Peterson gaat op windpark vliegen ontharders Water- II Rechters Kasteelmoord weigeren op te stappen Kunstmanifestatie vraagt oog voor plaatselijke kunstenaars 4 De tijdelijke kunstroute 'Kijk daar beweegt iets' is de Middelburgse aanvulling op de internationale tentoonstelling Fagade. „Het is verbazingwekkend hoeveel moois er is." PvdA wil geen mestvergister bij Rilland water A specialist Het zal niet alle klanten van 't Smulhoekje opvallen. Op de overkapping van de frietkraam tegenover de Middel burgse schouwburg zit deze maand een mannetje met een ge ranium naast zich. Zijn lichaam is gemaakt van hout, zijn hoofd en nek van een omgekeerde ijzeren gieter. Het is een object van ..nn.., een pseudoniem van kunstenaar Ramon de Nennie. Hij is een van de initiatiefne mers van de kunstroute 'Kijk daar beweegt iets (achter de gerania)'. Op meer dan 22 plekken in Mid delburg exposeren plaatselijke kunstenaars hun werk in vitrines, etalages, vensters van woonhui zen, op deurposten en aan muren. Soms zo onopvallend dat kunst- We vergeten nogal eens wat er voor onze voeten beweegt liefhebbers even moeten zoeken, ondanks de plattegrond in hun hand. Wie langs de werken wandelt, wordt ook geconfronteerd met eerdere manifestaties als het Nis- senproject uit 1997, Terloops Mid delburg uit 2006, 'Stel de stad een vraag' - dat door galerie Caesuur wordt georganiseerd in verband met het 800-jarig bestaan van Middelburg - en diverse grote en kleinere expo sities. En met blauwe stippen zijn op de plattegrond ook alle objecten aan gegeven van de prestigieuze kunstmanifesta tie Facade. De Nennie heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij het jammer vindt dat die voorbijgaat aan kunst die in Zeeland wordt gemaakt. Vandaar de aanvulling. „Toen ik op de pedagogische academie zat, twijfelde ik of ik bioloog wilde worden of iets met kunst wilde doen. Uiteindelijk kon ik niet tegen die kriebelbeestjes. Maar wat we in die bio- logieklas deden, was af en toe een tegel op lichten om te zien wat zich daar al lemaal onder bewoog. Dat is hier ook de bedoeling. Door de aan dacht voor de grote kunst van bui ten vergeten we nogal eens wat er voor onze voeten beweegt. Dat is heel veel en heel mooi. We hebben vooral de kunstenaarsinitiatieven zichtbaar willen maken. Het is verbazingwekkend wat er hier al lemaal zit." Bij de expositie horen ook an dere activiteiten en lezingen, zoals morgen. Dan komt Arno van Roosmalen, directeur van Stroom (centrum voor beeldende kunst) in Den Haag, bij het hofje onder de Lange Jan vertellen over de kracht van beeldende kunst voor de stad. De lezing begint om 16.00 uur. Uiteindelijk is alles een opmaat voor de vijftiende en de laatste uit gave van het kunsttijdschrift De creet, dat in december wordt ge presenteerd. „Dat wordt een blauwdruk van tweehonderd pagina's over actuele kunst in Zeeland", voorspelt De Nennie. „Die geven we aan de ge meente, zodat ze ons bij een vol gende editie van Fagade niet meer kunnen negeren." BRUGGE De rechters in de zaak van de Vlaamse Kasteelmoord stappen niet uit eigen beweging op. Dat meldt de Brugse rechtbank. Hun lot ligt nu in handen van het Hof van Beroep in Gent. De Kasteelmoord draait om de gewelddadige dood van kasteelheer Stijn Saelens uit Wingene, begin 2012. Er staan vier verdachten te recht. De advocaten van één van de ver dachten, R.L., dienden begin deze week een wrakingsverzoek in. Ad vocaten van een andere verdachte, A.G., sloten zich daar later bij aan. Ze vinden dat de rechters moeten opstappen, omdat die niet vol doende onderzoek willen doen naar de vraag of de recherche infor