i Shortlist met een toelichting van de jury 5 VERKIEZING GROOTSE DADEN De grootste Middelburger aller tijden Ze waren steeds de eersten. Deden opzienbarende ontdekkingen. Gingen verder waar anderen niet konden of durfden. En vaak juist in het belang van die anderen. Tien grensverleggers staan op de shortlist voorde titel Grootste Middelburger Aller Tijden-een initiatief van het Zeeuws Archief en de PZC. Vanaf vandaag kan iedereen op een favoriet stemmen via pzc.nl/ grootstemiddelburger. Drie van de tien zijn vrouwen. Dat lijkt weinig, maar zij staan symbool voor een veel grotere groep sterke en invloedrijke vrou wen. Eind negentiende eeuw spoelde een golf feminisme over Middelburg. Elize Baart bijvoor beeld sprak zich openlijk uit voor het gebruik van voorbehoedsmid delen. Toch staat zij niet op de lijst. De jury - twee historisch des kundigen, twee inwoners, vier middelbare scholieren - heeft soms kandidaten met vergelijk bare prestaties tegen elkaar afge wogen en daaruit de meest aan- sprekenden gekozen. Daarom prijkt Henriëtte van der Mey wel op de shortlist: zij was de eerste vrouwelijke journalist van Neder land, bij de Middelburgsche Cou rant. De nu nog onbekende Rachel Weijl maakt ook kans op de titel. Zij was de eerste vrouwelijke arts van Walcheren en richtte zich in het bijzonder op kinderen. Deze verkiezing maakt haar tot een be kende Middelburger. En dat was ook één van de doelen: de ge schiedenis laten (her)leven. De genomineerden zijn teruggebracht tot een shortlist van 10 Mannen zijn uiteindelijk in de meerderheid. Zij hebben ook eeu wen meer de tijd gehad en geno men; de maatschappelijke rol van de vrouw was ondergeschikt. Jacob Roggeveen is moeiteloos doorgedrongen tot de shortlist, net als Isaac Beeckman. Maar zegt de naam Dirk Dronkers iets? Denk nog maar eens tijdens een ritje over de Zeeuwse spoorlijn - en bedank hem dan. De Grootste Middelburger moet natuurlijk in de stad hebben gewoond. Veel kandidaten blijken tijdelijke stadsgenoten. Ze zijn gekomen en gegaan, maar hebben zeker hun sporen nagelaten. Daaruit blijkt hoe open en be langrijk de stad was door de han del, met nationale en internatio nale betrekkingen. Bij het samenstellen van de shortlist droegen de juryleden elk hun top tien voor. Dat leverde meteen al zeven finalisten op: mannen en vrouwen met elk drie stemmen. Daarna bleef een groep van tien kandidaten over met elk twee stemmen. Daaruit zijn de laatste drie gekozen. Leendert Potter - met zijn hon derd jaar het oudste jurylid en een echte Middelburger - was verguld met de shortlist. „Vijf van de tien finalisten die ik had voorgedragen, staan erop!" Jury: 112 NIEUWS Gewond door gepikte ladder ,y v;y Auto frontaal op boom Schip loopt vast op de Westerschelde zaterdag 14 oktober 2017 PC Van arts tot sterrenkundige Maurits Sep Het Zeeuws Archief en de PZC gaan op zoek naar de grootste Middelburger aller tijden Staand vlnr: Leendert Potter, Ben Torbijn (begeleider WVO Zorg), Peter Sijnke, Hannie Kool-Blokland (directeur Zeeuws Archief), Harald Bergmann, zittend: Netty van Golen (links), Iris Koppejan (links vooraan), Guusje Altena (rechtsboven), Ines Kodde (rechts vooraan), foto roosanne goudbeek/zeeuws archief Isaac Beeckman Huib Zuidervaart: „Zijn rol als de bedenker van originele natuurfi losofische concepten waarop later mensen als bijvoorbeeld René Descartes hebben voortge bouwd, is in de ontwikkelingsge schiedenis van de vroegmoderne wetenschap (ook wel aangeduid als de 'wetenschappelijke Revo lutie') van groot