O 24 M u sA Zijn tempo is nog steeds onnavolgbaar, maar toch trapt Jochem Myjer in zijn nieuwe show Adem in, Adem uitvaker op de rem. De cabaretier: „Ik durf soms gas terug te nemen. Grappen kunnen daardoor veel leuker zijn." ANGELA KIJKT TV „Ik was niet zo dapper" CABARET NIEUWE SHOW Het hoort hét feestje te zijn van de Ne derlandse televisie, maar bruisen wilde de uitreiking van de Gouden Televi- zier-Ring dit jaar helaas niet. Het oogde don derdag in AFAS Live als een schoolfeest dat maar niet op gang wilde komen, compleet met verveeld kauwgumkauwende chaperonnes langs de kant van de dansvloer. Letterlijk. Ik ge loof dat er geen camerashot van Wendy van Dijk en RTL-baas Erland Galjaard is uitgezon den zónder chagrijnige blik en malende kaken. Er waren door organiserende omroep Avrotros een paar rare keuzes gemaakt. Andere jaren werd geïnvesteerd in een spectaculaire ope- ningsact waarbij de presentator bijvoorbeeld uit de nok in de zaal neerdaalde (en vlak voor de grond blijft steken, want dat er iets misgaat, hoort nu eenmaal ook bij dit evenement). Deze versie trapte af met André Rieu en zijn Johann Strauss Orkest met The Second Waltz. Leuk voor de Max Proms, maar als opening voor Het Gou den Televizier-Ring Gala 2017 moet er toch iets actuelers te verzinnen zijn. Dat het later een ode bleek aan een overleden lid van het orkest was sympathiek, maar verhoogde de feest vreugde niet. En zo volgden nog wat apart aandoende in termezzo's. Brimstone-regisseur Martin Kool hoven (mét zonnebril op) en schrijvers echtpaar Nicci French dat bijvoorbeeld kwam opdraven om een prijs uit te reiken. Alsof de organisatoren vonden dat er, nu VPRO-pro- gramma Zondag met Lubach kon gaan winnen, ineens meer verantwoorde kunst en cultuur in de show moest. Meest pijnlijke was de toe spraak van de normaal oergeestige Chantal Jan zen, die er nog beroerder uitrolde dan het dankwoord van Arjen Lubach. Ik ging spontaan naar de totaal mislukte Rutte-imitator van vo rig jaar verlangen, zeg maar. Gelukkig waren er ook een paar momenten die eruit sprongen. De emotionele speeches van Eva Jinek en Marieke Elsinga die vol in het hart raakten. Het net geopereerde kankerpatiëntje dat er per se bij wilde zijn in AFAS Live. De grappige promofilmpjes van Expeditie Robinson en Zondag met Lubach. En Johnny de Mol die het als enige aandurfde om de naam van Anne Faber te noemen. Kortom, Het Gouden Televizier-Ring Gala was dit jaar geen tv-feestje, maar een verplicht nummer zonder voelbare passie voor het eigen vak. Gelukkig geldt voor het organiserend comité hetzelfde als voor de genomineerden die naast de prijzen grepen: volgend jaar weer een nieuwe kans. Quote van de dag Versteegh is vader Spielberg verfilmt Holleeder Jochem Myjer (40) die op de rem trapt. Het is alsof sprinter Usain Bolt in zijn hoogtijda gen besluit in een loopgroepje voor ge pensioneerden mee te hobbelen. „Mijn voorstellingen zijn altijd dagboeken geweest", zegt hij. „Mijn eerste, Adéhadé, - ik was 21 - was één groot feest. Lang leve de lol, rock-'n- roll, vriendinnetjes... Toch mijmerde ik ook over hoe het zou zijn als ik la ter kinderen zou hebben. Dat ik tegen mijn zoon zeg: 'Kijk jongen, dat is nou een grutto'. „In mijn nieuwe show heb ik het precies over die situatie. Ik ben vader van Limoni en Melle en we gaan er op Texel op uit om vogels te spotten, nog altijd mijn liefste hobby. In Adem in, Adem uit beleef ik opnieuw wat ik in mijn jeugd meemaakte. Maar nu als veertiger." Zijn vijfde avondvullende voorstel ling, die vanavond in Carré in pre mière gaat, vertelt het verhaal van een cabaretier die ondanks persoon lijke tegenslagen met bewonderens waardig