Dronken bestuurder rijdt vader en kind aan Een roos voor elke Roos Vele regen in september boosdoener Marcel Suurmond voor derde keer naar Iron Man Foto's van Dertin MuZEEum Groen verkleurde en rottende aardappelen: dat is het gevolg van de zware regenval begin september. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl c, &magazine De aardappels hebben het zwaar. In de teeltbedden zijn bovenin groen verkleurde aardappels te zien, blootgekomen door de zware re gens die de aarde weggespoeld heb ben. Onderaan de plant zitten rot tende knollen, waar de aardappels in het water hebben gestaan. „Ze zijn gestikt in de rug, omdat er geen zuurstof meer bij kon", legt aardap pelteler Johan Sanderse uit Seroos kerke (Walcheren) uit. „Bij mij is op elk perceel wel wat rot. Er zijn col lega's die de half verrotte aardappe len maar op het land laten staan, want je kunt ze beter niet in je schuur hebben. Dan steken ze de andere aan." Vooral de week van 8 tot 18 sep tember heeft veel kwaad gedaan. Aardappelteler en ZLTO-woord- voerder Hendrik Jan ten Cate: „Het regende toen soms in een half uur 30 mm. Tussen de ruggen stond water. Als dat 12 uur of langer duurt, stikken de knollen die onderaan de plant zitten. En dan gaan ze eigen lijk direct rotten. Over heel Zee land, met uitzondering van Zeeuws-Vlaanderen zijn nu grote problemen met rot. Ik zit zelf op Tholen. In juni en juli hebben we de vroege aardappelen - de nieuwe oogst - van het land gehaald. Daar Ze zijn gestikt in de rug, omdat er geen zuurstof meer bij kon waren geen problemen mee. Op de drie percelen late tafelaardappel en frietaardappel die nu nog op het land staan, heb ik tussen de r6 en 55 procent schade." De groen verkleurde aardappels zijn niet meer geschikt voor de handel. Ze worden machinaal tus sen de andere uit gehaald. „Geluk kig hoeft het niet met de hand. Maar het is wel verlies." Als een oogst mislukt en het aanbod schaars wordt, stijgt de prijs. Maar de aardappelhandel rekent er niet op dat de prijzen stijgen en zo de slechte oogst voor de boer goedma ken. Ten Cate: „De aardappelmarkt is toch een markt van heel Noord west-Europa. Het zuidwesten is maar een klein deel en alleen hier speelt dit probleem. Het is dus niet te verwachten dat er over het geheel genomen zoveel minder oogst is dat de prijzen omhooggaan." Bij de biologische telers is de si tuatie rooskleuriger. Alex van Hootegem van De Grote Verlei ding legt uit dat de biosector vaak met vroege rassen werkt. Die zijn al geoogst vóór de hevige regenval. „Onze gangbare werkende col lega's zitten amper op de helft van de aardappeloogst." Bovendien kan biogrond iets meer verdragen, verklaart hij. „Dat komt door de structuur. Er zit meer organische stof in en meer bodemleven. Bij nat weer is de grond minder vlug te nat, bij droog weer minder gauw te droog." Een 4t-jarige Middelburger en zijn zoontje (6) zijn gisteravond zwaar gewond geraakt toen een auto hen aanreed op de Langevieleweg in Middelburg. Het jongetje en zijn va der reden op een fiets en werden frontaal geschept door de tegemoet komende auto. De bestuurder van de auto was dronken, bleek uit een blaastest, en is aangehouden. Hij is meegenomen naar Torentijd. Daar zal een adema nalyse uitwijzen hoeveel alcohol de man in zijn bloed heeft. De twee slachtoffers zijn in een am bulance elk naar een aparte trauma helikopter gebracht. Beiden zijn naar het ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. Volgens een getuige kwam de automobilist met hoge snelheid aanrijden. Hij wilde een Slachtoffers raken zwaargewond auto inhalen en kwam daardoor op de andere weghelft terecht. Hij botste frontaal op de fietsers. De ver- keersongevallendienst doet onder zoek en heeft de straat afgezet. Het ongeluk gebeurde rond 19.30 uur. It zaterdag 14 oktober 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 20 ZEELAND 4 Veel aardappels rotten in de grond Ondine van der Vleuten Serooskerke -Johan Sanderse, boer a Bas Bareman Middelburg i MIDDELBURG Een roosje voor alle Roosjes. Dat was gisteren het geval op de Christelijke Scholen- gemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg. Ter ere van achthonderd jaar stadsrechten voor Middelburg plantten alle leerlingen en docenten die de voornaam Roos of achternaam De Roos hebben gisterochtend voor de ingang van de school een roos. Wendy Hulsteijn, teamleider van CSW: „We hebben de roos gekregen vanwege onze samenwerking met Stichting Middelburg Ro- zenstad." Het is niet zomaar een normale roos. „Nee, op dit moment zijn er slechts vijftig van deze soort, de Rosa Middelburg", vertelt Frans van der Knaap, directeur-bestuurder van CSW. Ook Ste delijke Scholengemeenschap Nehalennia en Uni- versity College Roosevelt kregen een roos. LEES VANDAAG HET VOOR DE LAATSTE WOONTRENDS VoL woon- mpirahi1 Maak ook kans op een interieurcheque t.w.v. €1.000,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37