Tbs Moordenaar eist onmiddellijke vrijlating uit cel Jan Stins u mm m Geen asbest gevonden bij Damen 2 MAIKEL HARTE Verkeerschaos Terneuzen door rommel tunnel 8 JAAR CEL VOOR FRANK MASMEIJER Column Het feit dat Michael P.de vermoedelijke dader van de moord op Anne Faber, vrij elijk rond kon lopen houdt de ge moederen flink bezig. Terecht. Er gaat nu onderzoek gedaan worden naar de instelling in Den Dolder waar hij verbleef en de discussie over het opleggen van tbs laait weer op. Tbs (terbeschikkingstelling) is een behandelmaatregel die de rechter oplegt aan mensen die zware delicten hebben gepleegd en lijden aan een psychiatrische ziekte of stoornis. Het is dus een behandeling en daarin zit hem het pijnpunt. De maatregel wordt in beginsel alleen opgelegd als de verdachte meewerkt aan een psy chiatrisch onderzoek. De redene ring hierachter is simpel. Het is een behandeling en alleen als de verdachte meewerkt kan je er ach ter komen wat hij psychisch man keert en welke behandeling nodig is. Werkt hij niet mee, dan kan er ook niet behandeld worden en wordt de maatregel niet opgelegd. Bij tbs word je pas ontslagen uit de tbs-kliniek als wordt geoordeeld dat je klaar bent met de behande ling en weer terug kan keren in de maatschappij. Dit kan heel lang duren en mogelijk veel langer dan dat je voor hetzelfde feit de gevan genis in moet zonder tbs. Regel matig weigeren daarom verdach ten mee te werken aan een psychi atrisch onderzoek. Dit is ook wat er gebeurd is bij de veroordeling van Michael P. nadat hij in 2010 twee tienermeisjes verkrachtte. Hij weigerde mee te werken aan een psychiatrisch onderzoek en dus kreeg hij uitsluitend een ge vangenisstraf opgelegd, daar waar volgens degenen die het proces hadden gevolgd, tbs normaal ge sproken op zijn plaats was ge weest. Deze week deed advocaat Korver bij De Wereld Draait Door een op roep om verdachten die weigeren mee te werken aan een psychia trisch onderzoek, zwaarder te straffen. Een advocaat die oproept tot zwaarder straffen? Het moge dan de omgekeerde wereld lijken, maar op dit punt heeft hij gelijk. Hij weigerde mee te werken aan een psychiatrisch onderzoek DESTELLING Vandaag: Ons rechtssysteem moet op de helling Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Vlissingenwilaan legale wietteelt Bos zoekt Zeeuwse grond Kinderboek over energie besparen MIDDELBURG In hoger beroep tgen vrijspraak voor Syriëganger DEN HAAG B. zit vast voor moord op zijn schoonmoeder en voor twee moordpogingen, op zijn ex-vrouw en haar neef In 2007 werd hij in ho ger beroep door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot 16 jaar cel. B. wilde toen dat hij overgeplaatst zou worden naar een Belgische ge vangenis, dan zou hij al in aanmer king kunnen komen voor ver vroegde invrijheidstelling na een derde van zijn straf. Het gerechtshof bepaalde echter dat hij in een Ne derlandse gevangenis moest blijven, om pas na twee derde van zijn straf, de gebruikelijke termijn, vrij te ko men. Vorig jaar oktober was het dan zover, maar toen ging de vrijlating niet door. B. was inmiddels door de Nederlandse justitie tot ongewenst vreemdeling verklaard, en die moe ten de volledige gevangenisstraf uit zitten. „Dit is een extra vernede ring", zei B. gisteren bij de Haagse rechtbank over het besluit dat hij de volle zestien jaar moet uitzitten, tot 2022. Hij vindt dat hij gediscrimi neerd wordt als Belg. Hij kreeg ook pas twee weken voor zijn verwachte vrijlating te ho ren dat hij nog ruim vijf jaar extra moet opknappen. „Dit is foltering", zei de man gisteren over de verlen ging van zijn straf „Ik leefde toe naar mijn vervroegde vrijlating." Zijn ad vocaat R. Engwegen eiste dat de Ne derlandse justitie B. onmiddellijk vrijlaat. „Hij hoeft alleen maar over de grens gezet te worden." De Nederlandse justitie heeft daar geen enkele zin in. Volgens landsad vocaat C. Bitter is het niet aan de Haagse rechtbank om te beoordelen of de Belgische veroordeelde vrijge laten moet worden. Daarvoor is er een speciale instan tie, de RSJ, en die heeft zijn verzoek al afgewezen. In die procedure oor deelde een psycholoog van de re cherche dat er kans is dat de Belg toch weer geweld pleegt. Hij ba seerde zich op de ex-vrouw van B. Andere deskundigen vonden de kans op recidive echter niet zo groot. Uitspraak Haagse rechtbank op 24 