Volop drugshandel in af kickkliniek voor criminelen Tientallen misbruikzaken van Defensie-medewerkers 16 VERMISSINGEN MARJO WINKENS Er is niemand meer die zich voor de geest kan halen hoe Marjo Winkens uit het Limburgse Schimmert was. Hoe ze lachte en waarom. In 1975 verdween ze, het meisje dat was zoals Anne Faber. Allebei zouden ze naar huis gaan, maar kwamen ze nooit aan. Hoop Bekende Onder een aantal van hen is onrust ontstaan. Omdat er veel drugs in omloop zijn, vrezen ze dat hun be handeling mislukt. Ze luiden de noodklok en eisen dat de kliniek meer doet om de drugs buiten de deur te houden. „Je kunt hier zó gemakkelijk aan drugs komen, dat veel mensen bang zijn om weer verslaafd te raken", zegt een gedetineerde tegen deze krant. „Vrijwel dagelijks wordt er rotzooi binnengebracht. Coke, hasj, ritalin en vooral veel GHB. Het zou hier veilig moeten zijn, maar dat is het niet. Zeker de helft van de men sen gebruikt." Ingewijden melden dat de span ningen in de verslavingskliniek zijn opgelopen nadat vorig weekend acht gedetineerden waren betrapt op drugsgebruik. Een aantal van hen is inmiddels teruggestuurd naar de gevangenis. Bestuursvoorzitter Ruud Rutten van Tactus, de organisatie waar de Piet Roordakliniek onder valt, er kent de problemen. „Het klopt dat er de afgelopen tijd veel meer drugs zijn gebruikt dan we zouden wil len. We zijn bezig de boel weer schoon te krijgen. Dat doen we door controles, bijvoorbeeld op urine." Volgens Rutten verloopt het drugsgebruik in zijn kliniek in golf bewegingen. „Drugs too procent buiten houden zal niet lukken. Dan moetje zeer streng controleren, ook fysiek, en dan kom je in een situatie dat het de behandeling schaadt." Kwetsbaar Volgens het Trimbos Instituut kampen veel Nederlandse versla vingsklinieken met druggebruik door cliënten. „Een verslavingskli niek zou drugsvrij moeten zijn", zegt wetenschappelijk medewerker Anneke van Wamel. „Er verblijven kwetsbare mensen die in een situ atie zitten waarin het moeilijk is de verleiding te weerstaan." DEN HAAG Sinds 2013 zijn enkele tientallen meldingen gedaan bij Defensie van medewerkers die seksueel misbruik zouden hebben gepleegd. Dat blijkt uit cijfers over meldin gen van misbruik die sinds 2013 zijn binnengekomen bij vertrou wenspersonen, leidinggevenden en de Koninklijke Marechaussee. Bij leidinggevenden en het meldpunt van de Centrale Organi satie Integriteit Defensie (COID) zijn 23 meldingen binnengeko men, bij de marechaussee waren het er 54. Dat schrijft minister Klaas Dijkhoff, ook verantwoorde lijk voor Defensie sinds het vertrek van Jeanine Hennis. Geseponeerd Het Openbaar Ministerie (OM) heeft vanaf begin 2012 in totaal 39 zaken binnengekregen. Daarvan zijn er 28 geseponeerd vanwege ge brek aan bewijs en zijn er 11 voor de rechter gekomen. Het totaal van 39 ligt overigens hoger dan de 20 die de marechaussee heeft overgedra gen aan het OM. Voor de vervol ging van zedendelicten is aangifte niet per se nodig. Commandant Deze week nog werd een 30-jarige militair veroordeeld wegens seksu eel misbruik van een vrouwelijke collega die op dat moment sliep. Het incident deed zich vorig jaar oktober voor op een kazerne. De vrouw deed zelf geen aangifte, maar haar commandant wel. Ook werd deze week bekend dat Defensie alsnog een onderzoek in stelt naar de misbruikzaak van ex- militair Ronald Vreeburg, die naar eigen zeggen in 1982 als 17-jarige door vijf andere soldaten is mis bruikt op de Koninklijke Militaire School in het Limburgse Weert. it jaar is Marjo Win kens 59 jaar gewor- i den. Het is de leef- I tijd die de politie I haar geeft, op de pa gina voor vermiste personen. Daar wordt ze elk jaar een beetje ouder, maar het getal dat bij haar naam staat komt steeds minder overeen met haar gezicht. Er zijn geen rimpels, geen grijze haren. Wel een lach, haar dat wordt weggestreken op een kor relige zwart-witfoto. Toen was ze 17. Daarna verdween