zich suf na wegvallen van twee spelbepalers 23 als geroepen, voor de ander had het niet gehoeven AJAX Na de interlandperiode speelt Ajax morgen thuis tegen Sparta. De break voelde voor Ajax bijna letterlijk als een adempauze. Na de dramatische seizoensstart was Amsterdam even niet het middelpunt van de belangstel ling. De geflatteerde 0-4 zege in Heerenveen was wat dat betreft de ideale manier om de eredivi- sieloze periode aan te vangen. Maar nu alle internationals weer zijn binnengedruppeld op trainingscomplex De Toekomst, zijn de ogen vanzelfsprekend gericht op Ajax. Het thuisduel met Sparta mag geen probleem zijn, maar een weekeinde later staat in de Rotterdamse Kuip de Klassieker op het programma. Het is het moment waarop Ajax-trainer Marcel Keizer eens uitgepuzzeld moet zijn qua op stelling. Is de overwinning in Friesland genoeg om vast te houden aan dat winnende elf tal? Met basisplaatsen voor de Oostenrijkse nieuwkomer Max Wöber en routinier Lasse Schone als meest in het oog springende veranderingen. En David Neres dan, krijgt hij nu eindelijk eens een paar wed strijden achter elkaar het ver trouwen? Een interlandperiode is bij een topclub nooit de ideale pe riode om te werken aan auto matismen, waar Ajax juist zo'n behoefte aan heeft. Van het ba sisteam in Heerenveen hadden zeven spelers (De Ligt, Velt- man, Wöber, Van de Beek, Ziy- ech, Schone en Younes) ver plichtingen met hun land. Wat in dat rijtje opvalt, is dat alleen Ziyech bij Marokko (1 wedstrijd) en Wöber bij Oos tenrijk (2 keer) de volle 90 mi nuten speelden. De Neder landse internationals deden geen minuut mee. Schone en Kasper Dolberg moesten bij Denemarken genoegen nemen met een invalbeurt. En Amin Younes werd tijdens de twee kwalificatiewedstrijden van Duitsland twintig minuten speeltijd gegund. tussen de vervelende krachtoefe ningen door zien ze tien meter ver derop hun ploeggenoten op het trainingsveld een training afwer ken. Mét bal. Belangrijk Bij AZ zijn ze in mineur. „Want Marko was zó belangrijk voor ons", zegt trainer John van den Brom, die toch nog maar een keer heeft teruggekeken hoe de blessure is ontstaan. „Eenzelfde soort situatie als toen met Calvin. Beiden spelen de bal te ver voor zich uit en komen dan in een duel waarbij de tegen stander op hen valt. Normaal heb ben ze controle over de bal en ko men ze beiden niet in zo'n situatie. Het waren in elk geval klassieke voorbeelden van een kruisband blessure." Van den Brom sombert: „De ne derlaag tegen Feyenoord was een teleurstelling, maar voor de lange termijn is de blessure van Marko veel erger." Het blessurespook waart toch al rond bij de club. Zon dag tegen FC Groningen mist hij waarschijnlijk ook nog eens aan voerder Ron Vlaar, die er enige tijd niet bij zal zijn. Rens van Eijden is nog een twijfelgeval. Van den Brom staat nu voor een Je moet niet ten koste van alles vasthouden aan de speelstijl als je de spelers niet hebt ingewikkeld tactisch vraagstuk, omdat Vejinovic de spil in zijn elf tal was. „Hier houd je geen reke ning mee." Er zijn alternatieven voor handen, maar het is een feit dat AZ niet over een speler als Ve jinovic beschikt. De Noor Fredrik Midtsjo zal Ve jinovic zondag tegen FC Gronin gen vervangen. Al kwam de in au gustus gehaalde middenvelder tot nu toe nog niet voor in de plannen van Van den Brom. Hij is boven dien veel meer een loper dan Veji novic. „Een ander type", zegt Van den Brom. „Maar we hebben hem natuurlijk niet voor niets gehaald." Mats Seuntjens speelde tegen Feyenoord op de plek van Vejino vic toen die uitviel. „Hij kan het", zegt Van den Brom. „Voetballend sowieso. Maar we moeten ook naar het verdedigende aspect