ONDERNEMEN IN ZEELAND GELD -É Jt PAREE B.V. 'Soms lopen we vooruit op de vraag en is de markt nog niet klaar' 'Dat we in meer takken actief zijn, maakt ons minder kwetsbaar' ELEKTRO-TELECOM monumentale Zeeuwse boerderij. „Doordat we niet afhankelijk zijn van derde partijen als het gaat om het ontwikkelen van de soft- en hardware, kunnen we snel schake len. Op die manier maken we het verschil. Onze klanten waarderen dat." Dankzij slimme oplossingen van familie bedrijf Paree weten frietfabrieken precies van welke boer de aardappelen komen die ze tot frites verwerken. Van de ontwikkeling tot de bouw van de sys temen en het schrijven van de software, alles gebeurt in 's-Heerenhoek. Opera tioneel directeur Peter Bek: 'Onze kracht is dat we alle expertise in huis hebben.' De geschiedenis van Paree gaat terug naar de jaren 30, toen Pau Paree delen van Zee land aansloot op het elektriciteitsnetwerk. Het begon met woningen en kleine agrari sche bedrijven. Later zijn daar door de ont wikkeling van het Sloegebied industriële klanten bijgekomen. Tegenwoordig ont werpt, realiseert en onderhoudt Paree com plexe elektrische installaties in honderden bedrijfspanden, niet alleen in Zeeland maar tot ver buiten de landsgrenzen. Met alleen lampen en stopcontacten red je het tegenwoordig niet meer. Uit het werk voor de agrarische sector is de industriële automatisering voortgekomen. Operatio neel directeur Peter Bek: „We werken veel voor de aardappelverwerkende industrie. Dat werk is in de jaren 80 ontstaan na het automatiseren van frietfabriek McCain in Lewedorp." Snel schakelen In Europa neemt de consumptie van de tafelaardappel af, maar de wereldwijde vraag naar friet stijgt nog steeds. Nu bouwt Paree mee aan frietfabrieken, niet alleen in Nederland maar ook in België, Duitsland, Frankrijk, Polen, China en Rusland. Recent is voor Lamb Weston een compleet nieuwe fabriek in Bergen op Zoom geïnstalleerd. „Door het koppelen van industriële auto matisering aan elektrotechniek en iet ont staan slimme oplossingen. Als een trans porteur aardappelen aflevert, weten we na afloop precies in welke verpakking deze de fabriek verlaat." Van het ontwerp tot de bouw van de bestu- ringskasten. Paree ontwikkelt alles in huis. Dat gebeurt in een in een gerestaureerde FAMILIEBEDRIJF PAREE INNOVEERT IN DE KANTLIJN Met als resultaat dat de omzet van het bedrijf de afgelopen vijf jaar met 30 proces is gestegen. Van de crisis heeft Paree weinig gemerkt. „We zijn in verschillende bedrijfstakken actief. Dat maakt je minder kwetsbaar. Daarnaast zijn we als familiebe drijf gericht op de lange termijn en investeren we veel in onze medewerkers en relaties." Behalve in de aardappelverwerkende indu strie werkt Paree voor het midden- en kleinbedrijf, is het actief in de chemische industrie en levert het automatiserings systemen voor stuwen en gemalen van waterschappen. Om te blijven groeien, moet continu wor den geïnnoveerd. De medewerkers volgen de technische ontwikkelingen op de voet. Een snelgroeiende dienst is camerabeveili ging. „Tankstations, parkeergarages en transportbedrijven zetten steeds vaker ken tekenregistratie op basis van camerabeel den in. Ondernemers krijgen er zekerheid door." In de retailsector worden camerasys temen gebruikt voor marketingdoeleinden, zoals het analyseren van het koopgedrag van klanten. Daarnaast is Paree actief in de zorg, waar minder mensen steeds meer werk moeten doen. „In die omstandigheden vormen zorgdomotica een oplossing. Onze software verbindt alle systemen binnen de muren van een zorginstelling, zoals telefoons, ca mera's, bewegingssensoren en rolluiken. Valt een bewoners 's nachts uit bed, dan krijgt de dienstdoende verpleegster meteen een melding op haar tablet of smartphone." Ook op het gebied van telefonie blijft Paree zoeken naar nieuwe mogelijkheden. Een daarvan is hosted IP. Simpel gezegd ga je daarbij bellen over het internet. Innovatie in nichemarkten, dat is de kracht van het bedrijf. „Je moet zorgen dat je ergens expert in bent. Dat maakt je uniek. Wij hebben dat te danken aan onze medewerkers. Die dragen zelf oplossingen en ideeën aan voor nieuwe producten." Het risico bij innoveren en je nek uitsteken is dat een product niet direct aanslaat. „Soms lopen we vooruit op de vraag. De techniek voor het traceerbaar maken van aardappelen beheersen we al vele jaren. Destijds was de markt er nog niet klaar voor. Inmiddels is de techniek niet meer weg te denken uit de aardappelverwer kende industrie." o FAMILIEBEDRIJF PAREE Werrilaan 8,4453 CC 's-Heerenhoek BEKIJK ONZE NIEUWE WEBSITE! T0113352440 Einfo@paree.nl 'WW.pdrGG.Ill 'Onze medewerkers komen met ideeën' In vogelvlucht door de dynamische regio. De mensen, de zaken en de dingen die ertoe doen. In Zeeland wonen M relatief gezien de meeste miljonairs, blijkt uit onderzoek van CBS. Goes is economisch gezien de best pres terende gemeente van Zeeland en staat op plek 14 in de economische ranglijst van weekblad Elsevier. Tholen is de Zeeuwse hekkensluiter. Na 87 jaar is Paree nog altijd in 's-Heerenhoek gevestigd. In 1930 richtte Pau Parée een elektrotech nisch bedrijf op dat installaties aanlegde bij particulieren en beginnende bedrijven. Ook begon hij een winkel in wit- en bruin goed. Toen de ontwikkelingen op elektriciteitsgebied toenamen, groeide het bedrijf mee. Eind jaren '50 werd ook het buitenge bied voorzien van een elektrici teitsnet. Er kwam een hele nieuwe doelgroep in beeld: de landbou wers. De jongste zoon Peter kwam in 1974 in het bedrijf. Het bedrijf telde toen vier medewerkers: drie broers Paree en leerling-monteur Peter Bek. Sinds 1999 heeft Peter Bek een directiefunctie. Peter Paree is aan het afbouwen. Zijn zoon Pieter, de derde generatie in het familiebedrijf, is nu manager van de afdeling elektro en beveiliging en de beoogde opvol ger in het familiebedrijf. Paree telt ruim 160 medewerkers. 4 I DE ONDERNEMER I VRIJDAG 13 OKTOBER 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60