manten in een cel met IJzendijke- naar E. de C. zou hebben gezet. De C. is ook verdachte. Verklaringen van hem aan de vermeende infil trant zijn schadelijk voor de andere verdachten. Bij een wrakingsverzoek krijgen rechters eerst de kans zelf hun oor deel te geven en eventueel op te stappen. Ze willen blijven, laten ze nu dus weten. Nu gaat het Hof van Beroep de zaak beoordelen. Het kan acht dagen duren voor er een uit spraak is. Als de rechters moeten opstappen, loopt het proces grote vertraging op. MIDDELBURG De vergistings- installatie die bij Rilland moet komen profiteert van vergun ningen die nooit zijn afgegeven met de bedoeling om grootscha lige mestvergisting uit Brabant mogelijk te maken. Dat stelt de Statenfractie van de PvdA. Zes jaar geleden zijn vergun ningen verleend aan de Groene Poort, een initiatief van vijf boe ren die aan de Bathpolderweg lokaal agrarisch afval wilden verwerken en het resterende gas, water en CO2 wilden toepassen in het nabijgelegen glastuin bouwbedrijf Lans. Het project kwam nooit van de grond. Gevolg daarvan nu is wel dat de op één na grootste mestvergister van Nederland mogelijkheden ziet in een glas tuinbouwgebied met een te smalle toegangsweg die onder deel is van het Fietsnetwerk Zee land. De PvdA wil weten waarom de vergister niet gewoon op een Brabants bedrijventerrein kan gaan zitten en vraagt de provin cie samen met de gemeente Rei- merswaal de vestiging te voor komen. De internationale logistieke dienstverlener Peterson begint op vliegveld Midden-Zeeland een passagiersterminal voor helikop- tervluchten naar het windpark Borssele, dat 22 kilometer uit de kust van Walcheren wordt ge bouwd. Peterson heeft in Den Helder al zo'n helikopterservice voor het Nederlandse deel van de Noord zee. Het vliegt personeel naar en van olie- en gasplatforms en windparken op zee. De bouw van windparken op zee bieden groei kansen. Daarom wil Peterson neerstrij ken op Zeeland Airport in Arne muiden. Op die plek zit het zeer dichtbij windpark Borssele waar van de bouw van de delen 1 en 2 eerdaags begint. Peterson denkt dat Zeeland Airport logistiek de beste plek is om personeel naar en van het windpark te vervoeren. Het is een kwartier vliegen naar de windmolenlocatie die een op pervlakte zo groot als Walcheren heeft. Efficiënt en kostenbespa rend, noemt het bedrijf de vlieg veldlocatie. Het Zeeuwse bedrijf Sky Pictu res van Erna en Izak van Malde- gem is blij met de komst van Pe terson. „Het is mooi dat we het be drijf kunnen faciliteren met kan toor- en terminalruimte." Dong Energy, dat vanaf 6 no vember zich Orsted gaat noemen, bouwt de windparken Borssele 1 en 2. Tot 2020 zijn er 1.000 mensen aan de slag voor de bouw van het windpark. De komende 25 jaar is er voor onderhoud werk voor 100 tot 200 mensen. Dat betreft di recte en indirecte banen. Een con sortium van Shell, Van Oord, Eneco en Mitsubishi/DGE bouwt Borssele 3 en 4. Dat is ongeveer even groot als 1 en 2 en zal het zelfde aantal vliegbewegingen vereisen. Het totale windpark le vert 1.400 megawatt. £nj otj iMtfór! vrijdag 13 oktober 2017 PC Route langs Zeeuwse kunst Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Ramon de Nennie Op de kiosk van 't Smulhoekje zit een mannetje met een geranium. Het is een object van een tijdelijke kunstroute in Middelburg, foto ruben oreel Vliegveld Midden-Zeeland wordt de springplank voor het vliegverkeer naar en van het aan te leggen windpark Bors- sele. Het logistieke bedrijf Pe terson wil zich er vestigen met een helikopterservice. Arnemuiden Frank Balkenende Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32