schelde en de voordelta 'in po tentie geschikt'. De Dier Ethische Com missie, die adviseert over dierexperimenten, heeft ons project in januari 2017 goedgekeurd." Aquaria Zeebioloog Laterveer: „In de bassins hier in Utrecht hebben we 20.000 liter zeewater. In de bodem van de aquaria liggen pijpen met spleetjes, waardoor het water rond stroomt. Het water is vijfjaar oud en nog steeds van goede kwaliteit. Met de temperatuur hebben we geëxperi menteerd, 18 graden blijkt het beste te zijn. Momenteel hebben we hier driehonderd roggen, waarvan twee honderd een spanwijdte hebben van 25 centimeter. Met die aantallen is het een uitdaging om de waterkwali teit goed te houden." De kweek Laterveer: „We krijgen eieren uit pu blieke aquaria, zoals het Dolfina- t rium Harderwijk, Arsenaal VlissingenenNeeltje Jans. Elk eitje krijgt meteen een nummer, zo weten we wanneer het is gelegd. Het duurt 4,5 tot 5,5 maand, voor het rog- getje uit het ei komt. Na tien dagen krij gen ze levend voer, eerst aasgarnalen, daarna Hollandse garnalen. We be palen elke veer tien dagen het gewicht. Het gaat er bij ons niet om, dat er snel en veel wordt gekweekt. De vissen moeten straks kunnen overleven en in goede conditie zijn. We trainen ze ook om zelf prooi te vangen. Dat instinct zit erin, maar ze moeten het wel leren voor ze worden uitgezet. In ons centrum doen we aan gedragswaarneming: we kijken naar de ademhaling en hoe ze liggen en zwemmen. Er worden foto's ge maakt van de vlek- kenpa- tronen, zodat we elk dier af zonderlijk kunnen volgen. Voor het eerst ter wereld hebben we groeicur- ves van de stekelrog, van het ei tot één jaar oud. Bovendien weten we exact, hoeveel voedsel er wordt opge nomen. Voor de nieuwe roggetjes ligt er nu een uitgebalanceerd voer- schema klaar." Gemerkt Laterveer: „De vissen worden voor zien van een merkje, een plastic tagje. Wordt een uitgezette vis opge vist, dan kan hij daaraan worden her kend. Komend jaar gaan we met akoestische zenders werken. Die worden in de buikholte van het dier geplaatst. Het uitgezonden signaal draagt ongeveer vijfhonderd meter. In zee worden ontvangers gehangen aan boeien. Zwemt er een rog langs, dan wordt dat geregistreerd. We wil len dat systeem invoeren samen met andere organisaties. Het installeren, schoon houden en ophalen van de boeien is een hele onderneming." Oesterput Yerseke Een speciaal ingerichte oesterput van schelpdierkweker Prins in Yerseke dienst als gewenningskamer. De kweekroggen kunnen er wennen aan het dag- en nachtritme, aan natuur lijk zeewater en aan de ruimte in de zee. En ze leren er jagen. Het is de be doeling dat de uit te zetten roggen zaterdag 14 oktober 2017 GO Stekelroggen zijn rijp voor Jan van Damme Monique van de Water, Wereld Natuur Fonds Y De neusgaten van de stekelroggen lijken eerder ogen. FOTO PETER VERHOOG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48