INNOVATIE BEVER INNOVATIONS BOORT NIEUWE MARKTEN AAN 'A/laar een paar ideeën halen de eindstreep' Het licht gaat aan in Zeeland. Letterlijk. Bever Innovations uit Zierikzee haalt wereldwijd orders binnen voor ledver lichting bij tankstations. Directeur Erwin Dingemanse: 'Voor groeimarkten moet je in Azië en Zuid- Amerika zijn. Daar worden iedere dag wel twee tankstations gebouwd.' Voor wie dagelijks op de weg zit, zijn de borden met diesel- en benzineprijzen onmisbaar. Grote kans dat de verlichting en techniek achter die borden uit Zierikzee daarom in de verkoop van frisdrank en broodjes in de tankstations, legt Dinge manse uit. „De marge op die producten is vele malen hoger. Uit onderzoek blijkt dat goede verlichting de consument kan aan trekken en stimuleren tot het doen van aankopen. In dat opzicht is verlichting ook nog een marketinginstrument." Team van 60 man Achter Bever Innovations schuilt een team van 60 man. „In alle landen waar we actief zijn, hebben we contactpersonen die de „Die samenwerking loopt als een geoliede machine." De concurrentie zit niet stil. Dat weten ze bij Bever Innovations ook. Als relatief kleine speler in de markt van ledverlich- ting moet het bedrijf opboksen tegen giganten als Philips Lightning. „Een seri euze uitdaging. Stilstand is achteruitgang. In deze sector moet je blijven innoveren. Dat betekent risico's nemen. Wij investeren veel in onderzoek en ontwikkeling. Dat kost tijd en geld. Slechts een aantal ideeën haalt de eindstreep." BEVER WINT INNOVATIEPRIJS Een recente innovatie die het wel heeft gehaald, is het draadloos koppelen van verlichting aan het wereldwijde web. Op die manier is het licht altijd en overal aan te sturen. „We zijn nu zover dat het systeem aangeeft wanneer een lamp kapot is. Net zoals op het dashboard van een auto, maar dan richting de klant of op de tablet van een servicemonteur." Nieuwe markten Het bedrijf boort de laatste jaren ook nieuwe markten aan. zoals de voedings- kornen, bij Bever Innovations vandaan. Dat geldt ook voor de ledlampen die de benzinestations in het donker verlichten. „Als ik ergens tank en omhoogkijk, wat ik bijna altijd even doe, weet ik precies welk merk lamp het is", zegt Erwin Dingemanse, directeur van Bever Innovations, dat de intelligente ledlamp Luci heeft ontwikkeld, met ingebouwde EOS-technologie. De lamp reageert op beweging, dimt automatisch bij voldoende licht en geeft draadloos berichten door. De techniek levert een besparing op van ruim 80 procent in ver gelijking met traditionele gasontladings lampen. Flinterdunne marges Vanuit oliemaatschappijen als Shell, BP, Q8 en Total is wereldwijd vraag naar energie zuinige lampen. Met als gevolg dat het bedrijf uit Zierikzee actief is in meer dan 70 landen. Die populariteit heeft alles te maken met kostenbesparingen. Door lage olieprijzen is de winst op brandstof flinter dun. Oliemaatschappijen zoeken hun winst lokale markt bestieren. Die lokale kennis is voor ons van groot belang." Opvallend is dat Bever Innovations niet alleen in Zeeland ontwikkelt, maar ook produceert. Het daadwerkelijk aantal mensen dat voor het Zierikzeese bedrijf werkt, gaat richting de 200 als je de mensen in de productie bij sociale werk plaatsen meetelt. Daar is volgens Dinge manse bewust voor gekozen. „Je kunt de productie uitbesteden in landen als China. De loonkosten zijn daar beduidend lager, maar de kwaliteit ook. Bovendien heb je dan geen grip op de productie. Nu hebben we dat wel en kunnen we gegarandeerd kwaliteit leveren." Bever werkt sinds jaar en dag samen met de sociale werkvoorzie ningen in Vlissingen en Terneuzen. Daar worden de displays en lampen, op basis van losse componenten, in elkaar gezet. middelenindustrie en groensector. Dat maakt Bever Innovations minder afhanke lijk van de grillige olie-industrie. „Met onze ledtechnologie hebben we in een kweek- ruimte van groenten een energiebesparing van 40 procent weten te realiseren. Die zelfde techniek kunnen we ook toepassen in koel- en vriesinstallaties. Onze oplos singen zijn toepasbaar in omgevingen variërend van -30 graden tot 65 graden Celsius." Dat Bever kan concurreren met bedrijven als Philips komt volgens Dingemanse hoofdzakelijk door een combinatie van snelle levering, kwaliteit en het opbouwen van een trouwe klantenkring. „Je moet nakomen wat je belooft; dan kom je een heel eind." Met resultaat, want het bedrijf zag de omzet in vijf jaar tijd meer dan verdubbelen, o O tekst TIMO VAN DE KASTEELE foto KELLY THANS Bever Innovations produceert en innoveert ledverlichting Ledlampen worden steeds slimmer Bever Innovations heeft vorig jaar de Zeeuwse innovatieprijs Emergo in de wacht gesleept. Het bedrijf uit Zierikzee won de prijs met slimme verlichtingsoplossingen voor tankstations. De intelligente verlichting gaat vanzelf feller branden als er een auto aan komt rijden. Wanneer er geen klanten zijn, dimmen de lampen automatisch. Dat is niet alleen kosten besparend voor tankstations, ook het milieu heeft er baat bij. De Emergo wordt elk jaar uitgereikt aan een Zeeuwse onderneming die een succesvolle innovatie heeft gerealiseerd. beverinnovations.com 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67