'Een oud vijandbeeld herscheppen is aftands' 'We wedden op meerdere paarden' 8 LOVERBOYS SEKSUELE UITBUITING Meldpunt WATCH Nederland hoopt dat iedereen de politie belt als een jong meisje iets vreemds doet. De problematiek met loverboys is in Zeeland namelijk veel groter dan gedacht. VIJF VRAGEN AAN JAN BRINK In 2005 sloten Nederland en Vlaanderen vier verdragen die erop gericht waren de strijdbijl rond de Westerschelde en de ma ritieme toegang tot de havens van Gent en van Antwerpen te begra ven. Voortaan zou er in een geest van goed nabuurschap en solidari teit met de gemeenschappelijke ri vier worden omgesprongen. Een rivier die van de monding tot voor Gent als een gemeenschappelijk patrimonium zou worden be heerd, met respect voor onze ge deelde economische, culturele, ecologische en veiligheidsbelan gen. Maar blijkbaar zijn er lieden die anno 2017 liever een enge na tionalistische trom roeren, dan goed samen te werken. Onmiskenbaar werken Neder land en Vlaanderen nu al nauw sa men in het Zeeuwse. Veel Zeeu wen rekenen op instellingen over de grens voor gespecialiseerde zorg of onderwijs. Bedrijven wis selen op grote schaal grondstoffen met elkaar uit. Iedereen in Zeeland met enige visie op de toekomst be seft dat die gebaseerd zal zijn op een nauwe, grensoverschrijdende samenwerking met Vlaanderen, en niet op aftands 19de eeuws ge doe. Het staat iedereen vrij oude koeien uit de gracht te halen of het warm water opnieuw uit te vin den, en dat is precies wat in het aangehaalde boek gebeurt. Maar of dit enig positief doel dient? Niemand in Vlaanderen betwist dat de benedenloop van de Wes terschelde zich op Nederlands grondgebied bevindt. Over het staatsrechtelijke statuut van de ri vier zijn heus al veel diepgaander studies gepleegd dan die van inge nieur Zijlmans. Wat veel Zeeuwen niet weten is dat Vlaanderen, om wille van de lieve vrede, al decen nia in grote mate zelf het onder houd financiert van de rivier - met onder meer onderhoudsbagger- werken a rato van 100 miljoen euro per jaar. Dat is geen mythe, maar een harde realiteit. Net zoals Vlaanderen het grootste deel van de nieuwe sluis in Terneuzen zal bekostigen en het heeft bijgedra gen aan de bouw van de tunnel van Sluiskil en aan de verbreding van de Tractaatweg. Allemaal maatregelen die het gedeelde be lang van Zeeland, Nederland en Vlaanderen in de Delta onderstut ten. Tegen die context, en de achter grond van een nauwe samenwer king tussen de havens van Gent en Zeeland Seaports olie op het vuur gieten, en een oud vijandbeeld herscheppen, is ronduit aftands en beledigend voor het buurland. Met de Brexit voor de deur en een alge hele troebele internationale situa tie, lijkt zoiets mij onverantwoord. Het is goed om een transistorradio op batterijen in huis te hebben Gideon van Aartsen (Terre des Hommes) zegt dat loverboys een heel makkelijke manier hebben gevonden om veel geld te verdie nen tegen een verwaarloosbaar risico. Omdat de handel online volstrekt anoniem is en de ont moetingen buiten ieders zicht plaatsvinden, is de pakkans vrij wel nul. „En als ze ooit eens ge pakt en veroordeeld worden, zijn de straffen schandalig laag." Zonder enige terughoudend heid zegt hij ook dat de klanten van de meisjes veel te lage straf fen krijgen. „Het zijn kinderver krachters die levens vernieti gen." Hij vindt dat het tijd wordt dat de Zeeuwse samenleving de ogen en oren goed opent en ver dachte situaties bij WATCH of de politie meldt. „Niet alleen ou ders, verzorgers of vrienden van slachtoffers. Ook docenten, con ciërges, taxichauffeurs, medici, nachtportiers en allerlei anderen moeten zich vragen gaan stellen als ze zien dat jonge kinderen dingen doen die ze nog niet ho ren te doen." Yvo Boonman (In- tervence): „Het zou al wat zijn als die nachtportier van dat Middel burgse hotel even nadenkt als hij ziet dat een meisje en drie man nen op een kamer zijn." Een minderjarig meisje moet achter het stadskantoor in Goes van haar loverboy met een dobbelsteen gooien. Het aantal ogen dat ze gooit staat gelijk aan het aan tal klanten dat ze die avond moet af werken. Een minderjarig meisje krijgt onder schooltijd van haar loverboy via Snapchat opdracht om naar een seks- klant te gaan. Hij geeft via sociale media precieze instructies waar ze moet zijn en wat