25 Redelijke start Luiten in Italië Na dewereldititel tijdrijden op de weg weg is de honger van Annemiekvan Vleuten (35) nog niet gestild. Op de EK baanwielrennen moet blijken of nóg zo'n titel mogelijk is. Rojer en Tecau naar Londen Wolff verliest koppositie Het heeft een kwartiertje geduurd, maar dan is Annemiek van Vleuten weer aanspreekbaar. Ze heeft de tien rondjes op de wielerbaan - tweeën halve kilometer - op volle snelheid net binnen de drie minuten afgelegd. Adem afgeknepen, benen ontploft, maar ze stapt met gebalde vuisten van de baan. Van Vleuten reed op schema voor een persoonlijk record op de drie kilometer, de afstand die ze volgende week bij de EK in Berlijn moet rijden. „Dus nu begint het echt te kriebelen." Hoe diep ze gaat bij zo'n laatste test? Nou, dat sprintkampioene Dafne Schippers op het middenter rein een training geeft aan een klasje genodigden van een sponsor, is Van Vleuten bijvoorbeeld volledig ont gaan. „Want ik zie dan echt even he lemaal niets meer", beschrijft ze de pijn waarmee ze van haar fiets stapte. Lachend: „En normaal gesproken zou ik nu vakantie vieren." Laten we wel wezen, een paar weekjes vrij zou ook niet zo vreemd zijn. Zeker na een wieier jaar dat in ja nuari in Australië begon en drie we ken terug in het Noorse Bergen tot een climax kwam met een wereldti tel tijdrijden. En afgelopen week einde werd Van Vleuten en passant ook nog even nationaal kampioene op de mountainbike. Dat was vooral voor de lol, haast ze zich te zeggen. Serieus „En dit is wél serieus", zegt Van Vleuten (35) over het nieuwe doel dat ze zich heeft gesteld. Ze wil namelijk nóg een regenboogtrui. Op de indivi duele achtervolging op de baan. De WK zijn eind februari, hier op de zelfde baan in Apeldoorn. Vandaar dat bondscoach Peter Schep haar nu meeneemt naar de EK in Berlijn, waar moet blijken of Van Vleuten een re ële kans maakt. „Ik ga nu het EK rijden en dan de wereldbeker in Polen, mits ik me daarvoor plaats. Daarna gaan we de balans op maken", zegt ze zelf. „Want ik ga niet meedoen om het mee doen. Als ik het kan, dan bijt ik me erin vast. Ik moet aanknopingspun ten vinden. Voor een medaille? Nou, Als ik denk dat een wereldtitel niet mogelijk is, dan ga ik ook niet naar de WK mijn ambities liggen hoog. Als ik denk dat een wereldtitel niet moge lijk is, dan doe ik het niet. Ik ga alleen voor de WK als ik kansen zie voor die trui. Zo niet, dan richt ik me op het voorjaar op de weg." De gedachte om uit te komen op de individuele achtervolging, nestelde zich anderhalfjaar gelden in het hoofd van Van Vleuten en liet haar niet meer los. Het was mede ingege ven door haar Australische ploeg Orica-Scott. Aan de andere kant van de wereld is baanwielrennen bijna cultureel erfgoed en haar mecanicien Pat Ryan spoorde Van Vleuten, speci aliste in tijdritten en prologen, aan om het toch vooral eens te proberen. Dus benaderde Van Vleuten bondscoach Schep en deed dit voor jaar in Apeldoorn al een handvol trai ningen mee met de baanploeg. Die trainingsuren zijn pure noodzaak. Want Van Vleuten kan weliswaar snoeihard rijden, ze zal ook moe ten afrekenen met vrouwen die van de houten piste hun speciali teit hebben gemaakt. „Mijn eer ste keren waren onwennig. Ik sta hier als een beginneling. Voor de mensen van de baanploeg is het al lemaal automatisme, terwijl ik eerst toch met samengeknepen billen reed. Ik heb zo'n beperkte baanerva- ring, dat ga ik niet in een maandje wegpoetsten. Er komt meer bij kijken dan zomaar twaalf rondjes rijden." Dat ziet ook bondscoach Schep. „Ze heeft moeite om technisch alles goed te doen, de perfecte lijn te rij den en de bochten in te vallen. Dat gaat steeds beter. En een staande start op een groot, vast verzet is an ders dan met een lichte versnelling van een podium afrijden. Maar dat hebben we geaccepteerd." Tegenover de tekortkomingen van Van Vleuten als baanrenster staan haar sterke eigenschappen. Schep: „Een goede proloog is bijna per defi nitie een goede achtervolging. En ze kan ongelooflijk diep gaan. De eerste keren dat ze hier kwam, begon ze meteen te rammen. En daarna nog zeggen dat ze het leuk vindt." Tel daar haar winnaarsmentaliteit bij op. Schep: „Annemiek is iemand die voor de knikkers gaat. Ze komt niet naar de wielerbaan voor een ze vende plek. Ik hoop dat het EK ons de belofte doet dat er meer in zit." En dan, daarna, als ze zich eenmaal verzekerd heeft van deelname aan de WK, dan is het tijd voor vakantie, zegt van Vleuten. „Na de wereldbe ker in Polen parkeer ik mijn fiets er gens en ga ik drie weken backpacken in Australië. Ook een avontuur." vrijdag 13 oktober 2017 GOLF Joost Luiten heeft een redelijke start gemaakt bij het Italiaans Open, het vijfde toernooi van dit jaar in de lucratieve Rolex Se ries. De Nederlandse prof legde de eerste achttien holes op de golfbaan van het Parco Reale in Monza af in 68 slagen, drie onder het baangemiddelde. Hij staat hierdoor op de ge deelde 31ste plaats. Zijn achterstand op zes koplo pers is vier slagen. Luiten is dit jaar nog altijd op zoek naar een topresultaat. De vijfvoudig winnaar op de Europese Tour wist nog geen toernooi bij de beste drie te eindigen. TENNIS De Nederlander Jean-Julien Rojer (foto) en zijn Roemeense dubbel- partner Horia Tecau heb ben zich verzekerd van deelname aan de ATP Fin als volgende maand in Lon den. Het koppel, dit jaar al de beste op de US Open, bereikte de kwartfinales in Sjanghai door een zege op het Colombiaanse tweetal Juan Sebastian Cabal en Robert Farah (3-6 6-410- 6). Ze stelden hiermee hun plek bij het eindejaarstoer- nooi met de beste acht koppels van het seizoen veilig. Rojer en Tecau maken voor de derde keer als duo hun opwachting bij de ATP Finals. In 2015 pak ten ze de titel. DAMMEN Wouter Wolff is zijn koppositie kwijtgeraakt bij het WK dammen in Tal linn. De 18-jarige Groninger verloor in de zevende ronde van Guntis Valneris. De Litouwse grootmeester is de nieuwe koploper met negen punten. Wolff zakte naar de vijfde plaats met zeven punten. Wolff was tot dusver de grote verras sing op het WK. Van de twaalf finalisten is hij de enige die niet de titel inter nationaal grootmeester achter zijn naam heeft. Hij beging tegen Valneris in de beginfase van de partij een fout die zijn nederlaag in leidde. Alexander Baljakin (gedeeld 2de) en Martijn van IJzendoorn (gedeeld 8ste) speelden remise. 'Ik ga niet meedoen om het meedoen' Daan Hakkenberg Apeldoorn Annemiek van Vleuten droomt van een wereldtitel op de baan. fotokoenverheijden T Enkele weken geleden veroverde ze al de regenboogtrui bij de tijdrit op de weg. fotocorvos —Annemiek van Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25