oktober. Er is geen asbest gevonden in loods 'dok 2' van Damen Schelde Naval Shipbuilding in Vlissin- gen-Oost. De 100 mensen kun nen er weer aan het werk. Bij de renovatie van de Arsenaaltoren in Vlissingen is wel een kleine hoeveelheid asbest vrijgekomen. Dat blijkt uit onderzoeken waarvan de resultaten gisteren bekend zijn gemaakt. Of er as best ligt in een loods van jach- tenbouwer Amels Holland in Vlissingen, is nog niet bekend. In alle gevallen is het werk stilge legd, omdat met asbest besmet straalgrit van Eurogrit is ge werkt. Het grit wordt gebruikt om verfresten, vuil of roest van een oppervlakte te stralen. Ook bij de renovatie van de Ar senaaltoren in Vlissingen is met het gewraakte straalgrit gewerkt. „In drie van de vijftien monsters is een minieme hoeveelheid aan getroffen", zegt Jorgen Geurts van AW Beheer, eigenaar van de Arsenaaltoren. Het traject om het materiaal te verwijderen is ingezet. „Ik hoop dat ze volgende week al aan de slag kunnen met het verwij deren van het materiaal, want wij wil len zo snel mogelijk door met de renovatie." TERNEUZEN Een vrachtauto die vrijdag tegen 16.30 uur over een lengte van tweehonderd meter vuilnis verloor in de oostbuis van de Westerscheldetunnel, heeft voor een urenlange verkeerschaos ge zorgd rond Terneuzen. De tunnel ging eerst helemaal dicht. De rommel, waaronder ook glas, lag op twee rijstroken. Tot voorbij de Sluiskiltunnel en op de sluizen bij Terneuzen ontstonden files. Verkeer mocht enige tijd slechts gedoseerd door de noord buis van de Sluiskiltunnel om stil staand verkeer daarin te voorko men. Na een uur kon één rijbaan van de oostbuis van de Westerschelde tunnel open. Alle rommel is na 20.00 uur, deels handmatig, verwij derd. Het kostte tijd om dit te orga niseren. De tunnel was tolvrij voor een goede doorstroming. Of de ver lader die de troep verloor, aanspra kelijk wordt gesteld, kon een tun nelwoordvoerder vrijdag nog niet zeggen. BEKENb SEWOR&EN VAN t>E helemaal IN JE EENTJE show DAT BLIJFT VOORLOPIG ZO... zaterdag 14 oktober 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Het probleem van loverboys wordt in Zeeland onderschat 2239 reacties VLISSINGEN Vlissingen wil graag mee doen aan de proef uit het regeerakkoord voor le gale wietteelt in tien ge meenten. Wel wil het Vlis- singse college eerst overleg met de Zeeuwse koffieshopgemeenten Goes en Terneuzen en met de politie over een aanmelding voor die proef. Dat antwoordt het college op vragen van GroenLinks. Het college wil ook in beraad met de Vlissingse koffieshop houders. VLISSINGEN IVN Natuureducatie roept Zeeuwen op het eerste minibos ('Tiny Forest') te realiseren. Op verschil lende plekken in Neder land zijn die er al. Het zijn prettige plekken voor dieren, een buurtbos ter grootte van een tennis baan waar zowel scholen als buurtbewoners bij worden betrokken. Een gratis handboek is te downloaden via: www.ivn.nl/handboektf MIDDELBURG De provincie en de dertien Zeeuwse gemeenten pre senteren eind deze maand een boek waarin kinderen uitgelegd wordt hoe ze energie moeten besparen. Het boek 'Ye Bo barsten van de energie' is gemaakt in het kader van het Zeeuws jaar van de ener gie. Na 30 oktober wordt het boek verspreid onder basisscholen, kinderdag verblijven en bibliotheken. Verder is een vertelkist ontwikkeld met onder meer kleurplaten. Het Openbaar Ministerie tekent hoger beroep aan tegen de vrijspraak van de 23-jarige Middel burgse Syriëganger R.Z. De rechtbank oor deelde dinsdag dat Z. in 2013 een trainingskamp in Syrië bezocht. Maar er is geen bewijs dat het een kamp was van een terroristische organisa tie en sprak hem daarom vrij. Er was vier jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. De Belgische Michel B. (56), die in 2005 in Sas van Gent zijn schoonmoeder doodschoot, eist van de rechter dat hij met on middellijke ingang wordt vrijge laten. Hij heeft immers twee derde van zijn celstraf uitgeze ten en zou daarom, net als Ne derlandse veroordeelden, recht hebben op voorwaardelijke in vrijheidstelling. Jeffrey Kutterink en Miriam van den Broek Vlissingen uurwerkmaker/ instrumentmaker DOR AL UW UURWERK RESTAURATIES Lid jJtES^URATOREN Nederland" SORTOENSEN DIE VAKWERK KUNNEN WAARDEREN DAMPLEIN 7, MIDDELBURG T. 0118-636635 www.janstins.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2