c kV. Sf HOIIWFN FNFRCilFNFIITRAAL Nederland moet in 2020 een van de duurzaamste Europese landen zijn. Ondernemers zetten vraagtekens bij de energietransitie en twijfelen of de kosten wel opwegen tegen de baten. Daniël Lodders van Saman Groep in Zierikzee begrijpt die twijfel. 'De overheid moet duidelijke kaders scheppen voor ondernemers.' 'Als de overheid de regels vereenvoudigt, gaan ondernemers investeren Nederland heeft het Klimaatakkoord van Parijs ondertekend, waarin landen hebben afgesproken om de tempera tuur op aarde niet verder te laten stijgen dan twee graden. Het oplossen van het klimaatprobleem vraagt om een scala aan maatregelen. Particulieren, bedrijven, (semi)overheden en andere organisaties moeten met elkaar samenwerken om de duurzame ambities te bereiken, stelt Lodders. „De techniek is er. We kunnen honderdduizend woningen en gebouwen energieneutraal maken, dat is het probleem niet. De overheid moet topprioriteit stellen aan de energietransitie. Met gerichte investeringen en een consistent beleid kunnen we grote stappen zetten." Altijd rendabel Lodders heeft vertrouwen in de visie van de over heid, maar zet vraagtekens bij trajecten omtrent de vergunningsverlening. „De overheid stelt diverse regelingen beschikbaar voor bijvoorbeeld zonnepane len, zoals de Stimulering Duurzame Energieproduc tie (SDE+) voor bedrijven met aansluitingen boven de 3x80 Ampère. Kleinere aansluitingen kunnen gebruikmaken van de Energie Investerings Aftrek (EIA). Voor grotere zonneparken, waarvoor vergun ningen noodzakelijk zijn, duurt het vergunnings traject vaak dermate lang, dat de beschikbaarheid van subsidies twijfelachtig wordt op het moment van realisatie." Desalniettemin loont investeren in duurzame-ener- gieoplossingen, zoals zonnepanelen altijd, stelt hij. „Bij een energiegebruik van 20.000 kWh per jaar of meer zijn panelen een nog interessantere investe ring. Rendabel is het altijd. En als iets rendabel is, zijn de middelen altijd te vinden. De gemiddelde terugverdientijd is nu vier tot zeven jaar, afhankelijk van de omstandigheden. Dat levert niet alleen een la gere energierekening op, maar ook milieuwinst." Zonnepark De techniek is de wet- en regelgeving vooruit. De installatiebranche is nu al in staat nieuwbouw woningen aardgasvrij te bouwen, zegt Lodders. „En dat tegen een acceptabele prijs. Ook bestaande bouw kunnen we met hybride warmtepompen en zonne boilers energiezuinig maken." De directeur van het installatiebedrijf wijst erop dat ook investeringen in de infrastructuur en industrie dringend nodig zijn om de C02-uitstoot terug te dringen. Met alleen zonnepanelen op bedrijfsgebouwen en woningen gaan we de doelstellingen niet behalen. Grootschaligere projecten zijn nodig, zoals zonne parken op agrarische of bedrijfsmatige gronden. Samen Groep heeft plannen voor 52.000 panelen op 12,8 hectare bij Zierikzee, goed voor de jaarlijkse stroomvoorziening van 4.200 huishoudens. Dat park zal volgens Lodders in 2018 worden gerealiseerd, aangezien voor dit project de vergunning reeds verkregen is en de subsidie is aangevraagd. Duitsland Subsidie is cruciaal voor het plan. „En maatschappe lijk draagvlak. Die kan aanzienlijk groter zijn wan neer wind- en zonneparken beter in het landschap worden ingepast. Daarin is een rol weggelegd voor de overheid. We zijn namelijk allemaal doordrongen van het nut van groene energie, maar willen geen panelen of windpark in onze achtertuin. Landschaps architecten kunnen daarin een rol spelen. Ook kun nen we leren van onze oosterburen. In Duitsland zijn zonneparken gemeengoed." Het ontbreekt in Nederland nog aan duidelijke regels, vastgelegd in een klimaatwet. Die moeten meer duidelijkheid geven, zowel bij bedrijven en overheden als bij particulieren. „Bij ondernemers bespeur ik nog regelmatig vragen, zowel op tech nisch als op financieel vlak. Veel van die vragen kunnen wij beantwoorden." De directeur van de Samen Groep denkt dat als de overheid een voortrekkersrol op zich neemt en vergunningstrajecten en subsidies vereenvoudigt, ondernemers volop gaan investeren in duurzame energieoplossingen. Of Nederland uiteindelijk helemaal zonder kolen- en kerncentrales kan, is de vraag. „Enige bottleneck bij duurzame stroom is dat het nog niet constant is. In de zomer schijnt de zon volop, in de winter minder. Dat soort pieken en dalen moeten we nog opvangen. Dat kan met accuopslag en door elektriciteit om te zetten in waterstof. Een kant-en-klare oplossing is er nog niet. Wat dat betreft hebben we toch nog een technische uitdaging te pakken." - tekst TIMO VAN DE KASTEELE fotografie KELLY THANS Het bedrijfsgebouw van de Saman Groep in Zierikzee is volledig energieneutraal. De 650 zonnepanelen op de daken zijn goed voor een overschot van 40.000 kilo watt per jaar en daarnaast wordt in het pand geen gas gebruikt. 'Hiermee bewijzen we dat de mogelijkheden er voor iedereen gewoon zijn', aldus algemeen directeur Daniël Lodders. Daniël Lodders Een energieneutraal Schouwen-Duiveland in 2040, dat is het doel van de Corporatie Energie Werkt Schouwen-Duiveland (EWSD). Met het zonnepark bij Zierikzee wordt een belangrijke stap gezet. De geplande 52.000 zonnepanelen leveren maar liefst 10 procent van het totale stroomverbruik in de gemeente. Ook de gemeente, waarmee EWSD samenwerkt, zet stappen. Burgemeester en wethouders hebben onlangs twee ton beschikbaar gesteld, plus de fulltime inzet van een ambtenaar voor het bereiken van de doelstellingen. De gemeente geeft verder het goede voorbeeld door het dak van het gemeentehuis vol te leggen met zonne panelen. Dat gebeurt de komende vijfjaar ook op andere gemeentelijke gebouwen. En als personenauto's aan vervanging toe zijn, worden ze vervangen door elektrische exemplaren. 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63