'Ik heb weken met de hogedrukspuit gestaan' Groot huis in klein dorp raak je moeilijk kwijt 3 is, vertrekt deze linea recta naar het destructiebedrijf waar de ver nietiging plaatsvindt. De drie al paca's vooraan op het grasveld bij het woonhuis weten niet wat ze overkomt. Zoveel belangstelling hebben ze in tijden niet gezien. Minister Kamp van Economi sche Zaken heeft na de melding meteen een vervoersverbod inge steld in een straal van één kilome ter rond het bedrijf. Onder dat ver bod mogen onder meer pluimvee, eieren, pluimveemest en gebruikt strooisel niet worden vervoerd. In het gebied waar de vogelgriep is vastgesteld liggen geen andere be drijven. VIRUS rus zijn. Die komen in dit water rijke gebied veel voor. Als de kip pen die buitenlopen in contact ko men met de besmette uitwerpse len van bijvoorbeeld ganzen, gaat het mis", aldus Westendorp. De 42.000 vrije-uitloop kippen zijn vergast met CO2. Na het luch ten van de stal, is een ploeg van 32 man aan de slag gegaan met rui men. „Dat is puur handwerk", zegt een medewerker van de NVWA. „De kippen zitten op verschil lende etages, het kan tot laat in de avond duren voordat we klaar zijn." Later die middag rijden de man nen en vrouwen in de stal driftig heen-en-weer met kruiwagens vol kadavers. Als een vrachtwagen vol In Schore werd destijds dezelfde variant van vogelgriep ontdekt als in Sint Philipsland. Overgebracht door nijlganzen, die het virus met hun poep uitscheidden. „Het be drijf werd als het ware overgeno- men", vertelt Jansen. „De Neder landse Voedsel- en WarenAutori- teit bepaalde wat er ging gebeuren. - We moesten ons erbij neerleggen. De dag erna lag alles stil. De dieren dood en afgevoerd. Onwerkelijk." Het duurde twee weken voordat ze met de verplichte schoonmaakbeurt konden be ginnen. Er werd zelfs de hulp van een schoonmaakploeg ingeroepen. Jansen: „Ik heb weken met een hogedrukspuit ge staan. Wij hadden zes stallen, dus dat was dag in, dag uit verstand op nul en gaan." Bij EKOZ duurde het ongeveer drie maanden voordat er weer kuikens geplaatst konden worden. „Maar de groei van kuiken tot kip duurt sowieso vier maanden. Dus het heeft meer dan een halfjaar ge duurd voordat we het weer op de rit hadden", zegt Jansen. „Als je verder wilt, dan is het schouders eronder en gaan. Dat valt niet al tijd mee, en is misschien makkelijker gezegd dan gedaan. Maar aan de andere kant: huilen schiet ook niet op." Steunbetuiging Jansen weet wat de pluimveehouder in Sint Philipsland te wachten staat. „Ik wens hem en zijn gezin sterkte. De steunbetuigingen doen je goed op zo'n moment. Als je thuis komt en er ligt een stapeltje kaarten en een bos bloemen binnen... Het geeft een goed ge voel dat dorp en omgeving meeleven." Bijna de helft van de aangeboden woningen in Zeeland wacht al lan ger dan een jaar op een nieuwe ei genaar. Tijdens de crisis was dat geen uitzondering, maar de huizen staan nu gemiddeld nog maar twee tot drie maanden te koop. Dat geldt echter niet voor 43 pro cent van huizen die nu te koop staan. 772 Woningen uit het huidige aanbod gingen al vóór ok tober 2016 in de verkoop bij een NVM-makelaar; 214 huizen in Zeeuws-Vlaanderen, 558 boven de Westerschelde. Er is een 'ijzeren voorraad' woningen, zoals Mark Faasse, voorzitter van NVM-Zee- land het noemt. Dat zijn huizen die erg lastig te slijten zijn. Zelf ver kocht hij onlangs nog een woning waar meer dan tien jaar het bord 'Te Koop' in de voortuin had gestaan. Welke huizen zijn zo moeilijk aan de man te brengen? Faasse ka rakteriseert ze als 'onoverzichte lijke panden', die oorspronkelijk een gecombineerde functie had den. Bijvoorbeeld winkel met