C9 Veilig asbest bestaat niet Toch nog korting voor huurders Zeeuwland GL wil onderzoek naar nertsfokkerijen Knuffel 2 ASBEST STRAALGRIT 250 medewerkers van jachtenbouwer Amels Holland in Vlissingen en Damen Schelde Naval Shipbuilding in Vlissingen- Oost zijn gisterochtend vroeg naar huis gestuurd, omdat tijdens werkzaamheden in de loodsen asbesthoudend straalgrit is gebruikt. Commentaar Een oplettende bouwvakker die aan de Rotterdamse Willems brug werkte herkende afgelopen week een asbestdeeltje in het stof dat hij deed opwaaien. Het straalgrit dat wordt ge bruikt om verfresten, vuil of roest van een oppervlakte te stralen bleek vervuild. Het bedrijf Eurogrit, dat het straalgrit had aangele verd, reageerde adequaat en luidde meteen de alarmbel. Nadat dinsdag het werk aan de Arsenaaltoren in Vlissingen werd stilgelegd vanwege het gebruik van hetzelfde straalgrit, stuurden de Vlissingse scheepsbouwers Amels en Damen gisteren 250 werkne mers naar huis. Ook zij werkten op plekken waar het asbesthoudende grit is gebruikt. Hoewel de risico's beperkt lijken omdat het om wit asbest gaat - de minst gevaarlijke soort - en van langdurige blootstelling geen sprake is, hebben de bedrijven terecht geen enkel risico genomen. Zoals des kundigen zeggen: „Er bestaat geen veilig asbest en er bestaat geen vei lige hoeveelheid." Ook Eurogrit heeft rigoureus maatregelen genomen. Toch blijft de vraag hoe het mogelijk is dat vervuild straalgrit in Nederland wordt gebruikt. Het excuus van het bedrijf dat het nooit op asbest heeft ge controleerd 'omdat het er simpelweg niet in hoort te zitten', is naïef. Eurogrit betrekt zijn grondstoffen uit de Oekraïne, waar wit asbest niet op de lijst van gevaarlijke stoffen staat. Dat had juist een reden moeten zijn het straalgrit wel op asbest te testen. Binnen Europa gel den over het algemeen strengere regels dan daarbuiten en niet zelden wordt Nederland het braafste jongetje van de klas genoemd. Deze kwestie bewijst dat je dat ook moeten willen zijn. En hoe goed de kwaliteitsborging van Eurogrit ook is, hier heeft het bedrijf echt een steek laten vallen. Hoe goed de kwaliteitsborging van Eurogrit ook is, hier heeft het bedrijf een steek laten vallen „Hatsa! Dat wordt een leuke kerst!" De 170 euro die Zeeuwland alsnog eenmalig in mindering brengt op de maandelijkse huur, komt Sander Reckermann uit Zierikzee niet slecht uit. „Ik heb nog een paar feestjes in de planning die maand." De Autoriteit Woningcorporaties is teruggekomen op haar eerdere verbod op de eenmalige korting die Zeeuwland haar 6.000 huurders op Schouwen-Duiveland en Walche ren in het vooruitzicht had gesteld. Het douceurtje wordt verrekend met de huur van december. Bij de fusiebesprekingen twee jaar geleden was al duidelijk dat Zeeuwland dit van plan was. De au toriteit erkent nu dat het in strijd is met het vertrouwensbeginsel om de corporatie daar alsnog op af te re kenen, aldus een opgeluchte direc teur Marco van der Wel: „De auto riteit is het met ons eens dat ze daar toen gelijk op hadden moeten rea geren. Twee weken geleden is ons bezwaar op een hoorzitting nog eens uitgebreid doorgesproken. Op basis daarvan komen zij nu met dit verhaal. Het mag!" De bevrijdende briefis mede ondertekend door de missionair minister Plasterk. De autoriteit is het met ons eens. Het mag! Met de fusie tussen Zeeuwland en Woonburg wordt jaarlijks zo'n één miljoen euro bespaard. Onder ling was afgesproken dat het voor deel van het eerste jaar onder de nieuwe organisatie rechtstreeks zou worden gedeeld met de huur ders. Vervolgens wordt het gebruikt om de woonlasten te temperen zo als met energiebesparende acties. ALMANAK Het is vroeg in de ochtend als dat Vlissingse gezin op Schiphol staat. Ze zijn bepaald niet de eni gen en het is druk bij de security. Maar terwijl alle wachtenden theatraal zuchten en geërgerd op hun horloge kijken, is kleine Sara (2) de vrolijkheid zelve. Het meisje stapt enthousiast de bodyscan binnen en loopt de be veiligers