ze moet doen. Een taxi haalt haar op en zet haar later af zodat ze weer les kan volgen. Het is een van de voorbeelden die Zeeuwse hulpverleners ver tellen als ze het hebben over loverboys in Zeeland. Hoeveel, dat weten rechercheur Ron Am- perse, Marieke Dekkers (Veilig heidshuis) en Yvo Boonman (In- tervence) niet. Maar ze weten wel dat honderden -vooral kwetsbare- meisjes op een schaamteloze en berekende ma nier worden misbruikt door mannen. Ze zien ook dat vele mannen bereid zijn te betalen voor seks met een minderjarig meisje. WATCH Nederland plaatste nog niet zo lang geleden zeven lokadvertenties op Kinky.nl, een van de grootste sekssites van Ne derland. 'Ik doe alles, geen con doom, na vier uur 's middags of in het weekend'. Van de 11.000 viewers in an derhalve dag wilden 1.296 daad werkelijk een seksafspraak ma ken. Vervolgens zochten mede werkers van WATCH contact met 84 van deze potentiële klan ten en vertelden dat het aangebo den meisje in werkelijk heid vijftien was. Tot hun verbijstering bleek dat zestig van deze 84 mannen dat geen enkel be zwaar vonden. Zij wilden een seks- date. Rechercheur mensenhan del Ron Am- perse zegt vrijdag 13 oktober 2017 PC Axel Buyse is Algemeen Af gevaardigde van de Vlaamse Regering. Hij reageert op het boek Troebele Betrek kingen waarin Roel Zijlmans onder meer stelt dat Neder land geen verplichtingen naar België heeft als het om de bevaarbaarheid van de Westerschelde gaat. Axel Buyse De benedenloop van de Westerschelde bevindt zich op Neder lands grondgebied, fotocamileschelstraete Onder schoc Bij de rampenbestrijding is infor matievoorziening cruciaal. Jan Brink, teamleider ICT van Veilig heidsregio Zeeland (VRZ), ver telt in de Week van de Zeeuwse Veiligheid over hoe de veilig heidsregio hulpverleners en bur gers bij ramp en ontij bereikt. J Hoe afhankelijk is de hulpver lening van computers en inter netverbindingen geworden? Vroeger stond alles wat we moes ten weten in handboeken. Heel veel informatie komt tegenwoordig via computers en internet bij de hulp verleners terecht. Door die informa tie op een tablet te downloaden blijft die beschikbaar, mocht internet wegvallen. De kans op uitval van in ternetverbindingen proberen we te verminderen doordat we zijn aange sloten bij meerdere providers voor vaste en mobiele communicatieWe wedden dus op meerdere paarden. Verder werken onze eigen netwer ken C2000 en P2000 onafhankelijk van deze internetproviders. En we hebben satelliettelefoons. 2 Is informatie ook nog ouder wets op papier te raadple gen? Uiteraard hebben als back-up alle handboeken hier in de kast staan. 3 De Veiligheidsregio maakt gebruik van social media en sms-diensten om burgers snel te kunnen informeren. Wat te doen als dit niet werkt? We kunnen inbreken op het tv-sig- naal van Omroep Zeeland en via hun radiofrequentie informatie verstrek ken. Het is dan wel belangrijk dat mensen die uitzendingen kunnen ontvangen. Het is goed om een transistorradiootje op batterijen in huis te hebben. Dan ben je niet af hankelijk van de kabel zoals bij de televisie en van de netstroom. Daar naast zijn er de auto's van hulpdien sten die op pad gaan om met luid sprekers mensen te waarschuwen. -Jan Brink, veiligheidsregio Ook hier geldt dus dat we meer dan één ijzer in het vuur hebben. 4 Heeft de Veiligheidsregio een eigen noodstroomvoor- ziening? Jazeker. We hebben twee noodge- neratoren en een voorraad diesel voor minstens 24 uur. In principe kunnen we dus doordraaien bij een stroomstoring. 5 Als alle verbindingen on danks alles toch zijn wegval len, kan er dan een beroep worden gedaan op zendamateurs zoals in 1953? Ja, we hebben een overeenkomst met de zendamateurs van de Delta Radio Communicatie Ondersteu ning, de DRCO. Dat zijn zo'n twintig zendamateurs die op strategische plaatsen, verspreid over Zeeland, in actie kunnen komen. De mensen van de DRCO, met wie we regelma tig oefenen, kunnen verbindingen tot stand brengen binnen en buiten de provincie. Ze hebben een koffer met een zender-ontvanger die op een accu werkt. De zendamateurs zijn onze laatste strohalm als alle normale verbindingen falen. Gideon van Aartsen van Terre des Hommes. Emile Calon Het gebeurt ook in de Ooster- schelderegio. Het gebeurt ook op Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36