ze. Die septemberavond in 1975 is Marjo op stap met haar beste vrien din Margriet. Samen trappen ze lol op de kermis in Sittard, duiken ze nog een kroegje in. Het wordt zo ge zellig dat ze de tijd uit het oog verlie zen. Marjo mist de laatste bus. Geluk kig kan ze in Sittard een brommer le nen, van de moeder van Margriet. Op die Peugeot vertrekt Marjo, op naar huis, op naar Schimmert. Met haar oranje valhelm en haar legerjack lijkt ze wel een jongen, zo in het duister. Tips De volgende dag is er alleen de brom mer, in de berm halverwege de rit naar huis. In de dagen die volgen wordt meer gevonden. De helm. Haar portemonnee. Geen Marjo. Het is een beetje zoals het gaat na de verdwij ning van Anne. Haar jas, een fiets, een tas. Twee keurige dochters, zon der reden om weg te lopen. Decennia van elkaar verwijderd, maar toch zo gelijk. Ze moeten allebei haast wel het slachtoffer van een misdrijf ge worden zijn. In beide gevallen stro men de tips binnen. Maar geen Marjo. Haar ouders gaan gebukt onder het verdriet om hun ONDERZOEK enige dochter. Hun leven komt in het teken te staan van wat er niet meer is. Er is geen afscheid van hun kind, ze weten niet wat er is gebeurd. Marjo's moeder sterft eerst, later haar vader. Hoezeer de tragedie hun leven heeft getekend, blijkt wel op hun sterfbed. Ze willen dat Marjo niet wordt verge ten. Het is tante Carla Winkens, die ze verzekert te blijven vechten. 'Ik geef de zoektocht nooit op', vertelt ze erover aan journalisten. 'Dat heb ik haar ouders beloofd.' „De vermissing heeft een enorme impact op de fami lie gehad", vertelt Carla's dochter Ca- rin. „Mijn moeder heeft zich toen op geworpen om te doen wat de ouders van Marjo niet meer konden." Seriemoordenaar Nu is ook tante Carla overleden, ze stierf dit jaar. Wat blijft, zijn de theo rieën. Is de beruchte Haagse serie moordenaar Koos Hertogs de dader? In 1980 wordt hij opgepakt, later ver oordeeld wegens de vreselijke moor den op drie jonge meisjes, die hij ont voerde en ombracht. Altijd zijn er vermoedens dat hij meer doden op zijn geweten heeft. Hertogs noemt zelfs de naam van Marjo, als hij wordt verhoord. Maar als het meedogenloze roofdier verder wordt verhoord, geeft hij geen krimp. Als Hertogs in 2015 overlijdt, treedt Carla weer in de pu bliciteit, in de hoop dat zijn dood er toe leidt dat iemand nu wél durft te praten. Het blijft stil. In de jaren 90 komt er opnieuw een verdachte in beeld. De man heeft ge dronken als hij zich iets laat ontvallen dat verdacht veel op daderinformatie lijkt. Het lichaam zou liggen op de oude afvalstortplaats in Spaubeek. Weer doet Carla een emotionele op roep aan iedereen die informatie heeft. Het blijkt een vruchteloze wanhoopspoging, net zoals het open- zaterdag 14 oktober 2017 De Piet Roordakliniek in Zutphen. fototom van dijke In de Piet Roordakliniek in Zut phen worden door gedetineer den volop drugs gebruikt en ver handeld. Controles zijn niet streng, waardoor het eenvoudig is drugs de kliniek binnen te smokkelen. Dat stellen bewo ners van de afkickkliniek voor veroordeelde criminelen tegen deze krant. Paolo Laconi Zutphen Soms worde meisjes zoals Anne nooit Carla van der Wal Lonneke Lenferink van de universitei ten in Groningen en Utrecht,deed onderzoek naar langdurige vermis singen die niet komen door poli tieke onderdruk king of oorlogsge weld. Daaruit blijkt dat achterblijvers die hoop houden op hereniging de meeste last krijgen van de verdwijning. „Het lijkt accepta tie in de weg te staan en juist die blijkt het belang rijkst voor een ade quate omgang met vermissing." Op de verkeerde tijd op de ver keerde plaats zijn en gedood worden door een onbe kende. Het is een scenario dat zel den werkelijkheid wordt. Bij de meeste moorden gaat het om part ners die ruziën of liquidaties in het criminele milieu. In vier op de vijf ge vallen is de dader een bekende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16