Het meisje achter Senior vast voor mishandeling vrouwen camping 15 Het hele verhaal van de danseres, spionne en femme fatale in Fries Museum Ze betoverde Europa met haar exotische dans en stierf voor een Frans vuurpeloton. Honderd jaar na haar dood ontrafelt het Fries Museum de mythe van Mata Hari. Haar levensverhaal leest als een span nend boek vol seks en intriges. Greta Garbo, Mariene Dietrich, Je anne Moreau, Sylvia Kristel; grote actrices kropen in de huid van Mata Hari. Maar films en verhalen leggen te veel de nadruk op haar rol als danseres en spionne, vindt Hans Groeneweg, conservator van het Fries Museum. Het museum opent vandaag de grootste Mata Hari-tentoonstelling ooit, met 150 objecten uit binnen- en buitenland. Aan de hand van persoonlijke bezittingen, brieven, foto's, plakboeken en militaire docu menten wordt haar verhaal verteld, van haar geboorte in Leeuwarden tot haar ondergang in Parijs. „Ze geven een verrassende inkijk in haar rol als meisje, echtgenote en moeder", zegt Groeneweg. „Tussen alle glorie kende ze ook veel moei lijke momenten. Je moet het hele verhaal kennen om te weten voor welke keuzes en dilemma's ze stond. Ze wordt vaak neergezet als een mannenverslindster die verschrikke lijke dingen veroorzaakte. Ze speelde een rol als spion, maar ze heeft geen schepen tot zinken gebracht of dui zenden militairen laten sneuvelen." Bemiddeld Margaretha Geertruida Zelle (1876) groeit op in een bemiddeld gezin. Haar vader is een succesvolle hoe- denverkoper. Zijn faillissement, de scheiding van haar ouders en de vroege dood van haar moeder maken een einde aan haar onbezorgde jeugd. Margaretha reageert op een con tactadvertentie van KNIL-officier Rudolph MacLeod. Hij zoekt een 'jonge dame of weduwe van goeden huize met eenig fortuin'. Ze trou wen, gaan naar Nederlands-Indië en krijgen twee kinderen: zoon Norman en dochter Nonnie. „Het huwelijk was haar manier om te ontsnappen aan de ellende." In Nederlands-Indië worden de kinderen ernstig ziek. Norman over lijdt op 2-jarige leeftijd, Nonnie over leeft ternauwernood. Margaretha leert de oosterse dans en gebruikt voor het eerst de artiestennaam Mata Hari: 'oog van de dageraad'. Het huwelijk eindigt na terugkeer in Nederland in een vechtscheiding. Mata Hari krijgt de voogdij over hun dochter, maar ze heeft geen geld om haar kind te onderhouden. „Schoor voetend moest ze haar terugbrengen naar haar ex", zegt Groeneweg. „Ze is Beide slachtoffers zouden beken den zijn van de man. Die werd dinsdagochtend opgepakt en giste ren voorgeleid aan de rechter commissaris. Die oordeelde dat de 75-jarige nog minstens twee weken vast moet blijven zitten. Het nieuws is een schok voor het personeel van camping de Some- rense Vennen. Receptioniste Magda Schoolmeesters is bij afwe zigheid van de eigenaar van de camping ook woordvoerder. Ze ontvangt de gasten voor de herfstvakantie en steeds is ze bang dat die over de zaak beginnen. „Sommige gasten hebben me ge vraagd of ze zich zorgen moeten maken. Ik weet het niet. Dit hebben we nog nooit eerder meegemaakt. De afgelopen dagen heb ik mezelf wel 100.000 vragen gesteld. Had ik iets moeten zien? Ik ben normaal gesproken superalert, dus dat neem ik mezelf wel kwalijk. Het heeft een onvoorstelbare impact op de cam ping. Het enige wat ik nu kan doen is mijn verbijstering tonen." Schoolmeesters weet dat de man die nu is opgepakt al meerdere Had ik iets moeten zien? Ik ben normaal gesproken superalert jaren een chalet op het park huurt; hij heeft een vaste jaarplaats. Hij woont in Lierop, maar brengt een groot gedeelte van het jaar door op De Somerense