Intertoys na overname toe aan grondige vernieuwing €1399 E 17 ...V.VAV #*A* €100? Op zoek naar het noorderlicht Bewoners lopen ook risico als ze lang leven. Als het geld voortijdig op is, wat dan? Moet de bank de mensen uit hun huis zetten om dat ze de hypotheek of de huur niet meer kunnen betalen? „Het is een pr-ramp als de bank een stel oudjes uit hun huis zet. Dus dat zullen ze niet doen", ver wacht Elsinga. Dat betekent dat het langlevenrisico bij de bank ligt. Vandaar dat ze nauwelijks producten aanbieden. In de praktijk komt het erop neer dat woningbezitters klem zitten. Het huis verkopen en gaan huren is moeilijk omdat er onvoldoende alternatieven in de huursector zijn. De overwaarde te gelde maken, is bijna onmoge lijk omdat financiële instellingen die producten nauwelijks aan bieden. Bovendien staan consu menten nog steeds wantrouwig tegenover banken. „Ze denken dat er wel veel geld naar de bank zal gaan als ze zo'n product aanbieden. En dat klopt ook, want de banken moeten veel risi co's afdekken", zegt onderzoeker Hoekstra. Daarnaast zijn banken bang voor de Autoriteit Financiële Markten (AFM). In het verleden tikte de financiële waakhond re gelmatig banken op de vingers getikt omdat die te ruimhartig hypotheken verstrekten. „Nu is er ruimte voor maatwerk, maar de normen zijn niet duidelijk. De banken willen dat de AFM dui delijk maakt wat wel en niet mag", zegt Hoekstra. In het buitenland, met name de VS en Groot-Brittannië, is er wel een markt voor het verzilve ren van de overwaarde. „Er is wel een derde partij nodig om de markt open te breken", zegt El singa. „In de VS staat de overheid garant voor een eventuele rest schuld, zodat de banken minder risico lopen. In Groot-Brittannië bestaat de Equity Release Coun cil. Deze organisatie maakt af spraken waaraan een product van de banken moet voldoen. Zo mogen mensen niet uit hun huis gezet worden en wordt het rente-risico en het risico op rest schuld afgedekt." Langer thuis Ook in Nederland ziet Elsinga een mogelijke rol voor de over heid als het gaat om de zorg. „De overheid wil dat mensen langer thuis blijven wonen, want dat is goedkoper dan mensen in een verzorgingshuis laten wonen. De overheid heeft er dus een belang bij dat mensen langer thuis blij ven wonen. Het geld van de over waarde kan gebruikt worden om zorgkosten van te betalen. Daar naast helpt het een deel van het pensioenprobleem op te lossen voor zzp'ers." Huizenbezitters moeten zich niet rijk rekenen als de mogelijk heden toenemen om de over waarde te verzilveren. „Reken erop dat zo'n 30 tot 40 procent van de overwaarde wordt uitge keerd", verwacht Elsinga. Lang niet alle huizenbezitters zullen profiteren. Aanbieders van ver- zilverproducten zien vooral mo gelijkheden in gebieden waar de woningmarkt goed is, zoals de Randstad. Daar zijn de risico's beperkt. Hoeveel geld er met de overname gemoeid is, is niet bekend gemaakt. Voor het personeel verandert er vooralsnog niets. Alteri neemt alle vierduizend personeelsleden over van Blokker Holding. De verkoop komt niet als een ver rassing. Blokker zette Intertoys maanden geleden al in de etalage, samen met de ketens Xenos, Big Bazar, Maxi Toys en Leen Bakker. Korte tijd later werd Leen Bakker verkocht aan Gilde Equity Manage ment. Blokker Holding kreeg in 2016 een megaverlies van 180 mil joen euro voor de kiezen. Dat was de directe aanleiding om Blokker Holding op te heffen. Halverwege vorig jaar voegde Blokker de speelgoedwinkels Inter toys, Bart Smit en Toys XL samen tot één merk. Deze operatie is in middels voltooid, op dertien win kels in Nederland en de Bart Smit winkels in België na. De Toys XL- winkels worden voor het eind van het jaar omgebouwd naar Intertoys. Retaildeskundige Cor Molenaar denkt dat Alteri alleen met een echt vernieuwend concept