II 'Ze gaan ook de achterstandwijk in. Heel uniek' 7 Koninklijk paar kijkt genietend terug op staatsbezoek aan Portugal Traditiegetrouw blikken Willem- Alexander en Maxima aan het einde van een staatsbezoek terug met journalisten. Ook in Portugal. Daar gaat het over Robben en... drank. Waarom zijn landge noten het vliegtuig naar Portugal zou den moeten pakken voor een vakantie? In de tuin van het Seteais-paleis in de heuvels bij Sintra, spreidt koning Willem-Alexander zijn armen. De zon doet alsof het nog hoogzomer is, de bries vanaf de nabijgelegen Atlan tische Oceaan biedt welkome ver koeling. Glunderend zegt de vorst, als antwoord op de vraag: „Het is 12 oktober en kijkt u eens om u heen." Bam. Zoals aan het einde van elk staats bezoek maken hij en koningin Maxima even tijd om vragen van Ne derlandse journalisten te beant woorden. Het verzoek is altijd om het bezoek als onderwerp te nemen, maar daar wijken de koningshuisver slaggevers graag vanaf. Dus gaat het ook over de ellenlange formatie, voetbal, verdriet in de privé-kring en de schoolverrichtingen van de prin sesjes. En 0 ja, ook over zonnepane len en drank. Portugese drank welis waar, dus daar is een link met het staatsbezoek. Want bij zijn geboorte, 50 jaar ge leden, kreeg het prinsje Willem- Alexander 400 flessen port uit Por tugal cadeau. Toen zijn ouders in 1990 een staatsbezoek brachten aan Portugal, liet koningin Beatrix zich ontvallen dat de voorraad nog niet op was. En nu? Liggen de flessen nu allemaal al in de glasbak? Allerminst, lacht Willem-Alexander. De overge bleven voorraad heeft hij 'laten con troleren of deze nog goed was en er een nieuwe kurk op gedaan'. „Zoals alles wat boven de 50 is, wordt het al leen maar beter. Ik ga er nog erg van genieten." Maxima, lachend: „Drink met mate, hè!" Ernstige zaken dan. Na een korte rouwperiode na het overlijden van haar vader Jorge Zorreguieta, in au gustus, reist Maxima alweer onver moeibaar het koninkrijk door en de wereld over. Met haar ogen op de grond gericht zegt ze dat de zomer inderdaad 'verdrietig' was, maar dat ze altijd vooruitkijkt. En dat haar werk haar energie schenkt. Nog een vraag uit de privékring: wat is het eerste dat Willem-Alexander en Maxima hun dochters vertellen over het staatsbezoek? De koning: „Oei, eigenlijk zijn we meer geïnteresseerd in hoe onze dochters het hebben ge had deze week. Twee hebben proef werkweek gehad (de middelbare scholieren Amalia en Alexia, red.) en de ander (prinses Ariane, red.) een gewone schoolweek met allerlei acti viteiten." Maxima knikt: „Eerst gaan we naar hen luisteren." Haar man: „Daarna zullen we ze mooie verha len over Portugal vertellen." Zoals alles wat boven de 50 is, wordt het alleen maar beter. Ik ga er nog erg van genieten Vraagje tussendoor: waarom komen er eigenlijk geen zonnepanelen op Huis ten Bosch, dat nu gerenoveerd wordt en het woonpaleis van het ko ninklijke gezin moet worden? „We zijn altijd heel energieneutraal bezig. Maar Huis ten Bosch is een rijksmo nument en daar mogen geen zonne panelen op worden geplaatst." Oké. De formatie dan. Vond de ko ning het ook niet erg lang duren? Ach, oordeelt hij, het belangrijkste is een stabiel kabinet. Het heeft iets langer geduurd, maar als dat de stabi liteit ten goede komt: soit. Goed, nog één ding, majesteit. Voetbal. Oranje. Geen WK. Erg hè? „Treurig, maar het was wel enigszins te verwachten. Als ik zie hoe Arjen Robben zijn laatste wedstrijd ge speeld en beleefd heeft, wil ik hem toch hartelijk danken voor wat hij voor het Nederlands elftal gedaan heeft. We gaan hem missen." Bert Koenders liet even op zich wachten, op de eerste dag van het staatsbezoek aan Portugal. De PvdA-politicus, nu toch echt bezig aan zijn laatste dagen als minister van Buitenlandse Zaken, was in de vergaderzaal van het Portugese parlement verwikkeld in een ge animeerd gesprek met een parle mentariër, maar de rest van de de legatie wilde verder. Toen merkte koning Willem-Alexander gevat op tegen Koenders: „Gaat u mee? Of zoekt u hier een nieuwe baan?" Zelf wil Koenders niet zeggen of het koningspaar in de contacten met hem stilstaat bij het nade rende afscheid, maar zo'n kwink slag van de vorst zegt genoeg. Ook voor minister Lilianne Ploumen (PvdA, Buitenlandse Handel en Ontwikkellingssamen- werking) is dit het laatste bezoek. Als het nieuwe kabinet op het bor des staat, is zij 'gewoon' Kamerlid. Beide ministers vonden het een voorrecht om de eerste reeks staatsbezoeken van Willem- Alexander en Maxima als konings- i Buitenland is erg onder de indruk van de toegankelijkheid van ons koningspaar paar mee te maken. Ploumens eer ste staatsbezoeken waren onder koningin Beatrix, naar Singapore en Brunei. „Het mooie van het ko ningshuis is dat aan de ene kant tradities worden voortgezet, ook bij staatsbezoeken. Maar ook dat elke generatie een eigen stempel drukt. Dat dit koningspaar buiten gewoon toegankelijk en hartelijk is, dat wordt enorm gewaardeerd. Niet dat koningin Beatrix dat niet was, maar mensen vinden het leuk dat ze met deze koning en konin gin gewoon een praatje kunnen maken. Hun nabijheid wordt als heel bijzonder ervaren, ook door ministers van andere landen." Dat valt Koenders ook op. De gastheren in de bezoekende lan den zijn volgens hem onder de in druk van hoe Willem-Alexander en Maxima omgaan met mensen uit verschillende lagen van de be volking. „We komen in landen waar ministers niet naar dorpen of achterstandswijken toe gaan, maar ons koningspaar doet dat wel. Ze gaan op staatsbezoek langs bij pre sidenten en keizers, maar ook naar achterstandswijken. Dat is echt uniek. Zij maken echt de verbin ding tussen lokaal en internatio naal. Wij mogen trots zijn op hoe ons koningspaar dit doet." Een heel bijzonder moment maakte Koenders afgelopen juni mee, toen Willem-Alexander en Maxima op staatsbezoek in Italië onverwachts opdoken op een markt je in de Siciliaanse hoofd stad Palermo. „Hoe ze daar wer den toegejuicht door de bevolking, die totaal verrast was dat ze daar een visje kwamen eten. Die enorme emotie van de Sicilianen en de paniek bij iedereen die over het protocol gaat. Het viel buiten het script en was daardoor zeer zuiver en mooi." vrijdag 13 oktober 2017 Nog volop port in huize Oranje Jeroen Schmale Sintra Koningin Maxima en koning Willem-Alexan- der bewonderen het Seteais-paleis in Sintra. fotogetty images —De koning over zijn voorraad port Het laatste staatsbezoek van Bert Koenders (m). foto getty images De PvdA-ministers Bert Koen ders en Lilianne Ploumen heb ben hun laatste staatsbezoek achter de rug. „We mogen als Nederland echt trots zijn op dit koningspaar." Bonne Kerstens Den Haag/Lissabon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7