optimisme het leven te lijf gaat. Zijn ziekte (in 2011 werd een tu mor in zijn ruggenmerg verwijderd) en zorgen om de aandoening van zijn dochter Limoni, die lijdt aan de slaap-waakstoornis narcolepsie, trok ken hun sporen in zijn privéleven. Maar in zijn natuurlijke habitat, het theater, bleef hij de komiek-in- sprinttempo, met voorsprong Neder lands populairste entertainer, wiens onemanshows letterlijk bin nen 10 minuten zijn uitverkocht. Verplichting „Ik vind die gedachte nog steeds on werkelijk. Mensen die in de rij staan om mij te zien. En dat schept, reali seer ik me, verplichtingen. Ik ben in tens gelukkig als mijn publiek met een fantastisch gevoel naar huis gaat. Ik probeer ze een onvergetelijke rit in een achtbaan te bezorgen, waarbij ze zich na afloop afvragen: Wat is mij in hémelsnaam zojuist overkomen?" Hij typeert zichzelf als 'ziekelijke Nederlanders houden van gewoon, van lekker normaal. Zo ben ik ook Ik begin in kleine zalen. Tijdens die testfase schaam ik me dood perfectionist'. Zijn materiaal moet '1.000 procent zijn', voor minder doet Myjer het niet. De fase waarin hij zijn show uitprobeert richting première beslaat meer dan 100 voorstellingen. „Een tournee op zichzelf." Myjer: „Ik verg veel van mezelf. In Rotterdam duurde een try-out drie uur. Ik stond, als altijd, na afloop bin nen een paar minuten aan de bar, maar iedereen was al naar huis ge strompeld. Ze waren kapot. Het slot applaus klonk als één grote slow mo tion. Ikzelf? Nou, dat viel wel mee hoor. Ik heb na mijn ziekte wel een jas uitgedaan, maar voor elke voor stelling slaap ik veel en breng ik de dag rustig door in mijn hotelkamer." In de aanloop naar zijn definitieve voorstelling, bekent hij, wordt hij door twijfel verteerd. Zelfs na een droomcarrière die al twintig jaar duurt, knaagt de onzekerheid. „Als ik aan Adéhadé en Yeee-haa! te rugdenk zitten daar best aardige din getjes tussen. Maar ik kan er niet om lachen, serieus. Mezelf terugzien - het ergste dat er is. Dan denk ik: ooit komen ze er achter dat het he-le- maal niks is. „Ik begin altijd in kleine zalen. Tij dens die testfase schaam ik me dood. Ook voor 90 mensen. Bekenden zijn niet welkom. Mijn vrouw Marloes, mijn vrienden, mijn impresariaat. Ze komen er niet in. Dat kan ik niet aan." Kotsen „Ik speelde een try-out van Adem in, adem uit in Culemborg. Voor de pauze ging het al niet zo best, daarna leek het of de zaal naar een hele slechte lezing over filosofie luisterde. Het leek muisstil. Voor mijn gevoel zakte ik door de ondergrens. Op de terugweg vroeg ik mijn chauffeur - na drie auto-ongelukken rijd ik zelf niet meer - te stoppen. Als een klein kind heb ik langs de vangrail gekotst. Nou Myjer, dit was het dan. Stop er maar mee. Nog drie avondjes afbou wen in theater Pepijn en dan word je maar accountant." 's Nachts 'flikkerde hij alle A4tjes van na de pauze' in de open haard en knipte hij het eerste deel in tweeën. „Anderhalf uur er uit. Weg ermee." zaterdag 14 oktober 2017 Rna Reageren? angela@persgroep.nl Filmlegende Jane Fonda wist al jarenlang over het seksuele wangedrag van producent Harvey Wein- stein, maar durfde het niet naar buiten te brengen. TELEVISIE Presentator Jan Versteegh van BNN-program- ma's als Spuiten en Slikken is vader geworden van een doch ter. Het meisje heet Lulu Keesje Ver steegh. „Ze is er hoor! Het mooi ste van alles in dit leven." FILM Het boek Judas van Astrid Hol leeder wordt in Amerika ver filmd. Amblin Partners, het productiebedrijf van Steven Spielberg, heeft de rechten ge kocht om er een televisieserie van te maken. V ■u Jochem ademt de lente Arno Gelder 44 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24