Verdronken (1 Jacht geopend op loverboys Steeds minder woningen te koop 2 MAAN LEO KORTNG T LROE o Column Al flink wat jaartjes woon en werk ik in Zeeland maar nog nooit had ik mij ge waagd in het Verdronken Land van Saeftinghe. Misschien wel omdat dit gebied zozeer tot de ver beelding spreekt dat een confron tatie met de werkelijkheid slechts kon teleurstellen. Alleen al de woorden die dit 3580 hectare grote stuk land aankleven sidderen van de magie: Allerheiligenvloed (die in 1570 het gebied onder water zette en enkele dorpen verzwolg), brakwaterschor, kweldergras, slik, melkkruid, Speelmansgat, Ijskel der, langbaardgras. En dan de vo gels die er broeden: de tureluur, de rietzanger, de baardman, de porse leinhoen. En wat te denken van de insecten: schorzijdebijen, gele pendelzweefvliegen! Toch heb ik onlangs de stoute schoenen (of beter gezegd: de laar zen) aangetrokken om dit mythi sche zoetzoute gebied aan een rea lity check te onderwerpen. Aan de zijde van mijn eveneens gelaarsde echtgenoot begaf ik mij tijdens een lichtbewolkte zondagmiddag op weg. We hadden gekozen voor de Ruige Laarzen Route, die 2 km door een modderige, grassige delta leidde, waarin talrijke geulen van de expeditie een relatief uitdagende onderneming maakten. Aan het be gin van de route waarschuwde een bord ons ervoor dat betreding op ei gen risico geschiedde en dat het ge bied bij springtij onder water kwam te staan. Aanvankelijk voel den wij ons behoorlijk belachelijk met onze laarzen, want de grond bleek allerminst drassig en de geu len waren slechts handbrede sple ten. De enige dreiging die ons be reikte was het hartverscheurende gejammer van een schaap dat op de een of andere manier geïsoleerd was geraakt en nu een vergeefse op roep om hulp deed bij zijn ver ver wijderde broeders en zusters. Die vuilwitte vlek op dat rieteilandje: dat moest het arme dier zijn. Amper beroerd hierdoor hobbel den wij verder... (wordt vervolgd) Wij voelden ons behoorlijk belachelijk met onze laarzen DESTELLING Vandaag: Het probleem van loverboys wordt in Zeeland onderschat Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VANbAAö IS HET VRIJbA6 bE &ERTIEN&E Goese leerling naar conferentie Napels Zes titels voor Boekenprijs Kindervoorstelling afgelast GOES Prijs voor Goese scriptschrijver Meldpunt WATCH Nederland be gint vandaag in Vlissingen een actie om commerciële seksuele uitbui ting van minderjarige meisjes onder de aandacht te brengen. Het is een programma van kinderrechtenorga nisatie Terre des Hommes en het Centrum tegen Kinderhandel en Mensenhandel (CKM). WATCH speurt met professionele krachten naar loverboys en hun klanten en beschermt de slachtoffers. Ze heeft de steun van de politie en hulporga nisaties. Een 'zorgwekkend' deel van de minderjarige meisjes, over wie de meldingen gingen, is slachtoffer van loverboys. Ze moeten per dag tot twintig klanten afwerken om vol doende geld bijeen te krijgen voor hun pooiers. Ze worden aangeboden op sekssites als Kinky.nl en Seks- jobs.nl. In die advertenties staat vaak versluierd dat ze minderjarig zijn. Marieke Dekkers (Veiligheidshuis Zeeland): „Dan staat er dat ze pas na schooltijd kunnen. Dat is toch dui delijk." Volgens Ron Amperse (re chercheur mensenhandel Zeeland) heeft de politie te weinig mensen om alles te behandelen. „Alleen al in 2016 hadden we in de regio Zeeland/ West-Brabant te maken met 496 signalen van mensenhandel. Elk j aar loopt het op. In 2012 waren het nog maar 170." Gideon van Aartsen, pro jectleider WATCH Nederland, zegt dat loverboys hun werkwijze de af- Het is geëxplodeerd. We zien dat grote aantallen meisjes worden aangeboden gelopen jaren sterk hebben veran derd omdat ze hun meisjes nu on line aanbieden. „Het is geëxplo deerd. We zien dat grote aantallen meisjes worden aangeboden. Bin nen twaalf uur nadat ze 'worden binnengehaald' werken ze. Ze moe ten vaak vele honderden tot duizend euro per dag verdienen voor hun