C9 Veilig asbest bestaat niet Hulst zoekt nog steeds naar 'nieuwe Komma' GL wil onderzoek naar nertsfokkerijen Knuffel 2 ASBEST STRAALGRIT 250 medewerkers van jachtenbouwer Amels Holland in Vlissingen en Damen Schelde Naval Shipbuilding in Vlissingen- Oost zijn gisterochtend vroeg naar huis gestuurd, omdat tijdens werkzaamheden in de loodsen asbesthoudend straalgrit is gebruikt. Commentaar Een oplettende bouwvakker die aan de Rotterdamse Willems brug werkte herkende afgelopen week een asbestdeeltje in het stof dat hij deed opwaaien. Het straalgrit dat wordt ge bruikt om verfresten, vuil of roest van een oppervlakte te stralen bleek vervuild. Het bedrijf Eurogrit, dat het straalgrit had aangele verd, reageerde adequaat en luidde meteen de alarmbel. Nadat dinsdag het werk aan de Arsenaaltoren in Vlissingen werd stilgelegd vanwege het gebruik van hetzelfde straalgrit, stuurden de Vlissingse scheepsbouwers Amels en Damen gisteren 250 werkne mers naar huis. Ook zij werkten op plekken waar het asbesthoudende grit is gebruikt. Hoewel de risico's beperkt lijken omdat het om wit asbest gaat - de minst gevaarlijke soort - en van langdurige blootstelling geen sprake is, hebben de bedrijven terecht geen enkel risico genomen. Zoals des kundigen zeggen: „Er bestaat geen veilig asbest en er bestaat geen vei lige hoeveelheid." Ook Eurogrit heeft rigoureus maatregelen genomen. Toch blijft de vraag hoe het mogelijk is dat vervuild straalgrit in Nederland wordt gebruikt. Het excuus van het bedrijf dat het nooit op asbest heeft ge controleerd 'omdat het er simpelweg niet in hoort te zitten', is naïef. Eurogrit betrekt zijn grondstoffen uit de Oekraïne, waar wit asbest niet op de lijst van gevaarlijke stoffen staat. Dat had juist een reden moeten zijn het straalgrit wel op asbest te testen. Binnen Europa gel den over het algemeen strengere regels dan daarbuiten en niet zelden wordt Nederland het braafste jongetje van de klas genoemd. Deze kwestie bewijst dat je dat ook moeten willen zijn. En hoe goed de kwaliteitsborging van Eurogrit ook is, hier heeft het bedrijf echt een steek laten vallen. Hoe goed de kwaliteitsborging van Eurogrit ook is, hier heeft het bedrijf een steek laten vallen Hulst doet het zonder centrum voor jongeren sinds de sluiting van Komma, in de voormalige Koning van Engeland in Hulst. Komma moest daar weg vanwege de ver paupering van het pand. Dat is in middels twee jaar geleden. Jeugd kon daarna terecht bij 't Jagertje in Hulst, maar na een half jaar liep daar het huurcontract af. Het is niet zo dat jeugd zich hoeft te vervelen. Jongerenwerkers orga niseren activiteiten op andere loca ties, zoals dorpshuizen en de Pro testantse kerk in Hulst. Voor de dorpsraad van Kloosterzande duurt de zoektocht echter veel te lang. „Ook andere raden maken zich zor gen", schrijft voorzitter Robert As- selman. „Het college stelt dit tel kenmale uit onder het mom van 'we hebben nog steeds niets kun nen vinden'." Er zijn locaties bekeken en we willen het zo gauw mogelijk op een rijtje hebben Dat is ook zo, zegt een woord voerster. „Er zijn diverse locaties bekeken en we willen het zo gauw mogelijk op een rijtje hebben." Wanneer dat is, is onduidelijk. Het ligt voor de hand dat het centrum opnieuw in Hulst komt. ALMANAK Het is vroeg in de ochtend als dat Vlissingse gezin op Schiphol staat. Ze zijn bepaald niet de eni gen en het is druk bij de security. Maar terwijl alle wachtenden theatraal zuchten en geërgerd op hun horloge kijken, is kleine Sara (2) de vrolijkheid zelve. Het meisje stapt enthousiast de bodyscan binnen en loopt de be veiligers schaterlachend tege moet. Zeker als die ene zijn armen uiteen houdt. Het meisje, dat nog nooit van fouilleren heeft ge hoord, denkt dat de man een knuffel wil en vliegt hem in de armen. Kermis op erf van boerderij Open dagen bij brandweer Gesprek met aanbesteders mfc HULST Lezing over 80-jarige oorlog „Je gaat ervan uit dat je