Uniek V 26 Peter Bosz begon ooit als trainer onderaan de Peter Bosz leidt het voorlopig succesvolste team van de Bundesliga. Hoe kijkt hij naar zijn droomstart bij Borussia Dortmund? Ook praat hij over de breuk met Ajax, verdedigen volgens Pep Guardiola en 'plan B' tegen José Mourinho. rm Column S JOERD MOSSOU Een bal in de lucht. Een verlaten kantine in de mist. De sponsorborden, rijendik mooist vanuit de trein gezien. Zoevend door oneindig polderland, met af en toe een stationnetje, en dan, plots, alweer een ama teurcomplex aan uw rechterzijde. Alleen voor Hollandse voetbalvelden draai ik mijn hoofd altijd even automatisch mee met het blikveld, in omgekeerde rijrichting, al is het maar om anderhalve seconde langer te kunnen kijken. Een bal in de lucht. Een verlaten kantine in de mist. De sponsorborden, rijendik. Als vanzelf volgt er even een geografische heroriëntatie: waar zijn we inmiddels beland, zo halverwege Breda en Nij megen? Welke klassieke dorpsclub doemt hier op tussen de koeien? Welke fusieclub huist er op dit uit de grond gestampte Vinex-sportcomplex met kunst grasfetisj? Hé verrek, daar heb je LONGA, in Til- burg-Oost, de oude club van Bud Broeken en Jan van Roessel. Wonnen we twee seizoenen geleden nog van. wordt van onze uit zichtloze voetbalcrisis, zou vanmiddag even lekker de trein moeten nemen. Vergeet het gezanik, over onze vastgeroeste jeugdop leiding, over het ge brek aan geld, over onze worstelende clubs, over het zo kleurloze Oranje. De Engelse essayist Daniel Gray schreef al eens over de verlok kingen van voetbalsta dions vanuit de trein gezien. Over het ge voel dat je meteen uit wilt stappen om een kaartje te kopen. Ik vind Nederlandse amateurvelden vanuit de trein misschien nog wel mooier dan stadions. Om dat die velden zoveel zeggen over ons land en ons landschap, over onze één miljoen geregistreerde voetballers en voetbalsters. Nederland vanuit de trein, dat is: weiland, dorp, weiland, voetbalveld, stad, weiland, bos, dorp, voetbalveld. Laat u niets wijs maken, Nederland is nog steeds een uniek voetballand. We hebben nog altijd de grootste officiële voetballersdichtheid van de we reld. We hebben nog steeds voortreffelijke velden, sportcomplexen, competities. Onze clubjes zijn vaak subliem georganiseerd, met scheidsrechters van de F8 tot de B4, met jeugdcoördinatoren en kleedkamerschema's, met ouders en vrijwilligers, met bruisende kantines, met teampjes keurig in te nue, liefdevol gesponsord door de plaatselijke slager. De kritiek sijpelt nu soms door dat we het té goed voor elkaar hebben. Dat we onze jeugd teveel pamperen, op die smetteloze kunstgrasvelden, met keurig uitgedokterde trainingen, met allemaal een nette voetbaltas en de nieuwste Nikes. Zou het toeval zijn, klinkt het dan, dat het over grote merendeel van de internationale superaanval lers uit Zuid-Amerika komt, opgegroeid op bonkige straten en op gare modderveldjes? Nee, vast niet. Maar laten we ook weer niet door draaien in ons fatalisme. Hoe hardnekkig deze crisis ook is, het is óók belangrijk onszelf geen minder waardigheidscomplex aan te praten, door opeens te gaan geloven dat we alles volkomen fout doen. Stap in de trein vanmiddag, kijk naar Nederland en zie hoe oneindig veel we van voetbal houden. Zie hoe groot ons hart is voor voetbal. Onze sport. IHI Oranje - Schotland 10 miljoen winst AZ Als hij door Dortmund rijdt, ziet Peter Bosz (53) de grootte van zijn nieuwe club letterlijk weer spiegeld in de straten. Vlaggen voor de ramen van huizen. Langs de gevels. Aan de puien van restaurants. Het geel-zwart van de Ballspiel-Verein Borussia is overal. En daarmee ook de hunkering naar succes. „Let er maar eens op, veel au to's hebben het clubembleem zelfs meegespoten in de lak", wijst Bosz. Vliegt het team naar een uitduel, dan ziet het elke keer zwart van de mensen. „Ook bij aankomst in de stad waar we spelen. Zelfs in Zuid- Duitsland." En laatst las hij dat Dortmund wereldwijd gemid deld de meeste toeschouwers bij thuisduels trekt. „79.000. Meer dan Barcelona of Real Madrid met grotere stadions." „Ja, dat verlangen is groot. De gunfactor heeft Dortmund in heel Duitsland. De underdog, wij, tegen het grote geld, Bayern. We zijn leuk gestart, maar het is pas zeven wedstrijden. En wat de druk betreft: ik kwam hier toch al