V i Carine Crutzen bereidde zich intensief voor op rol Kroes in theaterstuk 14 Carine Crutzen speelt de hoofdrol in het toneelstuk Neelielvan theatergroep Suburbia, gebaseerd op het leven van Neelie Kroes. „Achter haar pokerface vermoed je van alles. Heerlijk voor een actrice." Haar eerste reactie? „Neelie Kroes? Jaaaaaaaaaaa!" Actrice Carine Crut zen (56) speelt Neelie Kroes - WD-kopstuk, voormalig minister, Europees Commissaris en thans topvrouw bij Uber - in het nieuwe toneelstuk Neelie! dat 12 oktober in première gaat. „Ik vind haar een fascinerende persoonlijkheid. Ze wordt bewon derd en stuit op grote weerstand. Een sfinx met een pokerface waar achter je van alles vermoedt. Er valt bij haar écht iets te spelen." Carine Crutzen, bekend van tv- series als Pleidooi, Oud Geld en de film Majesteit waarin ze koningin Beatrix majestueus interpreteerde, bereidde zich intensief voor op haar rol bij toneelgroep Suburbia. Ze las de (ongeautoriseerde) bi ografieën over Kroes, bestudeerde haar op tv-beelden en bezocht een bijeenkomst waar Nederlands machtigste vrouw in levende lijve sprak. Ontmoeten deed Crutzen haar niet. De mededeling dat Su burbia haar tot onderwerp van een toneelstuk had gekozen, werd met een formeel 'in goede orde Het is hoe ze kijkt. Ze zegt iets en vervolgens krijgt haar blik iets uitdagends ontvangen' bevestigd. Kroes en publiciteit gaan niet prettig sa men. Overigens: een aantal theaters liet weten de voorstelling niet te boeken. „Een programmeur zei: 'Ik schotel mijn publiek die verve lende VW-politica niet voor.' Ab surd, die hokjesgeest." Pitbull Het beeld dat voor Carine Crutzen van Neelie Kroes oprijst is dat van een 'vrouw die haar eigen regie voert, onvermoeibaar werkt en zeer gedreven is'. „Ze houdt ferm aan haar standpunten vast. Ze gaat ervan uit dat zij gelijk heeft en dat het tegendeel maar bewezen moet worden. Ze heeft er volgens mij ook geen last van niet aardig ge vonden te worden. Een echte pit bull." Toneelgroep Suburbia toont Neelie Kroes (19 juli 1941) in alle facetten tijdens haar leven. Haar jeugd in Rotterdam als dochter van een hardwerkende vader met een eigen bedrijf, waar het motto 'niet lullen maar poetsen' gold. En haar studententijd in Rotterdam waar politici die later haar pad kruisten - Ruud Lubbers, Onno Ruding, Jan Pronk - eveneens stu deerden. Ze trouwde met marineofficier Wouter Jan Smit van wie ze in 1991 scheidde, hetzelfde jaar waarin ze met de Rotterdamse burgemeester Bram Peper trouwde. „Het gekste stel ooit", meent Crutzen. „De koning en de koningin van Rotterdam. Een Paars huwelijk." Vanzelfsprekend neemt de (po litieke) carrière van de hoofdfi guur een leidende plaats in het stuk in. Neelie Kroes was lid van de Tweede Kamer voor de WD (leermeester: Hans Wiegel) en werd staatssecretaris voor Verkeer en Waterstaat (1977). Daarna volg den twee ministerschappen op hetzelfde departement. „Ik vind haar een feministe pur sang. Een voorbeeld voor vrouwen die een topfunctie ambiëren. Zij kreeg die als Europees Commissaris. De mobieltjes waar wij nu zo goed koop mee bellen, hebben we mede aan haar te danken." Desalniettemin genoot Kroes - haar veelzeggende bijnaam luidt Netwerk-Neelie' - op het gebied van belangenverstrengeling een dubieuze reputatie. Ze verkeerde in kringen van vastgoedhandelaar Jan-Dirk Paarlberg, die werd ver oordeeld wegens witwassen. „Ze had foute mensen om zich heen voor wie ze soms als kruiwagen fungeerde. Later zei ze: 'Misschien was ik te naïef...' Ze redde zich er altijd uit. Wat ik boeiend vind, is dat zo'n rationele vrouw door haar kapper Simon Suiker kaarten liet leggen en de sterren liet lezen. Die deed dat ook voor Nina Brink. Dan denk je toch: er is wat met die da mes..." Carine Crutzen noemt haar tij delijke alter ego 'een charmante dame en een stevige tante'. „Ze kleedt zich, hoge hakken, rode na gels, mooi gecoiffeerd. In het old boys network in politiek en be drijfsleven stond zij haar manne tje. „Je moet haar niet tegen je hebben, vermoed ik. Zo'n vrouw tussen mannen kan voor haar seksegenoten lastig zijn. Het type van wie je denkt: 'Mwah, ik weet niet of ik jouw vriendin kan zijn'. Al geloof ik, nu ze 76 is, dat ze mil der is geworden." Carine Crutzen leeft zich, tradi tioneel, tot in de details in haar rol in. Dat geldt ook voor de (li chaamstaal van Kroes. „Ze spreekt altijd over 'vrinden'. Be zigt uitdrukkingen als 'het is toch bij de wilde spinnen af, 'daar heeft u een punt', 'het leven is niet met een schaartje te knippen' en 'met de kennis van nu'. Ze spreekt geaffecteerd. Bekakt ja, terwijl ze uit een echt werkgezin komt. Ove rigens heeft ze het steevast over 'ik wor', wat bepaalt niet chique is. Als ze Engels spreekt - ze probeert de Oxford-variant - heeft ze welis waar die aardappel in haar keel, maar die typische 'the' komt er niet goed uit." Flirten Ook valt het Crutzen op dat ze van flirten houdt. „Het is de wijze waarop ze kijkt. Ze zegt iets en haar blik krijgt vervolgens iets uit dagends. Mensen om haar heen beweren dat ze één of meer min naars heeft gehad. In ons toneel stuk voeren wij er in elk geval één op. Neelie Kroes heeft iets charis matisch en spannends waar man nen op vallen. Schateren doet ze nooit, wel minzaam lachen. Je hebt zin om dat ailemaal eens flink in de war te gooien. Doe eens los, mens. Maar of je dan een gepassio neerde leeuw krijgt?" vrijdag 13 oktober 2017 GO Arno Gelder Almere 1 .1 j 1 A De echte Neelie Kroes, als Eurocommissaris, fotoanp -Carine Crutzen, actrice A Actrice Carine Crutzen speelt Neelie Kroes. „Ik vind haar een fascinerende persoonlijkheid. Ze gaat ervan uit dat zij gelijk heeft en dat het tegendeel maar bewezen moet worden." FOTO CLAUDIA KAMERGORODSKI Speellijst: www.theatergroepsuburbia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14