Onkruidbestrijding geëvolueerd Buurthuis De Hoeve zonder biljartclub 7 BIOSCOOP ARCHEOLGISCHE VONDSTEN Archeologen gaan uiterst secuur te werk op het terrein van Koning van Engeland in Hulst. „Vroeger is hier veel vernietigd." Si zv Je kon er op wachten dat bij de gedeeltelijke sloop van bioscoop Koning van Enge land archeologische vondsten naar boven zouden komen. Zo gaat het vaker bij nieuwbouwprojecten in het historische centrum van Hulst. Ook deze keer heeft archeoloog Marcel de Koning van alles gevon den. De Koning werkt voor SOB Re search, een instituut voor archeo logisch en aardkundig onderzoek. Hij heeft nog enkele weken de tijd om het terrein te onderzoeken en krijgt daarbij ondersteuning van de Werkgroep Archeologie Hulst. „We kunnen niet alles onderzoe ken, alleen globaal. Anders duurt het te lang voordat de nieuwbouw kan beginnen en dat kost geld." Er zijn bijzondere vondsten ge daan, vindt De Koning. Zoals een baardmankruik uit de dertiende eeuw. „Waarschijnlijk dronken rijke mensen er wijn uit." Ook stukken van een bord en wijnglas en een pijpenkopje zijn opgegra ven. „Duidelijk een oud model, vermoedelijk uit de zestiende eeuw. Het is een klein pijpen kopje, want de tabak was toen duur. Hoe goedkoper de tabak, hoe groter het kopje." Bij de voormalige entree van de bioscoop, ligt een redelijk gave pot die nog uitgegraven moet worden. „Door de druk van de grond zijn er vT,- - - 38&S-«5*- scheuren ontstaan, maar hij ziet er nog mooi uit. Ik schat dat de pot van 1600 of 1700 is." De pot is ge vonden tussen resten van muren, die duidelijk op bewoning wijzen tussen, grofweg 1400 tot 1600. Op vallend zijn de grote stenen die er bovenop liggen. „Kloostermop pen", weet De Koning. „Die wer den in de dertiende eeuw al ge bruikt, bij de bouw van kastelen. Deze zijn later hergebruikt voor woningbouw." Iets verderop is De Koning ge stuit op resten die duiden op be woning in de twaalfde eeuw. Het graafschap Vlaanderen had Hulst toen nog niet eens stadsrechten gegeven. „Dat is wel bijzonder." Ook zijn veel kelders aangetroffen, wat een probleem voor de nieuw bouw kan zijn. „Je kunt niet zo maar gaan bouwen op kelders", zegt De Koning, die met zijn colle ga's uiterst secuur te werk gaat. Bij de bouw van de brouwerij, die vóór de Koning van Engeland op We kunnen niet alles onderzoeken. Anders duurt het te lang en dat kost geld die locatie stond, ging dat anders. „Stukken middeleeuwse muur zijn afgebroken. Toen is veel ver nietigd." VERMAAKCENTRUM Bouw begint volgende maand Een conflict in buurthuis De Hoeve in de Terneuzense wijk Oude- landse Hoeve is beslecht. De biljart club is opgeheven na het ontstaan van 'gedoe'. Wethouder Cees Liefting heeft bemiddeld tussen de buurtvereni ging die De Hoeve beheert, en de biljartclub. De verhoudingen ble ken zo verslechterd dat de voorzit ter van de biljartclub concludeerde dat die beter kan worden opgehe ven. Willy van Bree, één van de bil jarters, vertelt 'er klaar mee te zijn'. Hij speelt inmiddels in 't Meulengat in Sluiskil. „In De Hoeve mag alleen nog vrij worden gebiljart." Volgens hem is niet veel meer over van het buurthuis. Cor Reijn, voorzitter van de buurtvereniging, noemt de gang van zaken 'erg vervelend'. Dat er weinig over zou zijn van het buurt huis, is volgens hem niet waar. „We zijn bijna dagelijks open. Vaste vrij willigers zijn wel lastig te vinden." De buurtvereniging gaat daar mee aan de slag. Volgend jaar gaat zij de wijken Oudelandse Hoeve en Katspolder in om te peilen wat be woners van het buurthuis ver wachten en of ze een steentje wil len bijdragen. Deij wil eerst een evaluatie van de nieuwe aanpak van onkruidbe strijding afwachten. Sinds 2016 mogen gemeenten geen chemi sche bestrijdingsmiddelen meer gebruiken, maar moet onkruid mechanisch worden bestreden. Het onkruid wordt verbrand of ge borsteld. De nieuwe bestrijdingsmetho- den hebben de gemeenten flink op kosten gejaagd. Terneuzen zag zich genoodzaakt 350.000 euro per jaar extra uit te trekken voor on kruidbestrijding; meer dan twee keer zoveel als in 2016. De keer zijde van de medaille is dat dit mo gelijk meer werk oplevert. Tiental len mensen, onder wie een groot aantal zonder baan, zijn actief in de onkruidbestrijding via sociale werkvoorziening Dethon. Als er veel klachten zijn, moeten we daar iets mee Ondanks alle inspanningen is het aantal klachten over te veel on kruid fors gestegen. Deij: „We kunnen wel vanuit onze ivoren to ren zeggen dat mensen eraan moeten wennen, maar zo sta ik er niet in. Misschien moeten we waar nodig een extra bestrijdingsronde inlassen." Bestratingen Een voorstel is tot en met 2021 al vast jaarlijks 75.000 euro extra uit te trekken om bij her- en nieuwe bestratingen de voegen dicht te maken om onkruid geen kans te geven. „Maar", stelt de wethouder vast, „dat kun je natuurlijk niet in één keer overal in Terneuzen doen." zaterdag 14 oktober 2017 'De Koning' heeft schatten in de bodem Een scherf van een baardmanne tje uit de der tiende eeuw is een bijzondere Bob Maes Hulst vondst. jpyss&g -V v. ^■i.B Ifcjjj? t f Marcel de Koning heeft tussen de resten van muren een pot van grofweg 1600-1700 gevonden, fotoscamileschelstraete -Marcel de Koning, archeoloog Zodra de archeolo gen hun werk heb ben gedaan aan de Houtmarkt, kan de bouw van het nieuwe vermaak- centrum beginnen. „We starten vol gende maand", stelt projectontwikkelaar Karei Rietbergen. „De laatste asbe- stresten worden ver wijderd, daardoor hebben we wat ver traging opgelopen." De opleverdatum van het vermaakcen- trum schuift daar door enkele maan den op, naar halver wege volgend jaar. Behalve vier bios coopzalen, komen er twaalf koop- en twaalf huurapparte- menten, een stads woning, een restau rant en vijf bowling banen. Volgens Riet bergen zijn er van de dertien koopwonin gen nog vier vrij. De rest is verkocht of in optie. Een uitbater voor de filmzalen is nog niet gevonden. Rietbergen verwacht eind 2017 een ex ploitant te hebben. Alleen het voorste gedeelte van de Ko ning van Engeland is gesloopt, de rest wordt gerenoveerd. Harmen van der Werf Terneuzen Terneuzen overweegt extra aandacht voor onkruidbestrij ding. Wethouder Frank Deij is er nog niet helemaal uit. Harmen van der Werf Terneuzen - Frank Deij, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 150