met een normaal, veilig product aan de slag bent", zegt Dominique van den Steen uit Middelburg. De Amels- medewerker zit op de tekenkamer engineering„Ik ben naar huis ge stuurd, omdat mijn werkplek zich bevindt in de dokloods waar gegrit is. Wij moeten wel eens aan boord wat meten, dan loop je door die loods heen of ga je het schip op." Woensdag, toen het nieuws be kend werd dat ook bij Amels Hol land in Vlissingen is gewerkt met asbesthoudend straalgrit van Eurogrit, was Van den Steen vrij. Onbewust van de commotie rond het grit kwam hij donderdag aan op zijn werk. „We werden allemaal opgevangen bij de poort. In de kan tine kregen we te horen dat Dok 2 in lockdown was. Ik kon naar huis." De verklaring in de kantine In het begin van het project hing er veel stof werd rustig ontvangen, vertelt Van den Steen. „Geen paniek. Meer een reactie van: O, die rommel hebben wij dus ook gehad. Dat was het." Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bij de controle is gebleken dat 20 van de 64 onder zochte bedrijven te veel dieren houden. GroenLinks vraagt het da gelijks provinciebestuur om te ach terhalen of er ook controles zijn ge weest bij Zeeuwse nertsfokkerijen en of die zich wel of niet aan de re gels houden. Temmink dringt aan op duide lijkheid over de situatie in Zeeland met betrekking tot overtredingen op de Wet verbod pelsdierhouderij. De partij heeft gesprekken gevoerd met de Regionale Uitvoerings dienst (RUD) die samen met de Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit (NVWA) verantwoorde lijk is voor de handhaving. Daarbij is de indruk ontstaan dat er onvol doende capaciteit is voor controles, waardoor het aantal overtredingen groeit. GroenLinks wil weten of die lan delijke trend zich ook in Zeeland voordoet. vrijdag 13 oktober 2017 De dorpsraad van Klooster- zande maakt zich serieuze zor gen over het uitblijven van een vermaakcentrum voor jongeren in de gemeente Hulst. Het col lege is nog steeds op zoek naar een geschikte locatie. Bob Maes Hulst -woordvoerster gemeente Tip? redactie@pzc.nl KAPELLEBRUG Kapellebrug viert zondag kermis. Die begint om 13.30 uur op het erf van boerderij Warrens aan de Sint Jansstraat. Voor de kleintjes zijn er een draai molen en springkussens. Verder kunnen bezoekers aan de gang met een la- sergamespel, een wed strijd met minigraver, een demonstratie van model- boten, een ballonwed strijd en een concert van fanfare St. Jan. Zanger Sjakco de Braai sluit af. BIERVLIET/AARDENBURG De brandweerposten Biervliet en Aardenburg haken morgen, zaterdag, in op de Week van de Veiligheid door open huis te houden. Die in Biervliet aan de Weststraat is te bezichtigen van 10.00 tot 16.00 uur en die in Aar denburg aan de Noord straat van 13.00 tot 17.00 uur. Vrijwilligers geven demonstraties en desge wenst veiligheidsadvie zen. Voor de kids is er een springkussen. SCHOONDIJKE Wethouder Jack Werk man (Sluis) bekijkt of hij in gesprek kan gaan met de zes aannemers die gevraagd zijn een voor stel neer te leggen voor de bouw van een mfc in Schoondijke. Geen van de bedrijven bleek aan de voorwaarden te kun nen of willen voldoen. Werkman wil eerst met hen in gesprek voordat er een nieuwe aanbeste ding komt, maar zoekt nog uit of dat juridisch wel mag. Historicus Anton van der Lem geeft morgen een lezing over het ver loop en de gevolgen van de Tachtigjarige Oorlog in Hulst. De bijeenkomst van Oudheidkundige Kring De Vier Ambach ten vindt plaats in de Truffinozaal van zorg centrum De Blaauwe Hoeve in Hulst. Aanvang is 14.30 uur. 'O, die rommel hebben wij dus ook gehad' Ondine van der Vleuten en Jeffrey Kutterink Vlissingen -Dominique van den Steen, medewerker Amels GroenLinks (GL) is bang voor misstanden bij Zeeuwse nerts fokkerijen. Statenlid Gerwi Tem mink heeft vragen gesteld aan het provinciebestuur naar aan leiding van een landelijke con trole bij pelsdierhouderijen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 88