Hang je planten ondersteboven 44 3 <D C C 2 ROMKE VAN DE KAA Schoonmaak Plasjes schimmel in de koelkast en muizenkeutels op het aanrecht: veel studentenhuizen zijn übersmerig. Een groep Utrechtse smeerlappen leert schrobben van kuiskoningin Diet Groothuis. Column Het heeft alles in zich om een rage te worden: groenten ondersteboven kwe ken. 'Topsy Turvy' heet het systeem dat niet alleen bij tuincentra te koop is, maar inmid dels ook al voor een spotprijsje bij de Action is gesignaleerd. ledereen die weieens tomaten of komkom mers heeft gekweekt, weet dat het een hele toer is om zo'n plant omhoog te krijgen. Hij groeit liever opzij. Wat is er dan logischer dan zo'n plant die kennelijk liever hangt dan klimt ook daad werkelijk te laten hangen? Waarom zou je de tuin opfleuren met hangmandjes vol petunia's die tot vervelens toe bloeien, maar waar je verder niks mee kunt? Nee, dan kun je beter zonder bukken paprika's en aubergines oogsten uit je eigen hangende tuinen. De Topsy Turvy is een hangcontainer die bestaat uit een nylon zak waarin je 15 liter potgrond kwijt kunt. Gevuld en opgehangen lijkt het ding op een lampion die in model wordt gehouden door een rond deksel en een ronde bodemplaat. In die bodem zit een gat waardoor je een jonge plant naar binnen kunt wurmen. Voor nieuwelingen in de ondersteboventeelt is het handig om met een tomatenplant te begin nen. Het grappige is dat de tomaat, die je zonder steun niet omhoog kunt dwingen, juist wel naar boven groeit als je hem op zijn kop uit een zak wil laten hangen. Maar na een tijdje gaat hij door de zwaartekracht toch hangen. Zo'n hangcultuur is natuurlijk een uitkomst voor kleinbehuisden, want je kunt zo'n zak overal op hangen. En het is nog een leuk gezicht ook. En ondersteboventeelt heeft meer voordelen: als je met schone potgrond begint heb je geen last van onkruid, en de oogst vanuit een zak begint een paar weken vroeger dan vanuit de volle grond. Daarnaast heb je minder last van schimmelziek ten omdat het blad van een in de wind hangende plant sneller opdroogt. Nadelen zijn er natuurlijk ook: om te beginnen heb je een stevig armatuur nodig om de Topsy Turvy aan op te hangen. Vijftien liter natte potgrond hang je niet aan een klein haakje. Ten tweede zijn sommige vruchten zwaar: een flinke vleestomaat weegt nogal wat en loopt al bij windkracht 2 het risico met tak en al af te breken en op de grond te belanden. Wie geen kweek- trauma wil oplopen kan het beste beginnen met kerstomaatjes. En ten slotte kun je geen week van huis zonder een oppas te regelen die de hangzak water geeft. Wie handig is, kan van een emmer in een omme zien een tomatenhanger in elkaar knutselen. En ook heb je niet per se vijftien liter potgrond nodig. Zolang je maar voldoende bijmest, kun je met de helft ook nog wel toe. Hang de zak of de emmer alleen niet aan een boomtak. Bomen geven schaduw en tomaten hebben nu juist zon nodig. Zoveel liter natte potgrond hang je niet zomaar op BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN muizenbestrijding is al zes keer langsgekomen; die beestjes zijn sim pelweg niet bang meer. Ze lopen overdag gewoon op tafel. Onlangs kwam er zelfs doodleuk eentje bij me staan toen ik aan het douchen was." De keuken ligt er vandaag echter helemaal niet zo beroerd bij, conclu deert Sam tevreden. „Dit valt echt mee." Diet Groothuis (54) kan haar verbazing niet onder de stoffige stoe len of banken steken. „Echt?". Sam: „Ja, dit is echt schoon." Groothuis: „Nee. Toen ik binnen kwam, vond ik het erg stinken." Sam: „Ik voel me niet aangesproken." Groothuis kan het weten. Als schrijfster zocht ze in 2009 naar een passend onderwerp voor een co lumnreeks. Het werd schoonmaken. „Iedereen haat poetsen", zegt ze. „Ik heb er zelf ook een hekel aan. Maar het is een dankbaar onderwerp, juist ie aan Archime- deslaan 16 - een Utrecht se blok kendoos van bijna 400 studentenkamers - gang 2.19 bekijkt zoals archeologen verloren beschavingen proberen te ontrafelen, treft overal souvenirs van het verleden. Die zwartgebla kerde radiator? Dat krijg je als je met een sigaret in slaap valt tijdens een huisfeestje. Die plas schimmel in de koelkast? Och, de bierkoelkast is wél geboend. De donkere smurrie ach ter de aanrechtkastjes? Muizenkeu tels. „Laatst zag de hele vloer er kneiterzwart van", grijnst psycho logiestudente Sam Hubers (21). „De Met die vork halen we haren uit het doucheputje. Draaien, net als bij spaghetti vrijdag 13 oktober 2017 Voor het ondersteboven kweken heb je trou wens geen professioneel systeem nodig. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl iSaborSabor! staat vol Spaanse recepten. (Terra, €24,99) Ontspullen blijft nog wel even een rage, en daar speelt dit boek op in. (Kosmos, €12,50) Wunderkammer neemt je mee langs exotische rariteiten, botani sche prenten en opgezette dieren. (Lannoo, €34,99) Matthijs Meeuwsen Sam Hubers :0X0 SHODY CAREMAN 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46