de speel goedwinkels levensvatbaar kan houden. Volgens onderzoeksbu- reau GfK wordt inmiddels al bijna de helft van het speelgoed online gekocht. Zelfs Zeeman Molenaar verwacht dat die trend doorzet, met sluitingen van nog meer fysieke winkels tot gevolg. Dat sluit aan op gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek: het aantal speelgoedwinkels daalde tussen 2008 en 2015 van bijna 1.400 naar 1.100. „De concurrentie in speelgoedland is groot. Niet alleen Bol.com en Coolblue maar ook ke tens als Zeeman en Kruidvat verko pen tegenwoordig speelgoed", stelt Molenaar. Intertoys werd in 1976 opgericht in Gouda en exploiteert circa vijf honderd winkels in Nederland, Bel gië, Duitsland en Luxemburg. Al teri denkt gebruik te kunnen ma ken van 'de sterke positie die Inter toys heeft op de speelgoedmarkt'. Blokker Holding en Alteri ver wachten de transactie voor eind november af te ronden. Mededin gingsautoriteiten moeten zich nog uitspreken over de deal en er wordt ook nog gewacht op advies van de ondernemingsraad van Blokker Holding. Vakbond CNV kan zich wel vin den in de verkoop van speelgoed winkelketen Intertoys aan het Britse Alteri. „Het ziet er op het eer ste gezicht goed uit", meldt CNV in een eerste reactie. „De vierduizend betrokken medewerkers gaan mee naar de nieuwe eigenaar van Inter toys, de arbeidsvoorwaarden blij ven intact bij de transactie en het sociaal plan verhuist mee", zegt be stuurder Martijn den Heijer, die spreekt van 'een goede start'. Exclusieve Lezersreis Vanaf 12-daagse rondreis KORTING MET code PH-NDRL1' .399 .479 .599 .439 .549 .699 .739 .739 p| pharosreizen Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl vrijdag 13 oktober 2017 V •kv Hoogleraar Volkshuisvesting Marja Elsinga. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Alteri neemt de speelgoedwin kels Intertoys, Bart Smit en Toys XL over. Eigenaar Blokker be reikte gisteren een principe akkoord met de Britse inves teerder. Natasja de Groot Amsterdam Blokker voegde eerder al drie speelgoedwinkels samen, fotoanp Vertrek: 22 november t/m 8 april 2018 vaar door de betoverende winterwereld langs de Noorse kust met retourvlucht en 11 dagen Hurtigruten-postboot o.b.v. volpension ervaar de magie van het noorderlicht op de 'mooiste zeereis ter wereld' boek vóór 01/11/" transfer van luchthaven naar Hurtigruten schip Hurtigruten Bergen-Kirkenes-Bergen voor twee personen llx overnachting in een tweepersoons binnenhut type UPSI o.b.v. volpension transfer van Hurtigruten-schip naar de luchthaven reisbeschrijving Dit is een van die reizen die je eens in je leven gemaakt moet hebben. Vaar met de Hurtigruten-postboot door de grandioze winterwereld van de Noorse fjorden, Lofoten en Noordkaap. Data 22/11/2017 11/12/2017 02/01/2018 16/01/2018 23/01/2018 12/02/2018 03/04/2018 08/04/2018 2 personen Prijzen in p.p. Niet inbegrepen:reserveringskosten 20,-) en Calamiteitenfonds 2,50). Boek vóór 01/11/17 met code PH-NDRL17 en ontvang 100,- korting per boeking. Alleen geldig op het aanbod Hurtigruten. Al ruim 125 jaar is de Hurtigruten de grote trots van alle Noren. Na één dag aan boord weet je al waarom! De schepen van deze rederij bieden je het allermooiste venster op de Noorse natuur, van de fjorden tot de Lofoten en de Noordkaap. In de winter is het Noorse landschap misschien nog wel indrukwekkender dan in de zomer. Boven dien is nergens ter wereld het noorderlicht zo vaak waargenomen als op dit traject. Een schitterende ervaring die je rondreis nog meer schittering geeft! Inbegrepen retourvlucht Amsterdam - Bergen met KLM in de G klasse Meer informatie: Ga voor Op zoek naar het noorderlicht naar onze website reiskatern.nl/pzc/prl750 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18337.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17