dekt de lading niet eens. Snel afrekenen, vriendelijk naar iedereen lachen en ver dwijnen in nachtelijk Marseille. Zondag Op de vroege ochtend een vismarkt be zoeken zal niet bij iedereen in de smaak vallen. De intense geur komt je van tien tallen meters tegemoet. Maar het dage lijkse tafereel aan Quai des Beiges is te mooi om zomaar voorbij te laten gaan. De vissers varen vroeg in de ochtend uit en komen rond een uur of 8 weer terug. Lopend langs de kraampjes valt het oog vooral op de exemplaren die nog wezen loos naar adem happen. „Verser kan niet", zegt een visser als hij een emmer ijs over een lading zonnevissen gooit. De meeuwen wachten geduldig hun kans af. Er staat nog één uitdaging op het pro gramma: de klim naar de Notre Dame de la Garde. De gigantische basiliek, gelegen op het hoogste punt van de stad, bevindt zich ongeacht waar je in Marseille bent, altijd binnen je gezichtsveld. La bonne mère - de goede moeder - noemen de inwoners haar liefkozend, verwijzend naar het enorme gouden Mariabeeld bovenop de klokkentoren, dat ook vanaf zee van mijlenver te zien is. Niet toeval lig is Maria de beschermheilige van de zeevaarders. Er zijn verschillende manie ren om de basiliek te bereiken. Zo rijdt er vanaf de haven een bus in de vorm van een blauwwitte locomotief met een schreeuwerig zwaailicht, le petit train genoemd. Wan delen is leuker en goed te doen. Onder weg trekt een oud, vervallen pandje de aandacht, waar de zoetige geur van oran jebloesem omheen hangt. Four des Navet- tesjondé en 1781 staat op een bord boven de ingang. Het is de oudste bakkerij van Marseille en de beste plek om navettes te kopen, de koekjes waar de stad bekend om staat. Van de smaak moet je houden - sterk bloemig en een tikje droog - en ze geven de energie die nodig is voor de steile trappen. Net als in Le Panier is ook hier de stilte opvallend. De luiken van de meeste huizen zijn gesloten. Zweet parelt in druppels op je voorhoofd, je ademha ling wordt zwaarder. Misschien was dat treintje toch niet zo'n slecht idee. Eenmaal boven wacht de beloning: het uitzicht. Hier kun je eindeloos turen naar de veerboten, die aan het einde van de 'Verser kan niet', zegl een visser als hij een emmer ijs over de zonnev issen gooi! horizon richting Algerije en Corsica varen. Naar de diepblauwe zee, die steeds van kleur lijkt te veranderen. En naar de uitgestrekte stad, die als een ruwe dia mant schittert in het zonlicht. Jean Claude Izzo vond 'niets te zien in Marseille'. Hoe kwam hij erbij? 41 wg magazine 41 Om je vingers bij af te likken Dé lekkernij van Marseille is de bouillabaisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 105