wo ning of een praktijk met woning. Dit soort grotere panden zijn niet lekker ingedeeld om er zonder ingrijpende verbouwing naar de huidige wensen te gaan wonen. De vrees voor hoge energie- en onder houdskosten schrikt kopers af. Ook woningen in de hoogste prijsklasse staan lang te koop. Locatie speelt uiteraard een be langrijke rol. In dorpen zonder voorzieningen, waar geen winkel of geen school meer is, staan huizen langer te koop. Ook in Zeeland zie je de trek van het platteland naar de stad. Olievlekwerking Faasse ziet verschillen binnen de provincie. Boven de Westerschelde stijgt het aantal verkopen, daaron der is sprake van een daling: „De woningmarkt in Zeeuws-Vlaande ren heeft het lange tijd, tegen de landelijke trend in, goed gedaan. Dat was vooral te danken aan de Belgen die de negatieve spiraal doorbraken. Maar ik heb het idee dat de belangstelling vanuit België voor een woning in Zeeuws-Vlaan deren wat aan het afnemen is." De NVM heeft overigens een op timistische boodschap voor de mensen met een koopwoning in dorpen rond de grotere steden in Zeeland. In populaire steden in de rest van het land is het aanbod aan koopwoningen zo sterk afgeno men, dat kopers gedwongen wor den naar plaatsen in de omgeving van die steden te kijken. „Deze olie vlekwerking zal zich in Zeeland mogelijk over een jaar voor gaan doen. Je kunt buiten de stad voor dezelfde prijs een groter en mooier huis kopen. Om te weten hoe het er in Zeeland aan toe gaat, kun je vaak een jaar of anderhalf terugkijken naar hoe het landelijk was. Daarbij helpt het dat de rente nog steeds laag is en de economie op stoom is gekomen", aldus de brancheorgani satie van makelaars. zaterdag 14 oktober 2017 Een ploeg van 32 man ruimt handmatig de stal. Met vijftien kruiwagens worden de kippen uit de stal afgevoerd. Vogelgriep is een besmette lijk virus dat zo nu en dan bij pluimvee en andere vogel soorten opduikt. In het voor- en najaar is er een verhoogd risico, zegt de NVWA. Dat komt door de vogeltrek. Het virus verspreidt zich tus sen dieren door direct con tact, door de lucht of via be smet materiaal zoals mest. Er zijn twee types van de griep: hoog- en laagpatho- gene vogelgriep. De eerste variant kan leiden tot ernstige ziekte of overlij den bij vogels. Laagpathogene vogelgriep verloopt juist mild of zonder ziekteverschijnselen, maar kan wel uitgroeien tot de zwaardere variant. In zeldzame gevallen kan het virus overgaan van dier naar mens. Dat gebeurt alleen als er sprake is van direct en in tensief contact tussen be smette vogels en mensen. Mensen die ziek worden van vogelgriep, krijgen dezelfde symptomen als bij normale griep: koorts, hoofdpijn en hoesten. Mensen die de afge lopen twee weken in aanra king zijn geweest met be smette vogels en griepver- schijnselen krijgen, kunnen het beste hun huisarts raad plegen. De kippen uit Sint Philipsland zijn vergast, en afgevoerd naar een destructiebedrijf. Daar worden ze verbrand, zodat ze niet meer in de voed selketen terecht kunnen komen. De kippen zijn gistermiddag vernietigd, fotosleoadriaansen Bij Léon Jansen (foto) gaan de gedach ten meteen terug naar 2011, toen op zijn pluimveebedrijf in Schore vogelgriep werd geconstateerd. Bij EKOZ werden toen ruim 120.000 kippen geruimd. Michiel Bouwman Schore De Zeeuwse woningmarkt heeft zijn top bereikt, volgens de Ne derlandse Vereniging van Make laars (NVM). Maar niet iedereen die van zijn huis af wil profiteert van de kooplust van woningzoe kenden. Theo Giele Vlissingen m In Zeeland staan 772 wonin gen al langer dan één jaar te koop bij NVM-makelaars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 142