f 3 omdat die irritatie altijd weer terug komt. En er zijn zoveel manieren waarop het sneller en slimmer kan." Staplassers Na haar eerste schoonmaakcolumn in Trouw, stroomden de brieven binnen. Vijfjaar lang schreef ze we kelijks in het dagblad over groezelige gordijnen, vervelende vetvlekken en spetterende staplassers. Het resul teerde vorig jaar in Het grote poets- boek, een schoonmaakbijbel die an derhalve maand in de bestsellerlijst jes bleef plakken. Nu is er een ver volg, toegespitst op de doelgroep die haar adviezen misschien wel het hardst nodig heeft: studenten. „Studentenhuizen zijn vaak vies omdat studenten wel wat beters te doen hebben", zegt Groothuis. „Veel jongeren weten bovendien niet hoe ze moeten schoonmaken. Vroeger kreeg je die kennis van huis uit mee. Nu koop je maar wat bij de Action." In gang 2.19 gaat het geld uit de schoonmaakpot voornamelijk op aan één product: bleek. Bleek om de aanrechten te schrobben. Bleek om de wc's te boenen. Bleek om de vloer te dweilen. „Het ruikt zo lekker", verklaart huisgenoot Ap Citak (26). Groothuis propagandeert daaren tegen de heilige drie-eenheid van soda, groene zeep en schoonmaak- azijn. „Ik ben anti-bleek", vertelt ze fel. „Het is enorm milieuonvriende lijk spul. Het doet he-le-maal niets tegen vuil. Als schoonmaakmiddel heb je er dus niets aan. Het doodt slechts bacteriën, maar dat is alleen handig als je een besmettelijke ziekte in huis hebt." In sommige studentenhuizen is dat laatste nog helemaal niet zo ver gezocht. Als research voor Hetstu- dentenpoetsboek bezocht Groothuis verschillende studentenhuizen, waaronder de zwijnenstal van zeven roeiers. Een huis waar de toiletten geen deuren hebben, de wastafels als urinoirs dienen en het concept schoonmaken betekent dat met een bus deodorant en een aansteker een zooitje fruitvliegjes in de fik wordt gestoken. „Het smerigste huis dat ik ooit heb gezien. Die jongens vertelden trots dat ze slechts één keer per jaar schoonmaakten. Dan werden na het kerstdiner de etensresten ritueel te gen de muur gekwakt, waarna alles met de brandslang drijfnat werd ge spoten en het vuile water vanzelf naar de kelder sijpelde. Ze hadden al eens een collectieve hepatitisuit- braak gehad. En elke nieuwe bewo ner was eerst een week ziek." Verge leken met het roeiershuis is gang 2.19 zo smetteloos als een showroom van Jan des Bouvrie. Een schoonmaakbeleid hebben de dertig huisgenoten wel degelijk. Elke twee weken krijgt een ander tweetal de zorg voor de wc's, keu ken, douches of het vuilnis toebe deeld. Vaat die te lang blijft staan be landt in 'the box of shame', waarvan de inhoud na twee dagen bij het grofvuil wordt gezet, zelfs al betreft het de porseleinen kopjes van oma. Spijkerbed Aan goede intenties dus geen ge brek. Groothuis geeft een kluitje toe gestroomde huisgenoten een stoom cursus 'schoonmaken in de keuken'. Met zichtbare tegenzin schuifelen ze tussen de aangekoekte luxaflex ('niet aanraken, die hangen hier voor de sier'), een spijkerbed aan bierflesjes en een stel asbakken waarin zomaar nieuwe diersoorten zouden kunnen worden ontdekt. „Jullie doen er idioot lang over", spoort ze haar troepen aan. „Je boent dat gasfornuis alsof je een poes aan het aaien bent, Ap." Tijd voor een andere tactiek: kei harde muziek. Het blijkt een vast in grediënt van Groothuis' snelpoets- routine: een techniek waarbij ze eerst een route uitstippelt en vervol gens met alle schoonmaakmiddelen binnen handbereik als een tornado door de ruimte gaat. Na de keuken en de wc's is zo al snel de badkamer aan de beurt. De boel ligt er al opval lend proper bij, oordeelt ze goedkeu rend. Niet in de laatste plaats dankzij het geheime wapen van gang 2.19: een vork op het wastafelplankje. „We gebruiken die vork om de haren uit de afvoerputjes te plukken", ver klaart Sam. „Gewoon draaien, zoals bij spaghetti." Op haar telefoon laat ze de vangst van de laatste poging zien: een em mer drek die het midden houdt tus sen overjarige chocoladevla en een uitgeborstelde bouvier. Groothuis griezelt. „Je moet er toch niet aan denken dat die vork weer in de be- stekla terechtkomt." TIPS STUDENTEN POETSBOEK vrijdag 13 oktober 2017 Het studentenpoetsboek van Diet Groothuis is verschenen bij Atlas Contact en kost €17,50. Ventileer, venti leer, ventileer! Het belangrijkste onderdeel van de zorg voor je huis. Zorg voor voortdu rende aanvoer van frisse lucht via raampjes, roosters of ventilatiesyste men. Ventileer extra als je kookt, doucht en klust. De heilige drie-eenheid: groene zeep, schoonmaakazijn en soda. Goedko per, milieuvriende lijker en effectiever dan welk schoon maakproduct dan ook. Werk volgens de juiste volgorde. Leeg eerst de prul lenbakken, stofzuig daarna pas, boen van boven naar beneden en reinig pas als aller-aller- laatste de wc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47