Paul de Leeuw KOKEN MET YVON JASPERS tijdelijk korting 19 Zij is een koningin in de techniek van het acteren, ze speelt zelfs de komma's YVON JASPERS Na ruim honderd voorstellingen heb ik gisteren voor het laatst gespeeld met Anne Wil Blankers in Moeders Zonen. Het van ori gine Amerikaanse toneelstuk, waarin zij de boze, verzuurde schoonmoeder speelt die verhaal komt halen bij haar ex-schoon- zoon. Waarom is haar zoon twin tig jaar geleden overleden aan aids en is de ex-schoonzoon blij ven leven? Kortom: een gezellige familievoorstelling. Het stuk zie ik drie jaar geleden in New York. Na afloop conclu deer ik dat de moederrol Anne Wil Blankers op het lijfis ge schreven. Een jaar later, na afloop van een voorstelling, tref ik Anne Wil en vraag haar wat ze in het theater gaat doen. „Ik ga in Moeders Zonen spe len." „Wat geweldig! En wie speelt je ex-schoonzoon?" „Nou. Dat is een probleempje. De acteur die hem zou spelen, heeft afgezegd. We zoeken nog iemand. Jouw naam is ook geval len, maar ze denken dat jij niet zo vaak en lang wilt toeren." Die kans laten liggen??? Toeren met Anne Wil Blankers, dat is niet alleen spelen, maar ook erva ren en vooral leren. De deal wordt snel gesloten en nu zijn we ruim anderhalfjaar verder en is het stuk uitgespeeld. Blankers vergelijken met tennis sen. Als je speelt tegen een veel betere tegenstander dan ga je vanzelf ook beter slaan. Zij is een koningin in de techniek van het acteren. Ze speelt zelfs de kom ma's in een tekst. Heeft een haast perfecte timing. Daar leer ik van. Haar devies: ga niet voor het ef fect, maar speel gewoon je rol. Terwijl ik door de kamer loop, zit zij als schoonmoeder ruim an derhalf uur op de bank. En toch de aandacht vasthouden, fas-ci- ne-rend! Het stuk raakt de mensen. Vaak gaan we na afloop voor een drankje naar de foyer waar men sen op ons afkomen. Die hun verhaal willen doen. „O, mijn buurvrouw moet dit zien. Sinds haar man is overleden is ze ook zóóó boos!" Of een ou der stel: „Mijnheer De Leeuw", zo spreekt de man mij aan. „Mag ik u complimenteren met uw to neelspel?" Waarna hij Anne Wil drie klopjes op haar hoofd geeft en zegt: „Kijk, van haar weten we dat wel!" En ze lopen verder. Ik ben stomverbaasd en Anne Wil moet een beetje ongemakkelijk lachen. „Knettergek." de vijf minuten voor aanvang. Anne Wil zit al op de bank van onze toneelwoonkamer, de bont jas net aangetrokken, en ik plof naast haar neer. „Zin Anne Wil?" „Enorm! Jij?" „Ja, ik ben er nu toch." We bespreken de dingen van de dag. Van Griekse gehaktballe tjes tot gezondheidsproblemen en gekuch in de zaal. „Waarom hoesten ze niet in een zakdoek. Dan maakt het minder lawaai!" We vertrouwen elkaar toe dat we het zo getroffen hebben met dit stuk. Gisteren zei ze: „Ja! Dit was een mooie, maar vooral dier bare periode." Anne Wil, we gaan onszelf nog missen. En doorrrr! Nee, niet echt, want de voorberei ding in eigen kring die Tusk nu voorstelt, verandert niets aan wat de 27 EU-lidstaten eerder afspra ken: eerst 'voldoende voortgang' in de gesprekken over de scheiding tussen Europa en de Britten, daarna pas gesprekken over de toe komst. Ook Tusk wil nu nog geen gesprekken mét Londen. Het staat, in één cruciaal zinnetje, in de gisteren uitgelekte ontwerp- conclusies van de Europese top eind komende week. Leiders van de 27 resterende landen bekijken dan of er 'voldoende voortgang' zit in de nu vier maanden lopende gesprekken. Nee dus, weten ze nu al. Tusk sprak de afgelopen dagen met veel Europese leiders. Een aantal van hen is bezorgd dat het overleg met Londen tot niks leidt en de Britten eind maart 2019 weggaan zonder akkoord. Tusk wil dus de druk opvoeren en Londen - tot nu toe supervaag over wat het wil - met wortel en stok tot duidelijk heid dwingen. De stok legde hij woensdag op tafel: als het overleg in december nog steeds stagneert, moet Europa zich - zoals Londen nu al doet - op een 'no deal-scena rio' voorbereiden. En gisteren kwam dus de wortel: Londen paaien met uitzicht op gesprekken over de toekomst. W Europese leiders maken zich zorgen dat overleg met Londen tot niks leidt Dat is nog onduidelijk. Landen met grote handelsbelangen in Groot-Brittannië, zoals Neder land, zullen sneller geneigd zijn T\isk te steunen dan anderen. Duitsland en Frankrijk neigen naar een hardere lijn: zolang Lon den niet beweegt, moet Brussel dat ook niet doen. Het zijn de eer ste haarscheurtjes in het tot nu toe hechte Europese front. Dat is totaal onvoorspelbaar. Brengt de handreiking hen einde lijk tot echte onderhandelingen? Of blokkeren ze nu helemaal? Naar buiten hoopt (of rekent) Brussel op een klein wonder de komende twee maanden, bin nenskamers is er vooral groeiende irritatie: dat een groot land zich zo onverantwoordelijk gedraagt en miljoenen mensen zulke grote risico's laat lopen. zaterdag 14 oktober 2017 Anne Wi Tusk paait Britten Je kunt acteren met Anne Wil Wat ik het meest ga missen zijn Europa moet zich in eigen kring nu al gaan voorbereiden op gesprekken over zijn toekom stige relatie met Londen. Dat vindt Europees president Do nald Tusk, die op deze manier het compleet vastgelopen Brexitoverleg wil lostrekken. Frans Boogaard Brussel Betekent dit voorstel een con cessie aan de Britten? Waar komt het voorstel van Tusk ineens vandaan? En dan toch die handreiking. Waarom? Vindt iedereen dat goed? En hoe zullen de Britten reage ren op het ideetje van Tusk? ▲Tusk in Londen na een gesprek met premier May. foto getty images Ik». Mf; <>n /A> r'iL YVON JASPERS In De keukentafel van het Noorden toont Yvon Jaspers haar passie voor de Scandinavische keuken. Een kookboek waar je dagelijks leven enorm van opknapt, vol maakbaar, betaalbaar, puur en vooral heerlijk eten. Geen haute cuisine, maar koken op open vuur, stoven, sudderen, vissen, padden stoelen zoeken, vlierbloesem plukken én bakken. Van smushi tot smörrebröd, van kanelbullar tot kladdkaka. Vanaf nu geen dag meer zonder fika en nooit meer een winter zonder hygge. Geldig van 7 okt t/m 29 okt 2017 Yvon Jaspers - De keukentafel van het Noorden ISBN 978 90 488 3863 9 Nu tegen inlevering van deze bon geen 24,99 maar 19,99 In te leveren bij elke boekhandel, ook bij bruncj en online! Kortingscode 904-10247 Geldig van 7 okt t/m 29 okt 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19