loverboys." Hoewel er in Zeeland hard ge bouwd wordt, is het aantal te koop staande huizen sterk afgenomen. In de provincie stonden volgens de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars (NVM) begin deze maand 1.777 woningen te koop, een jaar geleden waren dat er 2.509. Vol gens de NVM heeft de woning markt in Zeeland 'de top bereikt'. In Zeeuws-Vlaanderen nam het aantal te koop staande woningen af tot 436, een kwart minder dan vorig jaar. In Midden- en Noord- Zeeland staan 1.341 woningen te koop, bijna een derde minder. De terugloop is een landelijke trend. Ondanks het verminderde aanbod daalde de gemiddelde ver koopprijs in Zeeuws-Vlaanderen de afgelopen twaalf maanden met 2,3 procent. De laatste drie maan den is er echter weer een lichte prijsstijging. In de rest van Zeeland liggen de verkoopprijzen ten op zichte van oktober gemiddeld 3,5 procent hoger. De laatste drie maanden zijn de prijzen nog har der gestegen: plus 5,3 procent. Een huis ging in Zeeuws-Vlaanderen gemiddeld voor 191.000 euro van de hand, in de rest van Zeeland voor 227.000 euro. Het aantal ver kopen daalt in Zeeuws-Vlaande ren (-4,7 procent vergeleken met 2016), in de rest van Zeeland is nog een plus te noteren van 14 procent, maar ook hier vlakt de laatste maanden de groei af. De huizen die dit jaar tussen juli en september werden verkocht hadden in Zeeuws-Vlaanderen ge middeld 106 dagen te koop gestaan en elders in de provincie 74 dagen. Er zijn overigens nog veel huizen die al langer dan een jaar op een koper wachten. In Zeeuws-Vlaan deren gaat het om 214 huizen, bijna de helft van het totale aan bod. In de rest van Zeeland is ruim 40 procent van het aanbod, 558 woningen, voor oktober 2016 te koop gezet. RODENSTOCK op de complete bril vrijdag 13 oktober 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: De provincie moet meer re clame maken om nieuwe Zeeuwen te trekken 657 reacties t>AT HET VAN1&AA® VRIJAAS t*E &ERTIEN- t>E IS, ZEI IK... LUISTER JE EK5ENLIJK WEL GOES Matthijs de Jongh uit Goes verblijft deze week in Napels. De leerling uit vwo 5 van het Pontes Goese Lyceum doet mee aan Euro-Med, een con ferentie voor scholieren uit heel Europa. Ze dis cussiëren over internatio nale problemen, als echte Europarlementa riërs. Matthijs is één van de zes Nederlandse scholieren die meedoen aan de conferentie. VLISSINGEN De jury van de Zeeuwse Boekenprijs heeft een selectie van zes boeken gemaakt, die in aanmer king komen voor de boe kenprijs van dit jaar. Dat zijn (alfabetisch op titel): Hans Verhagen: Alle ge dichten-, Wim Hofman: Bramen plukken; Jan Vantoortelboom: De dra ger-, Lo van Driel: Een ge tekend leven-, Carolijn Vis ser: Selma-, Wessel te Gussinklo: De Weerge keerde bloem. De winnaar wordt zaterdag 4 novem ber bekendgemaakt. MIDDELBURG Wegens ziekte gaat de kindervoorstelling 'Loet griezelt met de Sprook jeskoningin' niet door. De voorstelling zou morgen om 15.00 uur plaatsvin den in ZB in Middelburg. Samen met Ruth Bakker, theatermaker en auteur, wordt gekeken naar een nieuwe datum. Mensen die kaartjes hebben ge kocht worden geïnfor meerd door Zeeland theaters en krijgen hun geld terug. Benn Flore uit Goes is in de prijzen gevallen met zijn filmscript 'Just Di vorced, or how to rob the Maffia'. In de nieuwe Cannes Golden Plume International Screenwri- ting Competition won hij de Grand Prize. In de fi nale hield Flore onder anderen Theodore Carl Soderberg achter zich. Soderberg is schrijver en speelde rollen in films als 'Basic Instinct' en 'Jurassic Park'. Vele honderden Zeeuwse meis jes hebben jaarlijks te maken met gedwongen seks. Exacte aantallen zijn niet bekend. Maar alleen al vanuit Walcheren kreeg het Veiligheidshuis Zeeland in twee jaar tijd meldingen over meer dan driehonderd kinderen. Emile Calon Vlissingen -Gideon van Aartsen, WATCH »ZEELAND 8 Theo Giele Vlissingen WALSTRAAT VLISSINGEN WWW.TILROE.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2