Sluis positief over plan zonneweide Jarige vrijmetselaars vieren feest met een opendeurdag Tractaatwegverbreders vernieuwend bezig 7 ook een kunstwerk kan heten De bouwers van de nieuwe Tractaatweg leggen basisscholen uit wat ze doen. Allereerst in Westdorpe. De kinderen van groep zeven en acht van De Kreeke weten nu dat een viaduct zv Nog anderhalfjaar wordt er in de di recte omgeving van de Westdorpse ba sisscholieren hard gewerkt aan de verbreding van de Tractaatweg en de aanleg van vijf viaducten. Genoeg om uit te leggen. „En", vertelt Isabelle Scherbeijn van bouwer Boskalis, „we willen met 'Adopteer een We laten zien dat techniek best spannend kan zijn Kunstwerk' kinderen interesse ren voor techniek. We bieden per school maximaal vijf gastlessen. Over bruggenbouwen zoals nu, maar ook over ecologie en land meten. Daarvoor gebruiken we drones. Zo laten we zien dat techniek best een spannend be roep kan zijn." Verwarrend Aan ontwerper Jelle de Wit was de eer te vertellen hoe je een via duct bouwt dat niet instort. Som mige technische termen bleken nogal verwarrend. Het voorbelas- ten van grond bijvoorbeeld. „Dat betekent dat je van tevoren al geld betaalt", probeerde een leerlinge. „Nee", corrigeerde Jelle. „Voorbe lasting betekent dat je grote ber gen zand neerlegt om de grond al te belasten, zodat die na de bouw niet verder inzakt. Hier betekent belasting wat anders." In groepjes mochten de leerlin gen vervolgens laten zien wat ze van Jelle hadden opgestoken. Met karton en splitpennen moesten ze een zo sterk mogelijke brug bouwen. De brug die het zwaarst belast kon worden, won een prijs. Het werd nog spannend. Team Bob de Bouwer en De Ge- mengden zetten in op een vak- werkbrug, De Katten bouwden een tuibrug en De Eenden deden het met een nieuw ontwerp. Drie van de vier groepen eindigden met een maximale belasting van 900 gram op de eerste plaats. De Eenden gingen er uiteindelijk vandoor met de hoofdprijs: mut sen van bouwer Boskalis. Zij za ten met twaalf meter het dichtst bij het goede antwoord op de vraag hoe lang de heipalen zijn (zestien meter). Heien Een bezoekje aan de bouwplaats van het viaduct bij de Molenver korting hoorde er ook bij. Het heien is daar begonnen. Bouwer Ben Helderop vertelde beeldend: „De heimachine slaat zo hard, alsof ie met een auto op de paal slaat." Met oorbeschermers in de oren zagen, hoorden en voelden de kinderen maar al te goed hoe de heipaal na zestien meter inder daad niet verder ging en een ste vige ondergrond had bereikt. Pre cies zoals Ben net gezegd had. 'Adopteer een Kunstwerk' brengt ook nog bezoeken aan de Antoniusschool, Prinses Marijke- school, De Warande en de Ster renpracht in Axel. SCHOONDIJKE Bijna alle fracties in de Sluise gemeenteraad zijn po sitief over de plannen voor de aan leg van een zonneweide met zon nepanelen op het bedrijventerrein in Schoondijke. Dat bleek woens dag tijdens een commissievergade ring. Adrie Neuféglise van Maak Onze Regio Duurzamer schreef de ge meenteraad een brief met zijn idee voor de plaatsing van minstens zes duizend zonnepanelen op het Technopark in Schoondijke. Hij wees erop dat het een mooie oplos sing zou zijn voor de braakliggende grond op het terrein. Raadsleden zijn het met hem eens. Wethouder Peter Ploegaert reageerde blij ver rast. „Ik merk dat de duurzaam heidsvisie ook begint neer te dalen bij partijen die daar eerder nog geen blijk van gaven." Duurzaamheidsvisie Het idee voor een zonnepark staat al in de eerder door Sluis opgestelde duurzaamheidsvisie. Daardoor meldden eerder al andere initiatief nemers op het gemeentehuis, gaf Ploegaert aan. „Het is dus niet van zelfsprekend dat we dit aan juist deze partij gunnen." B en W komen binnen enkele maanden met een voorstel aan de gemeenteraad, be loofde de wethouder. In 1784 werd de eerste loge met die naam in Spui opgericht. De onein dige vriendschap bleek toch eindig en de loge hield het na ruim dertig jaar voor gezien. De tweede, heropgerichte loge be stond van 1868 tot T909 en de hui dige, derde viert nu zijn vijftigste verjaardag. Na aanvankelijk deels onderdak te vinden in Terneuzen en Gent, koopt de loge in 1974 de voormalige gereformeerde kerk in Spui. Een geheim broederschap dat stie kem aan alle touwtjes trekt, een oldboys-netwerk dat carrières maakt en breekt. Over de vrijmet selarij doen de wildste verhalen de ronde. Vragen Johan De Vos, voorzitter van het feestcomité, kent ze en is maar al te bereid antwoorden te geven op vragen. „Ik zou doodgraag hebben dat mensen me vragen wat ze wil len. Iedereen is welkom. We zeg gen dat niet om te ronselen maar om kennis te laten maken." Tijdens de opendeurdag krijgen bezoekers het gebouw te zien en krijgen ook de gelegenheid de 'werkplaats' te bezoeken. Dat is normaal gesproken niet mogelijk voor niet-vrijmetselaars. De loge heeft ook een boekje uitgebracht waar één en ander over de vrijmet selarij wordt uitgelegd en waar de geschiedenis wordt beschreven. Opendeurdag Vrijmetselaars loge L'Amité sans Fin, zondag tussen 11.00 en 17.00 uur. Spui- weg, Spui. ZEELAND10 vrijdag 13 oktober 2017 Guido van der Heijden Westdorpe - Isabelle Scherbeijn, Boskalis Ben Helderop (links) geeft uitleg aan scholieren op de bouwplaats aan de Molenverkorting. FOTO'S PETER NICOLAI Vanwege de vijftigste verjaar dag van de Zeeuws-Vlaamse vrijmetselaarsloge L'Amitié sans Fin gaan in Spui de deuren wagenwijd open. ledereen is welkom en mag vragen wat hij of zij wil. Guido van der Heijden Spui heijmariSj heijmans Wegenbouwers zoeken scholen op Jelle de Wit (links) test hoe sterk de door leerlingen van De Kreeke gebouwde bruggen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 91