niet naartoe om tiende te worden in de Bundesliga." Hij woont zelf aan de rand van de stad, in een rustig deel. Het trainingscomplex op een kwar tiertje rijden. Zijn achtertuin grenst aan een bos waar je he melsbreed zo een uur ver kunt wandelen. „Nou, wat ik vooral denk is: hoe waardevol is het dat ik ooit, in 2000, de keuze heb gemaakt om helemaal onderaan de ladder te beginnen? Ik wilde het vak vol ledig doorgronden. Als trainer- tje beginnen bij de amateurs van AGOW, waar je alles zelf moest regelen en opzetten. Man, zo veel van geleerd! De gewoonte was om met je papiertje op zak 'veilig' te beginnen als assistent bij de jeugd van een club waar je al had gespeeld. Ik heb eigenzin nige keuzes gemaakt, en ben daarmee op mijn bek gegaan. Gedegradeerd met De Graaf schap. Ook succes geboekt, alge meen amateurkampioen met AGOW, met Heracles kampi oen in de eerste divisie en beker finalist. Vorig seizoen de erva ring opgedaan van Europees succes met Ajax. En ook hoe je als trainer omgaat met de druk van een Nederlandse topclub. Nu bij een buitenlandse topclub helpt het allemaal mee." „In Nederland kakelen nu aller lei mensen dat we veel meer moeten trainen. Maar het gaat om béter trainen. Als ik 90 mi nuten train, is het ook 90 minu ten effectief. En super intensief. Hoe zet je je oefenvormen uit, bijvoorbeeld, letterlijk op het veld? De fysio's bij Dortmund weten bij mij precies: als oefe ning A hier op het veld klaar staat, en oefening B daar, dan wil ik de bidons met water daar tussenin. Zodat spelers kunnen drinken terwijl ze wandelen van A naar B. Je kunt ze ook steeds naar de zijlijn of naar de mid denlijn sturen. Ben je steeds Ik ben eigenzinnig, maak mijn keuzes niet omdat er 'een trein voorbijkomt' drie, vier minuten kwijt. Erva ring is ook dat ik weet dat ik de warming-up weg kan laten. Niks rekken en strekken; met een positiespel, kleine ruimtes, kort werk. En toch nooit blessu res. Er zullen trainers zijn die twee keer op een dag oeverloos trainen, maar die minder effec tieve trainingstij d en minder fitte en frisse spelers hebben dan ik met één keer." In Duitsland is de nieuwsgierig heid groot naar de nog vrij on bekende Chef-Trainer. Vorig sei zoen speelde Dortmund onder Thomas Tuchel ook attractief. Maar veertig tegengoals was bijna het dubbele van Bayern. Nu voorlopig pas twee, terwijl er toch nóg offensiever wordt ge dacht. Dat klinkt paradoxaal, maar dat is het niet in de visie van Bosz. „'Hij verwaarloost de verdediging, die Bosz', dat hoor je wel eens. Maar de meeste tijd ben ik juist bezig met hoe we het achterin hebben staan als wij aanvallen. Ik ben nog lang niet tevreden, maar alleen Real was tot nu toe beter dan wij." „Ja. Hij is een grote inspirator. Ik vroeg me altijd af: waarom is Guardiola drie dagen bezig met alleen maar het analyseren van de tegenstander? Ik was daar tien minuten mee bezig, de rest van de tijd met mijn eigen team. Sinds het boek HerrPep begrijp ik het: Guardiola wil constant weten wie er van de tegenstan der voorin blijven hangen als zijn eigen ploeg aanvalt. Want zaterdag 14 oktober 2017 GO @sjoerd mossou Nederlandse voetbalvelden zijn op hun Voor wie depressief OEFENDUEL Het Neder lands elftal speelt don derdag 9 no vember een oefenwed strijd tegen Schotland. In Aberdeen is om 20.45 uur de aftrap. Dick Advo caat zal in Schotland nog op de bank zitten. Een paar dagen later oefent Oranje nog eens. Wie de tegen stander dan is, is nog niet bekend. FINANCIËN AZ heeft af gelopen sei zoen meer dan 10 mil joen euro winst ge maakt. De club uit Alk maar dankt die fraaie cij fers niet al leen aan de lucratieve transfers van Vincent Jans sen en Mar kus Henrik sen, maar ook aan de pres taties in de Europa League en het beker toernooi. O fi. (0 Maarten Wijffels Dortmund Dan weet u meteen wat ze hier van u verwachten: eindelijk na vijf jaar een andere kampioen afleveren dan Bayern München. Denkt u op de training met spe lers als Götze en Aubameyang weieens: goh, nog maar dik an derhalf jaar geleden coachte ik Vitesse? De vrucht van ervaring, waarin zit hem dat nu concreet? - Peter Bosz U noemt het de invloed van Pep Guardiola. Bosz in overleg met een aantal van zijn spelers, onder wie Pierre-Emerick Aubameyang (r). foto's epagetty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26