f 'Zazoe kan een beetje bitchy zijn' 9 Lange tijd wist Mario Beterams (46) uit Schapenbout niet wat hij met de dode hoek in zijn achtertuin aan moest. Tot hij er een ideale bestemming voor vond. fc - W*Ma Aan de buitenkant lijkt café Lam weinig meer te zijn dat een simpel tuinhuis. Als de waard de deuren opent, waant iedere gast zich in een authentiek bruin café. Trots laat Mario Beterams zijn 'mancave' zien. „Ik woon nu zo'n vijftien jaar in dit huis op Schapen bout, een gehucht tussen Terneuzen en Axel. De hoek waar we nu zitten, was altijd het slechtste plekje van de tuin. Amper een zonnestraal. Mijn vader is ontzettend handig. Zes jaar geleden vroeg ik aan hem of hij een afdak zou kunnen maken. Na de af ronding riep ik voor de grap dat er alleen nog een houten vloer en een bar nodig waren". Wat als grap begon, was een paar maanden later realiteit: in de tuin opende café Lam. „De naam refereert aan mijn woonplaats, maar kun je uiteraard tweeledig opvatten." Wie rondkijkt in het minicafe ziet het ene na het andere fraaie detail. Mario heeft moeite gedaan om ele menten van een authentiek bruin café te verzamelen. „Ik ben een Heineken-drinker. Ik vond het leuk om ouderwetse merk- spullen te verzamelen. Uiteraard een authentieke tap, maar ook een bar- lamp en schilderijtjes. Ik ben ook trots op het ouderwetse tafelkleedje. Die heeft een vriend voor me meege nomen uit het Midden Oosten. Zeg nu zelf: zo'n kitscherig dik tafel kleedje hoort er bij hè?" Kameraden Regelmatig is Mario in zijn cafe te vinden, vooral met vrienden. Zijn vriendin en zijn dochter mogen er ook naar binnen, maar bij hoge uit zondering. „Het is een plek voor mij en mijn vrienden. Zeker in de beginfase zaten we er vaak, maar nog steeds nodig ik geregeld kameraden uit om langs te komen. Het enige dat eigenlijk ont- Een echt café heb ik overwogen, maar dat was te veel gedoe breekt is een tv-scherm, maar verder is het voor mij de perfecte plek." Het café is voor eigen gebruik. „Ik heb weieens overwogen om er op zondagen een openbaar café van te maken, maar dat vond ik toch te veel gedoe." Zoon Yannick (20) zit hier ook graag. „Met zijn vrienden. Dat juich ik alleen maar toe. Ik heb liever dat die gasten veilig thuis zitten dan over straat zwerven. Het wifï-bereik is ontzettend slecht, dus ze leggen de telefoons weg." Nieuw in het assortiment van café Lam is de door Mario gebottelde wijn: Gigot de Mouton. „Klinkt goed hè. Vrij vertaald be tekent het Schapenbout. Om de zoveel tijd bestel ik wat wijn bij een boer in Frankrijk. Samen met mijn moeder bottel ik dan de flessen. Verkopen doe ik de Gigot de Mou ton niet. Ik vind het vooral erg leuk om af en toe een fles cadeau te doen en de wijn te serveren aan mijn gas ten." ROELAND &ZAZOE vrijdag 13 oktober 2017 De bar is een plek voor Mario en zijn vrienden. Vriendin en dochter mogen er alleen bij hoge uitzondering komen. F0T0B0AZ TIMMERMANS Lam in Schapenbout Bas Dingenouts —Mario Beterams Als er werd ingebroken bij Roeland Knitel uit Breda, zou zijn hond Zazoe de inbrekers achternalopen met de afstandbediening. „Toen we Zazoe elf jaar geleden gingen ophalen, dacht mijn vrouw dat we naar een brommertje gingen kijken voor onze zoon. Ik wist dat ze verkocht zou zijn bij de aanblik van een nest pups. In het verleden hadden we al eens een zwarte herder, een labradorkrui sing en een beauceron gehad. Sinds ik tijdens onze vakanties in Frank rijk dat laatste type hond leerde kennen, ben ik er verliefd op geworden. Al zijn het wel honden met een gebruiksaanwij zing. Zo puberen ze wel een jaar of drie. Ook Zazoe was ik totdat ze een jaar of 3 was, con stant kwijt. Dan zat ze weer achter een konijn of een hert aan. Maar nu gaat het fantastisch. Sinds ze een keer is ge beten, kan ze alleen een beetje bitchy zijn tegen jonge teefjes. Verder is Zazoe een alle mansvriend. Als ze bij mij 's nachts zouden inbre ken en daarbij de tv ste len, zou Zazoe de inbre kers achterna lopen met de afstandbediening. Met twee poezen in huis heeft ze een koningin- nenbestaan; ze mag na melijk altijd hun etens bakjes schoonlikken. Dat zie je ook wel een beetje, want ze is wel een paar pondjes te zwaar." —Martijn Schraven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53