II Het honk is er, nu nog een plek en regels 7 FLAMINGO'S SPOTTEN MET STAATSBOSBEHEER De flamingo heeft het naar z n zin in de Grevelingen. Jaarlijks strijken de exotische ogende dieren hier neer om te overwinteren. En net als de meeste vakantiegangers hier, komen ook zij uit Duitsland. Volkomen oninteres sant lijkt de groep fla mingo's het bezoek langs de waterkant te vinden. In de poot- diepe baai naast het oude land- bouwhaventje van Battenoord staan 57 roze vogels met de kop in de wind. De dieren gaan gewoon door waar ze mee bezig waren: uitrusten van het eten. „Wel typisch toch, dat wij - de mens - er aan de ene kant alles aan doen om verstoring in de natuur zo veel mogelijk te voorkomen", zegt William van der Hulle. „En deze vogels trekken zich er ge woon geen mallemoer van aan als je bij ze in de buurt komt. Mits ze je maar zien aankomen en er geen onverwachte dingen gebeuren. Je kan hier zelfs rustig met je hondje wandelen. Het doet ze niks." De boswachter van Staatsbosbe heer raakt in lichte staat van op winding wanneer hij onder de ne gen jongen zeker zes dieren telt zonder ring. Ook een aantal vol wassen flamingo's missen duide lijk zichtbaar het rode merkteken rond hun poot. Dat kan eigenlijk maar één ding betekenen, legt Van der Hulle uit. „Een uitwisseling met de kolonie in Frankrijk of Ita lië. Dat kan ook de reden zijn waarom het er dit jaar zo veel zijn. Vorige week vrijdag hebben we 71 flamingo's geteld tegenover 65 dieren vorig seizoen", glundert de boswachter. De inmiddels vaste roze winter- gasten in de Grevelingen komen uit het Duitse Zwillbrocker Venn, een natuurgebied net over de grens bij Groenlo. Het ringen van de vogels gebeurt daar, zodat hun herkomst duidelijk is. „Elk jaar vliegen ze na de broedperiode deze kant op, hemelsbreed zo'n 190 kilometer. Meestal in oktober, maar nu zaten ze hier in septem ber al", zegt Van der Hulle. De zoete vennen bevriezen in de win ter, iets wat in de zoute delta zel den voorkomt. In de Grevelingen vinden de flamingo's voldoende voedsel om de koude periode door te komen. Met hun lange, ge kromde hals en snavel filteren de vogels algen en kleine kreeftachti- gen uit het water. De volgende broedkolonie in de buurt ligt in Frankrijk. Van der Hulle houdt het heel goed voor mogelijk dat een aantal 'Duitsers' daar een keer op visite is geweest. „Flamingo's zijn zwervers en zoe ken hun leefgebied niet per se naast de deur. Ze hebben ook nog eens een ontzettend goed geheu gen. Als een Duits jong in zijn eer ste jaar door z'n ouders op sleep touw is genomen naar Zeeland en het dier later zelfbij de Franse ver wanten terecht is gekomen, zou het zomaar kunnen zijn dat hij ROZEZONDAG zich de Grevelingen heeft inge prent en een groep uit Frankrijk hier mee naar toe neemt voor de winter." Er zijn drie soorten flamingo's, onderwijst de boswachter. Het is het praatje dat hij ook houdt op excursies. „Het verhaal achter de dieren is toch het leukst. Als je al leen maar een groepje roze vogels in het water ziet staan, ben je snel klaar." En anders dan wat het kleurtje automatisch doet ver moeden, is de flamingo van oor sprong net zo oer-Europees als zijn soortgenoten die thuishoren in de Cariben en Chili. „Duizen den jaren geleden zaten ze hier ook al." De Caribische flamingo heeft het felst roze verendek in de familie. Maar het grootste verschil zit hem in de poten, vertelt Van der Hulle. „De Chilenen hebben grijze poten, bij de Caribische soort is dat roodachtig met rozige knietjes en de poten van de grote- of Europese flamingo zijn hele maal rood." De Europese vogel is met z'n 1.20 tot 1.30 meter ook de grootste van de drie soorten. „Flamingo's