Geen taal of biologie, maar Aziatisch tekenen en dansen op Tweemaster Muziekvereniging begint jubileumjaar met reünie in 't Hof Stenevate Jubileumconcert 7 Het jubileumjaar van Euterpe wordt morgen officieel geopend met een reünie voor genodigden, leden en oud-leden. Daarna volgt een jaar met concerten, festivals en andere feestelijke evenementen. We kunnen er alleen naar gissen hoe Euterpe is ont staan. Tijdens een brand in de woning van de toenma lige secretaris J.A. de Jong zijn namelijk alle notulen van deze Hein- kenszandse muziekvereniging in rook op gegaan. Gelukkig ging het vaandel, met daarop de oprichtingsdatum, niet verloren. En dus weten we zeker dat Euterpe 125 jaar bestaat. De negenjarige Jason Buijze kijkt reikhal zend uit naar het komende jubileumjaar. Voor hem is alles nog nieuw en onbekend, want hij speelt pas een paar weken mee in het leerlingenorkest. „Ik ben twee jaar gele den begonnen met blokfluitles bij Euterpe. Als ik eenmaal aan het spelen ben, kan ik echt niet meer stoppen Toen ik net was begonnen, wist ik plotse ling dat ik trompet wilde spelen. Ik weet niet waarom. Ik wist het gewoon heel ze ker." Vorig jaar startte hij met trompetles- sen en sinds dit schooljaar mag hij ook mee spelen in het leerlingenorkest. En het oefe nen? Dat levert nooit problemen op. „Ik heb niet altijd zin om te beginnen met oefenen, maar als ik eenmaal aan het spelen ben, kan ik echt niet meer stoppen", lacht hij. De 80-jarige Annie Zuidweg kon daar al- i u -::T IV JIJ?~r leen maar van dromen als klein meisje. Ja son kijkt haar enigszins ongelovig aan wan neer ze vertelt dat ze wel heel graag saxo foon wilde leren spelen, maar het niet mocht. Simpelweg omdat ze een meisje was. „Meisjes mochten niet in de muziek. Dat was niet aan de orde. In mijn klas zaten er jongens op muziek en daar was ik zó ja loers op." Met deze gedachte in het achterhoofd is het haast ironisch te noemen dat Annie uit eindelijk in de smederij in Heinkenszand kwam te wonen, pal naast het clubgebouw van muziekvereniging Euterpe. „Ach ja, het leven ging gewoon door", glimlacht ze. „Maar mijn zoons gingen wel naar de mu ziek. Eerst op les en daarna speelden ze alle bei in het leerlingenorkest bij Jan Geluk. Op een keer kwam Ko den Toonder, destijds di rigent van het grote orkest, koffie bij ons drinken. Terwijl we over de muziek zaten te praten, zei Ko tegen me: 'Maar dat kan jij ook hoor.' Ik was toen 48 jaar, maar toch ben ik begonnen met saxofoonles. Zo kwam ik uiteindelijk bij het leerlingenorkest en nu speel ik al weer jaren in het grote orkest. Meisjes mochten niet in de muziek. Dat was niet aan de orde Samen met kleindochter En weet je wat echt heel erg leuk is?" vraagt Annie. „Mijn kleindochters spelen nu ook bij Euterpe. Dus een poosje geleden was ik het oudste lid en mijn kleindochter het jongste lid. Met je kinderen spelen is leuk, maar met je kleinkinderen is nog wel even heel wat anders hoor. Dat is zo bijzonder. Een paar jaar geleden hoopte ik dat ik het vol kon houden tot mijn kleindochters ook in het orkest speelden, maar nu doe ik het nog steeds. Ik probeer nog maar een poosje te blijven spelen." HEINKENSZAND Dat had alles te maken met de af trap van het scholenproject van het themajaar Goes-Azië. Acht scholen doen daaraan mee. De Tweemaster was gisteren als eerste aan de beurt. Wethouder Derk Alssema en burgemeester Herman Klitsie maakten hun entree op een riksja (een Aziatische fiets), waarna die laatste met een slag op de gong het project officieel opende. De jongens en meisjes konden meedoen aan workshops op het ge bied van onder meer Aziatische dans, muziek en beeldende kunst. Bij dat laatste onderdeel kunnen de kinderen steeds aan de gang met een land naar keuze: China, India of Iran. Olifanten Op De Tweemaster kozen ze ervoor om Chinese tekens te schilderen. Op alle scholen worden de kunst werkjes op grote kartonnen olifan ten geplakt. Dat levert - als ze alle maal aan de beurt zijn geweest - wel twintig kleurrijke dieren op. Onder de noemer 'de olifantenpa rade' komen ze in sport- en recrea tiecentrum Omnium te staan. Bollywood Het Goese themajaar loopt lang zaam richting het einde, maar er valt in oktober en november nog wel het één en ander te beleven. Op het programma staan nog onder meer het Bollywood Filmfestival en het charitatieve evenement Goes zingt voor Bangladesh. De Nightrun van de stichting Jayden krijgt dit jaar een Aziatisch tintje. vrijdag 13 oktober 2017 BE Euterpe is al 125 jaar genieten Rachel van Westen - Jason Buijze (9) Annie Zuidweg (I) speelt al een lange tijd bij muziekvereniging Euterpe terwijl Jason Buijze (r) daar pas begonnen is. fotomechteldjansen - Annie Zuidweg (80) Het eerste grote evenement ter ere van het 125-jarig bestaan van Euterpe vindt plaats op zaterdag 4 november. Dan geeft de koninklijke militaire Johan Wil lem Friso Kapel een concert in De Stenge in Heinkenszand. De Johan Wil lem Friso Kapel speelt zoveel mogelijk origineel repertoire, maar ook eigen versies van klassieke- en filmmuziek. Kaartjes kosten 10 euro en zijn te be stellen via events@euterpeheinkens- zand.nl of 0113-563576. Wie gisteren basisschool De Tweemaster in Goes betrad, had het gevoel in Azië te zijn beland. De school in de Goese Polder was uitbundig versierd met onder meer lampionnen, rijst hoeden, slingers en draken. Rob Paardekam Goes Hans Hest en Martine van de Kar leerden de kinderen hoe ze Aziatische muziek kunnen maken, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82