belang geweest." Samuel Coronel sr Iris Koppejan: „De Grootste Mid delburger moet iets voor Middel burg hebben gedaan. Veel Mid delburgers in zijn tijd waren arm en ziek. Het gemeentebestuur deed daar niets aan, maar hij wel." Dirk Dronkers Guusje Altena: „Hij was de eerste die het initiatief nam voor een Zeeuwse spoorlijn. Wij zijn in Zeeland nergens zonder het openbaar vervoer en de trein. Zeker voor studenten is die on misbaar." Etty Hillesum Leendert Potter: „Ik ben in de Eerste Wereldoorlog geboren, in 1917, en heb de Tweede Wereld oorlog heel bewust meegemaakt. Zij heeft belangrijke oorlogsdag boeken geschreven. De Middel burgse Anne Frank." Philippus Lansbergen Huib Zuidervaart: „Internationaal vermaard en veel geciteerd van wege zijn astronomische tabel len, maar ook juist omdat ze soms niet klopten." Henriette van der Meij Peter Sijnke: „De eerste vrouwe lijke journalist van Nederland. Het is heel bijzonder dat we die hier in Middelburg hebben gehad." Balthasar de Moucheron Huib Zuidervaart: „Ook deze man is iconisch voor de mens die de wereld wil ontdekken en benut ten." Johan Adriaan van der Perre Ines Kodde: „Bij de genomineer den zitten veel vrouwen die zich voor vrouwenrechten hebben in gezet. Maar dit is een man die zich voor vrouwenrechten in zette. Dat vinden we heel bijzon der." Jacob Roggeveen Peter Sijnke: „De ontdekker van Paaseiland. Hij leidde een turbu lent leven, werd zelfs Middelburg uitgezet." Rachel Weijl Netty van Golen: „Zij was de eer ste vrouwelijke arts op Walche ren en heel belangrijk voor de zorg voor kinderen." Harald Bergmann, juryvoorzitter en burgemeester van Middelburg Leendert Potter, geboren en ge togen Middelburger en dit jaar 100 geworden Peter Sijnke, voormalig stadsar chivaris van Middelburg Huib Zuidervaart, wetenschaps historicus uit Middelburg Iris Koppejan en Ines Kodde, scholieren van de CSW Guusje Altena en Lize Jasperse, scholieren Nehalennia Netty van Golen, Stichting Middelburg800 ROOSENDAAL Een 24-ja- rige man uit Roosendaal is gisteren aangehouden omdat hij een ladder weg trok van een 34-jarige boomverzorger uit de ge meente Tholen. De Thole- naar stond op dat moment in Roosendaal op ongeveer vier meter hoogte met een kettingzaag een boom te snoeien. Voorbijgangers hielpen het slachtoffer en wisten de dader te pakken te krijgen. Het slachtoffer heeft aan het incident een gebroken pols overgehou den. Hij is behandeld in het ziekenhuis. VLISSINGEN Een automo bilist is gistermiddag ge wond geraakt toen die op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen frontaal tegen een boom botste. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Albert Heijn XL, net voor de kruising met de President Roos- eveltlaan. Politie, brand weer en ambulance snel den toe. Het slachtoffer zat bekneld en kon pas na drie kwartier uit de auto bevrijd worden. De be stuurder is overgebracht naar het ziekenhuis. Het is nog niet bekend hoe het ongeluk heeft kunnen ge beuren. De Nieuwe Vlis singseweg was enige tijd afgesloten. PAAL Op de Wester schelde bij Paal is gister middag het binnenvaart schip Dependant vastgelo pen op een zandbank. Het schip kon aan het begin van de avond zelf losko men bij het opkomend tij. De Dependant was leeg en kwam uit de richting Ant werpen. Bij het invaren van het Zui dergat vanuit de Overloop van Valkenisse is het iets uit koers geraakt en om hoog gelopen op de zand plaat tegenover Paal. Waarschijnlijk had de schipper een boei gemist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41