schaterlachend tege moet. Zeker als die ene zijn armen uiteen houdt. Het meisje, dat nog nooit van fouilleren heeft ge hoord, denkt dat de man een knuffel wil en vliegt hem in de armen. Melden van mantelzorgers FIFA-Koning en een High Tea Lezing over euthanasie THOLEN Thoolse brug afgesloten „Je gaat ervan uit dat je met een normaal, veilig product aan de slag bent", zegt Dominique van den Steen uit Middelburg. De Amels- medewerker zit op de tekenkamer engineering„Ik ben naar huis ge stuurd, omdat mijn werkplek zich bevindt in de dokloods waar gegrit is. Wij moeten wel eens aan boord wat meten, dan loop je door die loods heen of ga je het schip op." Woensdag, toen het nieuws be kend werd dat ook bij Amels Hol land in Vlissingen is gewerkt met asbesthoudend straalgrit van Eurogrit, was Van den Steen vrij. Onbewust van de commotie rond het grit kwam hij donderdag aan op zijn werk. „We werden allemaal opgevangen bij de poort. In de kan tine kregen we te horen dat Dok 2 in lockdown was. Ik kon naar huis." De verklaring in de kantine In het begin van het project hing er veel stof werd rustig ontvangen, vertelt Van den Steen. „Geen paniek. Meer een reactie van: O, die rommel hebben wij dus ook gehad. Dat was het." Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bij de controle is gebleken dat 20 van de 64 onder zochte bedrijven te veel dieren houden. GroenLinks vraagt het da gelijks provinciebestuur om te ach terhalen of er ook controles zijn ge weest bij Zeeuwse nertsfokkerijen en of die zich wel of niet aan de re gels houden. Temmink dringt aan op duide lijkheid over de situatie in Zeeland met betrekking tot overtredingen op de Wet verbod pelsdierhouderij. De partij heeft gesprekken gevoerd met de Regionale Uitvoerings dienst (RUD) die samen met de Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit (NVWA) verantwoorde lijk is voor de handhaving. Daarbij is de indruk ontstaan dat er onvol doende capaciteit is voor controles, waardoor het aantal overtredingen groeit. GroenLinks wil weten of die lan delijke trend zich ook in Zeeland voordoet. vrijdag 13 oktober 2017 Marcel Modde Zierikzee -Marco van der Wel Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Tot en met 31 oktober kunnen mensen mantel zorgers aanmelden voor de Dag van de Mantel zorg. Tijdens deze dag, op 10 november, krijgen aangemelde mantelzor gers een bloemetje thuis bezorgd. Ook komen zij in aanmerking voor een mantelzorgcompliment. Mantelzorgers zijn men sen die onbetaald zorgen voor een zieke of hulpbe hoevende dierbare. Aanmelden via de site smwosd.nl. ZIERIKZEE In jongerencentrum 4SD in Zierikzee wordt woensdag 18 oktober ge streden om de titel FIFA Koning van Schouwen- Duiveland. Vorig jaar deden vijftig jongeren aan dit FIFA 18 toernooi mee. Verder is er in de herfstvakantie een Mo- vieNight voor jeugd tot 12 jaar (16 oktober), een rapworkshop (17 oktober) en donderdag 19 oktober een High Tea voor mei den tussen de 12 en 16 jaar. ZIERIKZEE De Vrijzinnige Gemeente Zierikzee houdt zondag de lezing Euthanasie en voltooid leven in het kerk centrum achter de Gast- huiskerk. De lezing be gint om 14.15 uur en wordt verzorgd door Ma- rinus van den Berg, ver pleeghuispastor in Rot terdam. In de lezing komen vragen rondom leven en dood aan de orde. Voor de toegang wordt een vrije gift ge vraagd. De Thoolse brug over het Schelde-Rijnkanaal is zondag tussen 07.00 en 13.00 gesloten voor alle verkeer, uitgezon derd fietsers en lijnbus sen. De brug is dicht vanwege werkzaamhe den. Met gele borden worden omleidingsroutes aan gegeven van en naar Noord-Brabant. 'O, die rommel hebben wij dus ook gehad' Ondine van der Vleuten en Jeffrey Kutterink Vlissingen -Dominique van den Steen, medewerker Amels GroenLinks (GL) is bang voor misstanden bij Zeeuwse nerts fokkerijen. Statenlid Gerwi Tem mink heeft vragen gesteld aan het provinciebestuur naar aan leiding van een landelijke con trole bij pelsdierhouderijen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73