kijken." AZ zou ook het middenveld anders in kunnen richten. „Ik vind niet dat je ten koste van alles moet vast houden aan de speelstijl als je de spelers niet hebt." Ondertussen lapt Van den Brom zijn spelers op. Die vinden zichzelf na nederlagen tegen Excelsior en Feyenoord plots weer terug op een teleurstellende achtste plaats op de ranglijst. „Je ziet dat de jongens die ook een soortgelijke blessure heb ben gehad het zich het meeste aan trekken. Die weten precies wat voor een traject Calvin en Marko in zijn gegaan. Ik heb zelf ook zo'n blessure gehad. Aan de andere kant weet je ook dat het goed komt. De één is er na zes maanden weer bo venop, de ander heeft er wel tien voor nodig." UITSLAGEN PSV Het plukje overgebleven spe lers op De Herdgang genoot tijdens de interlandperiode van een soort winterslaap, waar coach Phillip Cocu mis schien wel liever de cadans had willen vasthouden. Vandaag neemt hij de gevoelstempera tuur en fysieke staat van zijn ploeg op na de WK-kwalifica- tieronde. Santiago Arias en Gaston Pe reiro keren vanuit Colombia en Uruguay ongetwijfeld terug met een feestneus op. Hirving Lozano speelde deze week we gens een elleboogblessure niet voor Mexico en moet vandaag zien aan te haken bij de groepstraining. Daarna is pas definitief duidelijk of hij inzet baar is, hoewel de geluiden vanuit Mexico niet op iets ern stigs wezen. Jeroen Zoet, Marco van Ginkel en Jürgen Locadia meldden zich eergiste ren, nog geen elf uur na de uit schakeling van het Nederlands elftal, alweer bij de club. Het in de eredivisie verras sende VW is overmorgen op papier niet de meest lastige kluif voor PSV, maar de Venlo- naren blijken veel taaier en veerkrachtiger dan voor de start van de competitie werd verwacht. Opmerkelijk genoeg won Jong PSV in De Koel vier keer op een rij in de jaren dat VW op het tweede plan actief was, maar het is typisch zo'n wedstrijd waarin PSV 1 zou kunnen vastlopen. De ploeg van Cocu zal het spel moeten maken, maar blijkt daarin vooralsnog door tastender en effectiever dan vorig seizoen. Met vooral Lo zano, Locadia en Van Ginkel heeft Cocu de beschikking over makkelijke scorende pi onnen die vorig seizoen voor de winterstop niet of bijna niet (Locadia) inzetbaar waren. Defensief heeft de trainer zijn vaste kwartet gevonden en blijft PSV voorlopig overeind, mede dankzij een in topvorm verke rende Zoet. Bij de buitenwacht zijn er nog veel twijfels, maar intern is er bij PSV de volle overtui ging dat de route naar ti tel drie in vier jaar be gaanbaar is. vrijdag 13 oktober 2017 titel is weer geopend Krijgt Lasse Schone (m) weer een basisplaats? FOTO VI IMAGES —John van den Brom DAMMEN WK in Tallinn, zevende ronde: Van IJ- zendoorn (Ned) - Tsjizjov (Rus) 1-1, Wolff (Ned) - Valneris (Let) 0-2, Balja- kin (Ned) - Virny (Dui) 1-1. Stand: 1. Valneris 9. 2. Baljakin, Schwartzman (Rus), Tsjizjov 8, 6. Ani- kejev (Oek), Atse (Ivo), Wolff 7, 8. Van IJzendoorn, Georgiev (Rus), Vatoetin (WRu), Virny, Ivanov (Oek). TENNIS Mannen. Sjanghai, derde ronde: Gasquet (Fra) - Simon (Fra) 7-5 6-7 6-3, Del Potro (Arg/16) - A. Zverev (Dui/3) 3-6 7-6 6- 4, Dimitrov (Bul/6) - Querrey (VSt/10) 6-3 7-6, Nadal (Spa/1) - Fognini (Ita) 6- 3 6-1, Federer (Zwi/2) - Dolgopolov (Oek) 6-4 6-2, Cilic (Kro/4) - Johnson (VSt) 7-6 6-4. Vrouwen. Hong Kong, tweede ronde: Gibbs (VSt) - Svitolina (Oek/1) 0-1 Walk-over, Cabrera (Aus) - Wozniacki (Den/3) 0-1 Walk-over. Tianjin, tweede ronde: Sjarapova (Rus) - Linette (Pol) 7-5 6-3, Peng S (Chn/3) - Wang X (Chn) 6-2 6-2. 4 Gaston Pereiro (I) en Marco van Ginkel zijn na de interlandperiode weer terug bij PSV. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23