Yara-directeur lucht zijn hart 4 Eén van de milieuvriendelijke paradepaardjes in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, het waterstof - hergebruikproject van Dow, ICL-IP en Yara, is ernstig vertraagd. De bedrijven zijn tegen allerlei bureaucratische regels opgelopen. Scheepswerf De Schelde had een huisfotograaf. Die was meteen huisfotograaf van Vlissingen. „Iedere Vlissinger had wat met Foto Dert", weet MuZEEumdirecteur Onno Bakker. Jon Sletten, algemeen directeur van kunstmestfabriek Yara in Sluiskil- Oost, uitte daarover deze week in nette bewoordingen zijn diepe frustratie. „Willen we in Nederland tot een groene transitie komen", stelde hij, „dan zal er eerst een bu reaucratische omwenteling moeten plaatsvinden." Sinds 2013 zijn Dow, ICL-IP (voorheen Broomchemie) en Yara al bezig met het gezamenlijke wa- terstof-hergebruikproject. Dow heeft waterstof over en verbrandt dat om de fabrieken te verwarmen. ICL-IP en Yara kunnen het efficiën ter gebruiken in het productiepro ces. Het hergebruik scheelt per jaar tienduizenden tonnen aan uitstoot van het broeikasgas CO2. Het mooie van het project is dat gebruik kan worden gemaakt van een gasleiding die al jaren niet wordt gebruikt. Het ministerie van Economische Zaken was er ook en thousiast over. Minister Henk Kamp kwam maart 2016 zelfs naar Yara om - tegelijkertijd met de eer ste steenlegging voor een nieuwe fabriek - een 'groene' overeenkomst hiervoor te tekenen. Toch is het plan nog altijd niet van de grond gekomen. En dat heeft, aldus Sletten, alles te maken met het bureaucratische doolhof waarin de initiatiefnemers terecht kwamen. Hij somde op tegen welke instanties ze allemaal opliepen: de Belastingdienst, Gasunie Transport Services (beheerder van de loze gasleiding), allerlei afdelingen van Economische Zaken, de Autoriteit Consument en Markt (de ACM, de Terwijl het om een heel, heel simpel project gaat Nederlandse concurrentiewaak- hond) en ook nog de Europese Unie. Sletten liet doorschemeren meer en meer verbaasd te zijn geraakt. „Terwijl het om een heel, heel sim pel project gaat. Wat hier is ge beurd, geeft aan dat er in Nederland nog heel veel moet gebeuren om tot vergroening van de economie te ko men." Eén van de grootste obsta kels is dat volgens de Gaswet aard gasleidingen alleen voor gastrans- port mogen worden gebruikt. De verwachting is nu, aldus Slet ten, dat het waterstof-hergebruik- project in 2019 gerealiseerd kan zijn. Yara zal nog investeren in de am- moniakfabrieken, zodat (nog) meer waterstof van Dow gebruikt kan worden. Die investeringen zijn voorzien in 2020. Sletten zal dat niet meer meema ken als algemeen directeur van Yara Sluiskil. Hij vertrekt nog dit jaar om directeur te worden van een Yara- vestiging in zijn geboorteland Noorwegen. Het Zeeuws Maritiem MuZEEum in Vlissin gen schaart de Dert- expositie in de rij ten toonstellingen rond Vlissingse iconen, zei directeur Bakker. Samen met boekenkun- stenaar Wim Hoffman en Cha tham-held Michiel de Ruyter. Met museum Scheldewerf, in de Oude Verbandkamer aan de De Willem Ruysstraat, wil het museum deze winter op meerdere plekken in de stad iets met de collectie doen. Dert was een multimediazaak avant-la -lettre. Grootvader Lode- wijk (1861-1936) begon met een soort warenhuis aan de Nieuwen- dijk. Zoon Charles (1861-1972) haalde de fotografie er bij. Met kleinzoon Hans (1931) kwamen ook radio, televisie en platenspe lers. Iconisch is de foto van de overslaande golf tegen de muur van Altena bij de Oranjemolen, die jaren in de etalage en aan me nig Vlissingse muur hing. Van de 130.000 negatieven van 1890 tot 1990 die 'Foto Dert' naliet aan Vlissingen staan er inmiddels 10.000 op de digitale beeldbank van het Gemeentearchief. Volgens burgemeester Bas van den Tillaar spelen de foto's nog steeds een rol bij de invulling van het Scheldekwartier. Dat geldt in elk geval voor de Helling, waar de Scheldewerf schepen te water liet. Daar heeft de gemeente geen bouwtekeningen van, maar wel fo to's van de houten palenfunde ring. De laatste van het fotografenge slacht heeft zich niet bemoeid met de expositie. „Ik kwam hierheen met de gedachte: wat zouden ze uitgezocht hebben. Het is fantas tisch", vond Hans Dert (86). Sjouke Kloosterman (83) was ook bij de opening, veertig jaar la borant en fotograaf bij Dert. Hans en hij deden veel tewaterlatingen samen: de één het kappen van de Iconisch is de foto van de overslaande golf tegen de muur van Altena bij de Oranjemolen tros, de ander het lopen van het schip. En daarna als een haas met de fotoplaten naar de Nieuwen- dijk, zodat de hooggeachte doop- ster van de schepen nog bij het proosten in het Scheldekwartier enkele fraaie fotoafdrukken van de gebeurtenis kon ontvangen. In een zuil in de Scheldezaal is het koffertje te zien dat bij De Schelde speciaal voor de fotogra fen gemaakt werd, opdat ze de hijskraan in konden klimmen met een hand vrij voor de camera. Ook de camera's van de Dert-fotogra- fen staan er. Topmodellen van hun tijd, vertelt Hans Dert smaakvol: de Linhoff Super Technika, de Hasselblad. De winkel sloot in 1997 bij ge brek aan opvolging. Sindsdien is de fotocollectie in beheer bij het gemeentearchief. Deze zomer kwam ook het auteursrecht in handen van de gemeente Vlissin gen, dankzij financiering door de Vrienden van het MuZEEum en het Gemeentearchief. Nét te laat voor Peter van Druenen, chroni queur van de geschiedenis van Vlissingen. Geen enkele Dertfoto haalde zijn boek Vlissingen 700. De Dertcollectie komt nu breed beschikbaar. Vanaf volgende week is er een map prentbriefkaarten, een jaarkalender en de expositie poster te verkrijgen. zaterdag 14 oktober 2017 PC Regels frustreren vergroening Harmen van der Werf Terneuzen - Jon Sletten, algemeen directeur Yara Schelde-expositie eert stadsfotografen Claudia Sondervan De expositie van Scheldefoto's van drie generaties Dert is vanaf nu tot april te zien in de Schel- destad. Oud-Scheldewerknemer Adrie Leer bekijkt de foto's vol aandacht. .'SU-GSr />S r) A Hans Dert, de laatste van het Vlissingse fotografengeslacht, fotos ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40