kunnen een jaar of zestig oud worden en zijn in prin cipe monogaam. Maar net als bij ons wordt wel eens naar de buur vrouw gekeken. We hebben hier sinds jaar en dag een Caribisch vrouwtje gehad. Ze heeft een aan tal jongen gehad van een partner van dezelfde soort, maar is opeens overgestapt op een Europeaan. Daar zijn hybride jongen uit voortgekomen, die op hun beurt ook weer kruisen met een andere soort. Dus over pakweg twintig jaar verwacht ik dat je een com pleet nieuwe Europese soort hebt!" De flamingo's in de Grevelingen ogen wat flets. Dat komt, legt de boswachter uit, door de inspan ning die ze hebben geleverd: het De koppen wijzen dan allemaal dezelfde kant op en zo dribbelen ze tegelijk heen en weer grootbrengen van hun jong. Ook de lange vlucht is aan hun kleur af te lezen. Tegen januari, als het baltsen eenmaal begint, zijn ze op hun mooist. „Dan kleuren ze roze en raken ze in de rui." Met een beetje geluk ontvouwt zich rond die periode een fraai schouwspel langs de oevers van het Schouws- Flakkeese water: het zogenoemde marching van de flamingo's. „De koppen wijzen dan allemaal de zelfde kant op en zo dribbelen ze tegelijk heen en weer." In april ke ren de flamingo's weer terug naar het Zwillbrocker Venn. Van der Hulle: „De meesten om te broe den, al slaan sommigen wel eens een paar jaar over." De jongeren van Nieuwerkerk wil len dolgraag een eigen stekkie. Een zeecontainer is er al. Nu nog een lo catie én duidelijke afspraken. On der aanvoering van raadslid Wim Dorst (CU) zetten verschillende politieke partijen vaart achter de realisatie van een jeugdhonk op het dorp. „Wij pakken de handschoen op", beloofde Dorst - mede namens de aanwezige vertegenwoordigers van de SGP, CDA en LSD - tijdens de dorpsraadvergadering van Nieu werkerk. Zij nemen het voortouw om omwonenden, jongeren en dorpsraad rond de tafel te krijgen in deze kwestie die al een jaar of drie speelt. „Het zou me een lief ding waard zijn als we bij de volgende Gaat het fout, dan is het einde oefening dorpsraadvergadering kunnen zeg gen: zo, er staat een prachtig jeugd honk en dit zijn de spelregels." Zo'n vijftien jongeren waren pre sent om hun plannen te presente ren voor 'Het Hok', een soort van dugout. Zij zouden het liefst op het terreintje van de voormalige skate- baan willen samenkomen, maar zijn bereid over alternatieven te praten. Omwonenden van het ska- tebaanterrein vrezen overlast en willen dat er toezicht komt, zoals ooit ook is beloofd. Hou het simpel, was de bood schap van Dorst. Zet een zeecontai ner neer. Maak duidelijke afspraken en kijk het een jaar aan. Maken de jongeren er een puinhoop van, dan is het drie keer waarschuwen. „En anders is het einde oefening en klaar. Dan halen we de container weg en praten er niet meer over." Dorpsbewoner Han van de Velde bood spontaan een zeecontainer aan. vrijdag 13 oktober 2017 Roze gasten aan de Grevelingen A De flamingo's vinden bij Battenoord voldoende voedsel, fotosernestaverburg A Boswachter William van der Huil. Marcel Modde Staatsbosbeheer houdt tij dens de Grevelingenweek voor het tweede achtereen volgende jaar de zogeheten Roze Zondag. Zondag 15 ok tober om 10.30 uur is het ver zamelen op Camping de Gre velingen aan de Havenweg 1 in Battenoord (Nieuwe- Tonge). Na een presentatie door de boswachter volgt een excursie naar de flamingo's in het achterliggende gebied. Aanmelden vooraf is nood zakelijk via de site: www.ivn.nl/grevelingen- week/roze-zondag-in-de- grevelingen. Er is plaats voor maximaal 75 deelnemers. - William van der Hulle, Staatsbosbeheer Esme Soesman Nieuwerkerk -Wim Dorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76