Verscherping tbs-systeem Gemeenten krijgen geld voor aze's terug Dorpsraad Schore praat mee over Weg 2 Het vogelgriepvirus is terug. Het pluimveebedrijf van Wim van Nieuwenhuijzen aan de Hogeweg, Sint Philipsland is besmet geraakt. VOGELGRIEP SINT PHILIPSLAND Commentaar Had een ander rechtssysteem het verschrikkelijke lot voorko men dat de jonge Utrechtse vrouw Anne Faber twee weken geleden trof? Enkele honderdduizenden Nederlanders den ken van wel en eisen via een petitie een verandering van de wet 'op het gebied van zedendelicten en geesteszieken zodat dit nooit meer kan gebeuren'. De initiatiefnemers van de petitie vinden dat het 'rechtssysteem' faalt. De roep is begrijpelijk. De onderste steen zal boven moeten komen. Hoe heeft dit kunnen gebeuren en hoe kon het bij de psychiatrische behandeling van de moordenaar zo mis gaan? Minister Stef Blok van Justitie heeft inmiddels toegezegd dat er een onderzoek komt. Vijfjaar geleden stemde de Tweede Kamer in met een wetsvoor stel dat rechters in staat moet stellen gemakkelijker tbs op te leggen zodat een verdachte, zolang het nodig is, in een gesloten instelling onder dwang behandeld wordt. Het weigeren van medewerking aan een psychiatrisch onderzoek is voor rechters vaak reden om af te zien van tbs en in plaats daarvan een langere gevangenisstraf op te leggen. De Eerste Kamer stemt januari 2018 over de wet. Dat is rijkelijk laat. Of alle ondertekenaars van de petitie een verscherping van het tbs- systeem voor ogen hebben, is de vraag. Zij eisen dat 'dit' nooit meer kan gebeuren. Geen enkel systeem zal dit kunnen garanderen, maar de boodschap is duidelijk. Het is aan de politiek om rechters de in strumenten te geven om levensgevaarlijke delinquenten uit de sa menleving te weren. Het zo snel mogelijk kunnen beginnen met be handelen van deze geesteszieke misdadigers, is beter dan ze na een lange gevangenisstraf onbehandeld op de samenleving los te laten. De keuze tussen tbs en gevangenisstraf hoort bij de rechter te liggen, en niet, zoals nu in de praktijk is gebeurd, bij de verdachte. Het zo snel mogelijk beginnen met behandelen van deze geesteszieke misdadigers is beter Het dijkvak vanaf de sluizen van Hansweert tot aan de Schoorse Zeedijk voldoet over een lengte van 5 kilometer niet meer aan de veilig heidsnormering. „Maar er is geen sprake van een onveilige situatie, hoor", haast Gerard de Koek van Scheldestromen zich te zeggen. „Het gaat om de nieuwe normering en die kijkt uit richting 2050." Ruim voor die tijd moet de dijk hoger en stabieler worden. Ook moeten er maatregelen worden ge troffen om piping tegen te gaan. Dat is het verschijnsel dat er water door de verzadigde dijk druppelt (kwellen) en grond- en zandkorrels meeneemt. „Maar hoe we dat gaan doen is nog niet bekend. Daar zijn heel veel mogelijkheden voor", al dus de Koek. De start van de werkzaamheden kan volgens De Koek nog wel een Er is geen sprake van een onveilige situatie, hoor paar jaar duren. „We willen eerst kennismaken met de omgeving en met de wensen en omstandighe den. Vandaar de gesprekken met de dorpsraad. De oplossing moet niet alleen technisch goed, maar ook passend in de omgeving zijn." ALMANAK De film Weg van Jou oogst veelal lovende kritieken. Dat belooft wat. De rolprent waaraan Weg van Jou is ontsproten, de Franse fiim Bienvenue chez les Ch'tis, gaf het noorden van Frankrijk en vooral 'fïlmstad' Bergues een boost. Of Weg van Jou ook dit ef- fect zal hebben op Zeeuws- Vlaanderen, blijft uiteraard de vraag. Het geschetste beeld van 'het landje apart' is daarvoor wel licht te clichématig. Een boer uit Ossenisse was desondanks wel onder de indruk. Hij meldde op Twitter wel één kritiekpuntje. Hij kon het gesproken Zeeuws- Vlaams slecht verstaan. Kapelle is duurzaam volgens lijst Telos Diesellocomotief op weg naar Goes Sporten in de vakantie KRABBENDIJKE Oorlogsmonument vernieuwd et linten is het pluimveebedrijf af gezet. Een man met fluoriserende gele I jas en zwart be drukte letters van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) loopt driftig heen-en- weer. Een groepje Oost-Europea nen wacht geduldig af wat komen gaat. Een half uur later krijgen ze groen licht en tovert een man in een overall vijftien kruiwagens uit een container. Nog even omkle den en het ruimen van de kippen kan beginnen. Die zijn eerder die middag vergast. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit heeft het virus donderdagavond vastgesteld, na dat Van Nieuwenhuijzen maandag bij dierenarts Westendorp aan de bel had getrokken. De pluimvee houder constateerde die dag afwij kend gedrag bij zijn kippen. Die aten en dronken minder, ook liep de productie van eieren terug. „Nu betekent dat niet meteen vogel griep", zegt Westendorp. „Het kan ook om een onschuldige griepje gaan. Wel is het aanleiding voor nader onderzoek." Volgens de dierenarts gaat het om een milde variant van het H5- virus. Die variant kan muteren tot een zeer besmettelijke en voor kippen dodelijke variant. Om die reden is het volgens Europese re gels verplicht het pluimveebedrijf te ruimen. Eigenaar Wim van Nieuwen huijzen wil niet reageren en laat het commentaar over aan Westen dorp. Die noemt het opmerkelijk Als iemand de regels naleeft, is het Van Nieuwenhuijzen dat juist in dit bedrijf vogelgriep is uitgebroken. „Als er iemand is die de regels keurig naleeft en de hy giëne op orde heeft, dan is het Van N ieuwenhuij zen." De laatste uitbraak van vogel griep in Nederland, was 25 decem ber vorig jaar bij een commercieel pluimveebedrijf. Ook toen ging het om een milde variant. Dat het virus nu toch weer de kop op steekt, kan volgens Westendorp meerdere oorzaken hebben. „Trekvogels zoals wilde eenden en ganzen kunnen drager van het vi- Het hoogste bedrag is voor de ge meente Borsele. Die krijgt bijna 65.000 euro terug. Vlissingen heeft 57.000 euro aan kosten gedecla reerd, Kapelle en Tholen een be drag van rond de 23.000 euro en Goes tenslotte 18.000 euro. Zij heb ben allemaal bericht gekregen dat de claims gehonoreerd worden. Alleen Schouwen-Duiveland wil nog niet zeggen of het geld terug krijgt. Eerder werd al wel duidelijk dat daar een claim van 27.000 euro de deur uitging. Maar omdat het dinsdag 17 oktober nog in de raad komt, wil men daar verder niks over zeggen. Omdat het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers vorig jaar het huisvestingsverzoek introk zaten gemeenten opgescheept met ge maakte kosten voor niks. Ter com pensatie daarvan werd de landelijke regeling 'vergoeding plankosten te gemoetkoming niet-gerealiseerde opvanglocatie' in het leven geroe pen. zaterdag 14 oktober 2017 ii Waterschap Scheldestromen is begonnen met de voorbereiding voor de versterking van het dijk vak bij Hansweert. Als eerste is met de dorpsraad van Schore gesproken. Willem Adriaansens Schore - Gerard de Koek, Scheldestromen Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE De gemeente Kapelle staat op de 14e plaats in de Nationale Duurzaam heids Monitor 2017 van Telos. Die toetste alle 388 Nederlandse ge meenten op 109 onder delen. Van de Zeeuwse gemeenten doet alleen Veere het beter: 12e. De slechtst scorende 'Zeeuw' is Terneuzen, die op de 381e plek te vinden is. Tholen staat 112e, Goes 126e, Reimerswaal 180e, Borsele 268 en Noord-Beveland 314e. GOES Een diesellocomotief die de Stoomtrein Goes-Bor- sele (SGB) eerder dit jaar op de kop tikte in Ame rika komt nu daadwerke lijk naar Nederland. Het is een locomotief uit de NS 2000-serie. Daarvan zijn er geen meer aanwe zig in railmusea in ons land. De aanwinst gaat in Milwaukee op een schip en komt in week 45 aan in de haven van Antwer pen. Hij stond bij een ce mentfabriek in Amerika. S-GRAVENPOLDER Bootcampen, spelletjes of toch liever op het springkussen? Het kan komende dinsdag in sporthal De Zwake in 's- Gravenpolder. Daar houdt Borsele Beweegt een middag voor kinde ren van groep vijf tot en met acht. De jongsten kunnen apenkooien en op het springkussen. Voor de oudere kinderen is bootcamp en een ob- stakelbaan. Hiervoor is vooraf opgeven verplicht: www.naarbons.nl. Het oorlogsmonument aan de Noorddijk in Krabbendijke is ver nieuwd en wordt don derdag 26 oktober ont huld. Het monument is ter nagedachtenis aan de bemanning van een Engels vliegtuig dat in 1944 verongelukte. Leerlingen van het Cal- vijn College hebben het ontwerp bedacht. 42.000 kippen geruimd Timo van de Kasteele - Dierenarts Westendorp De kosten die vijf Zeeuwse ge meenten hebben gemaakt in 2016 voor de voorbereiding van asielzoekerscentra worden he lemaal vergoed. De centra kwa men er nooit en daarom dienden de gemeenten een claim in. Willem Adriaansens Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 141