BAROMETER Kwaliteit belangrijk voor financierders ELLEN POTAPPEL OVER BEDRIJFSTAXATIES ïfe-- V IN KAS: 4,5 MILJOEN EURO j».- 'Werk samen met het onderwijs. Daar pluk je de vruchten van' De economie zit in de lift. Bedrijven investeren weer in nieuwe panden of breiden uit. Ook beleggers zien vast goed weer zitten. In 2016 is 13,5 miljard euro in Nederlandse kantoor- en bedrijfsgebouwen gestoken. Wie regelmatig over de A58 rijdt, kan het niet zijn ontgaan. De belangstelling voor bedrij venterrein De Poel in Goes is onverminderd groot. Plannen voor verdere uitbreiding aan de westkant van de Deltaweg zitten in het vat. Ook het bedrijventerrein bij Heinkenszand doet het goed. Tegelijkertijd loopt de leeg stand in de binnensteden van Goes en Mid delburg terug. Bij een aankoop van een bedrijfspand is een taxatie niet wettelijk verplicht. Toch eisen banken en andere hypotheekverstrekkers wel een taxatierapport, voordat ze overgaan tot financiering. Banken willen namelijk zeker heid, en geen nieuwe zeepbel. Bij een taxatie schatten we de waarde van een bedrijfspand in. Die waarde hangt van veel factoren af, zoals de staat van het pand, de ligging, de functionaliteit en of het is verhuurd of bestemd voor eigen gebruik. IJkmoment De kwaliteit van deze taxaties is voor finan cierders van groot belang. Banken stellen steeds hogere eisen aan de inhoud van de rapportages. Ook als de lening eenmaal rond is. Tegenwoordig moet je eens in de drie jaar een ijkmoment laten uitvoeren, een tussen tijdse evaluatie, waarbij wij als taxateur de waarde van het object herberekenen. Ook wie wil verbouwen en een lening nodig heeft, moet een taxatierapport overleggen. Zo ook indien er sprake is van een herontwikke ling, zoals het omzetten van een kantoor- naar een woonfunctie. Dat soort ontwikkelingen zijn sterk van invloed op de waarde van een pand. Kortom, als ondernemer krijg je er vroeg of laat altijd mee te maken. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl In Zeeland zijn relatief veel innova tieve bedrijven actief, maar Zeeuwse ondernemers schuwen het podium. Daardoor lopen ze kansen mis. In vergelijking tot andere provincies herbergt Zeeland veel industriële bedrijven - waar in potentie veel innovatie zit - en familiebedrijven, die doorgaans werken met een langeter- mijnvisie. Toch staat Zeeland niet bekend als innovatieve provincie. „Het zit niet in de cultuur", zegt directeur Ronald Reunis van Lumileds. „Het ont breekt de Zeeuwen aan trots. Zeeuwse ondernemers zijn vaak erg bescheiden. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg, is de houding. Juist die nuch terheid zit Zeeland in de weg als het gaat om het op de kaart zetten van de provincie als innovatieve kracht. We moeten meer laten zien waar we mee bezig zijn. Kijk naar bedrijven als Dow Chemicals, die constant werken aan een duurzamer productieprocessen. Ook in de visserij en mosselsector zie je volop ontwikkelingen als het gaat om duur zaamheid." Valkuil Jan Rutjes van accountskantoor Schip per valt nog altijd van de ene in de andere verbazing als het gaat om inno vatieve ideeën in het Zeeuwse bedrijfs leven. „Er gebeurt zo veel waar het merendeel van de mensen geen weet van heeft", zegt hij. „Daarin schuilt meteen de valkuil. Wil je als bedrijf in de toekomst personeel aantrekken, dan moetje werken aan je zichtbaarheid." Rutjes ziet nog altijd klanten die niet of nauwelijks actief zijn op social media als Facebook en Linkedln. „Actief zijn op het web is de eerste stap die je als bedrijf kunt zetten. Laat zien wat je doet en wat je plannen zijn. Het spoort andere ondernemers misschien aan tot samenwerken. Ook trek je eerder de juiste mensen aan als je zichtbaar bent." Hij ziet door gebrek aan bekwaam per soneel, dat bedrijven steeds vaker weg trekken uit Zeeland. Rederij Vroon is daar een recent voorbeeld van. „Het bedrijf verplaatste vorig jaar het hoofd kantoor van Breskens naar Breda, puur vanwege de arbeidsmarkt. Hoogopge leid personeel komt niet naar Zeeuws- Vlaanderen." Whizzkids Ronald Reunis pleit voor meer kennis overdracht tussen bedrijven. „We kun nen een voorbeeld nemen aan Brabant. Daar werken bedrijfsleven, overheid en onderzoeksinstellingen op dit punt nauw met elkaar samen. Willen we in de toekomst vooruitkomen, dan moeten ondernemers meer met elkaar delen. Misschien heeft je buurman wel de op lossing voor een probleem waar jij al maanden mee worstelt." Volgens gedeputeerde Jo-Annes de Bat mist Zeeland een technische universi teit. „Whizzkids zoals die op de campus sen in Eindhoven en Delft rondlopen, hebben we hier niet. Althans, niet op academisch niveau. Door het ontbreken van een TU mis je een aanjager richting innovatie. Dat wil niet zeggen dat Zee land achterloopt, maar het opereert wel op een ander niveau." Reunis ziet het ontbreken van een uni versiteit niet als een gemis. „Bedrijven hebben behoefte aan technisch ge schoolde mbo'ers en hbo'ers. Die zijn schaars. Als bedrijf is het belangrijk dat je laat zien wat je doet. Organiseer een rondleiding, werk samen met het onderwijs. Op die manier trekje studenten aan. Daar plukje later de vruchten van." De Bat ziet dat het onderwijs en bedrijfsleven in Zeeland naar elkaar groeien. Als voorbeeld noemt hij de provincie, University College Roosevelt en de Hogeschool Zeeland die samen de mogelijkheden van een bètacollege onderzoeken. Volgend jaar zouden tech nische opleidingen op universitair- niveau aangeboden moeten worden. Aanjaagkapitaal In toegepaste innovatie is Zeeland sterk, zegt Dick ten Voorde van Impuls Zee land. „Hbo'ers komen met innovatieve oplossingen voor bestaande problemen. Minder sterk zijn we op academisch niveau. De plannen voor een bètacollege zijn een stap in de goede richting." Aan de ene kant ziet hij volop innovatie en tegelijkertijd ziet hij dat bedrijven sub sidies laten liggen. De provincie en het ministerie van Economische Zaken stellen 4,5 miljoen beschikbaar, geld dat gebruikt kan wor den als aanjaagkapitaal. „Het meren deel van het subsidiebudget blijft on gebruikt. Dat is zonde." Hij begrijpt wel waarom bedrijven afzien van overheids subsidies. „Een subsidie aanvragen kost vaak enorm veel tijd, tijd die onder nemers liever steken in ontwikkeling. Aan de andere kant zijn er verschillende instellingen die ondernemers begelei den bij het aanvragen en beheren van subsidietrajecten." o tekst TIMO VAN DE KASTEELE foto ERIK PUT Ellen Potappel is registermakelaar-taxateur bedrijfsonroerend goed bij Faasse en Fermont. Zij begeleiden bij de verkoop, koop en (ver)huur van bedrijfsonroerend goed. Ook voeren zij specialistische taxaties uit. faasse-fermont.nl Hoe waait de economische wind in Zeeland? Ondernemers laten subsidies liggen onald Reunis Dick ten Voorde Jan Rutjes 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69