Vennen. Verder om schrijft ze de verdachte als 'een aar dige man' op wie niets geks aan te merken is. „Een gewone buurman." Meer slachtoffers Er liggen inmiddels twee aangiftes bij het Openbaar Ministerie die ver der worden onderzocht. Nader on derzoek moet volgens een woord voerder van het OM uitwijzen of er sprake is van nog meer slachtoffers van de bejaarde man. De advocaat van de Lieroppenaar, W. Sleegers, wil inhoudelijk niets kwijt over de zaak. „Uit principe", laat hij weten. Receptioniste Magda School meesters vindt het nieuws vooral verschrikkelijk voor de twee slacht offers. Ze hoopt dat een proces snel duidelijk maakt wat er exact is ge beurd. Tegelijkertijd betreurt ze het dat de naam van de camping nu in alle media verbonden wordt met de kwestie. „Ik ben bang dat dit de naam van de camping aantast. Maar gelukkig heeft het nog niet geleid tot gasten die meteen weer willen vertrekken." altijd afgeschilderd als een afstande lijke vrouw die voor haar carrière koos. Maar uit brieven blijkt de wan hoop om het gemis van haar dochter. Ze heeft alles geprobeerd om haar te kunnen zien, maar kwam niet door de barrière van haar ex heen." Berooid Mata Hari raakt financieel aan de grond, prostitueert zich, en vertrekt berooid naar Parijs, waar veel (ge scheiden) vrouwen carrière proberen te maken als artieste, model of dan seres. Mata Hari verovert de theaters met haar oriëntaalse dans, waarbij ze langzaam haar lichaam ontbloot. La Presse schrijft: 'Mata Hari zien, in een ritme en met houdingen die poëmen zijn van een wilde, wellustige gratie, is een paradijselijke droom.' Als de oorlog uitbreekt, drogen haar geldbronnen op. Mata Hari laat zich onderhouden door rijke min naars. Ze laat zich verleiden tot spionagewerk. Begin 1917 wordt ze in Frankrijk opgepakt. Het wordt een showproces rond 'misschien wel de grootste vrouwelijke spion van deze eeuw'. Mata Hari is kansloos. Groeneweg: „Kleine dingen die ze heeft toegegeven, worden heel zwaar aangezet. Frankrijk wilde een daad stellen." Haar familie heeft de handen van haar afgetrokken en de Nederlandse regering kan niets betekenen. In de ochtend van 15 oktober 1917 wordt Mata Hari naar de schietbaan in Vin- cennes gebracht. Ze draagt een grijze zijden japon, bont om de schouders, opengewerkte kousen en een parel ketting om haar hals. Op haar hoofd een grote vilten hoed met rood lint. Geen blinddoek De rechter leest het vonnis voor en het vuurpeloton schiet, gevolgd door een genadeschot van dichtbij door haar slaap. Groeneweg: „Mata Hari liet zich niet als een gebroken vogel tje tegen de paal zetten. Ze weigerde een blinddoek en gaf zich manmoe dig over aan het vonnis." Haar bezittingen worden geveild om de proceskosten te vergoeden. Niemand eist haar lichaam op. Het wordt ter beschikking gesteld aan de wetenschap en overgedragen aan een ziekenhuis. De meest begeerde vrouw van Europa wordt liefdeloos versneden als oefenmateriaal. zaterdag 14 oktober 2017 Mata Hari Tonny van der Mee Leeuwarden Een 75-jarige man uit Lierop wordt verdacht van jarenlang misbruik van een meisje - inmid dels een jonge vrouw - op een camping in dezelfde plaats. Een ander meisje zou hij eenmalig hebben misbruikt. Tonny Peeters Lierop Campingreceptioniste Magda Schoolmeesters Mata Hari, de mythe en het meisje, van 14 oktober tot en met 2 april 2018 in het Fries Museum in Leeuwarden Van boven naar beneden: Mata Hari in Milaan; koperen ramme laar van Nonnie; geboorteboek van Norman en Nonnie. Mata Hari als danseres in Parijs. FOTO'S COLLECTIE FRIES MUSEUM/ERIK EN PETRA HESMERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15